Справа № 2-а-2678/08
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" лютого 2009 р. м. Луцьк
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ксензюка А.Я.,
при секретарі судового засідання - Шергіній Ю.О.,
з участю позивача ОСОБА_1., представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації про зобов'язання провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною,
встановив:
ОСОБА_1. звернулася з позовом до Управління праці і соціального захисту населення Луцької районної адміністрації зобов'язання відповідача провести нарахування та виплату недоплаченої допомоги по догляду за дитиною за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в сумі 1 885,63 грн.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що перебуваючи у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, має право на допомогу по догляду за дитиною в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років згідно Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
В судовому засіданні позивач заявлені вимоги підтримала повністю.
Відповідач у запереченні від 16 січня 2009 року за №134/01-05 та представник відповідача в судовому засіданні позов не визнали, зазначаючи, що вони діяли в межах повноважень, наданих законами України, підзаконними нормативно-правовими актами та в межах коштів, які були виділені державним бюджетом для виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Просить застосувати строки позовної давності, в позові відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про необхідність задовольнити позов з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та отримує допомогу по догляду за дитиною до 3-х років, що підтверджується довідкою відповідача від 17 грудня 2008 року за № 1562/01-17.
Частиною 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Розмір зазначеної допомоги було змінено статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік». Зокрема, частиною 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Проте, рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року за № 6-рп/2007 зазначені положення статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» визнано неконституційними, а тому вони втратили чинність з дня ухвалення рішення.
Отже, розмір допомоги по догляду за дитиною з 9 липня 2007 року мав визначатись відповідно до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Виплата відповідачем допомоги по догляду за дитиною в розмірі, визначеному відповідно до статті 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», яка визнана неконституційною згідно з рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року, є порушенням прав позивача. Відтак, відмова відповідача у виплаті допомоги у розмірі, встановленому чинним законодавством, суперечить частині 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Заперечення відповідача судом не беруться до уваги, оскільки відповідно до статті 46 Конституції України громадяни України мають право на соціальний захист, яке гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав.
Посилання відповідачем на пропуск позивачем строків позовної давності є безпідставним, оскільки позивач має право на отримання допомоги у встановленому законом розмірі до досягнення дитиною 3-х річного віку і протягом цього періоду має право на звернення з вимогою про здійснення перерахунку відповідно до вимог чинного законодавства. Отже, позивачем не пропущено строків звернення до суду, встановлених статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач у позовній заяві просить зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату недоплаченої допомоги по догляду за дитиною за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в сумі 1 885,63 грн. При постановленні рішення суд може визначити спосіб захисту порушеного права. В даному випадку суд вважає за необхідне зобов'язати провести нарахування та виплату не конкретної суми допомоги, а зобов'язати провести нарахування та виплату допомоги за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі, визначеному частиною 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», і в такому випадку права позивача будуть повністю захищені та відновлені.
Керуючись частиною 3 статті 160, статтею 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов'язати Управління праці і соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації провести нарахування та виплату ОСОБА_2 недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року включно в розмірі встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років на підставі положень частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі - 23 лютого 2009 року. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя А.Я. Ксензюк