Судове рішення #5334302

                                                  Справа №  2-а-98/2009 року

П О С Т А Н О В А

І м е н е м   У к р а ї н и

      16 червня 2009 року                                               м.Долина

      Долинський районний суд Івано-Франківської  області в складі:

                головуючого - судді Лицура І.М.,

                секретаря   -  Бойків В.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Долині справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Долинського РДА Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та стягнення недоплачених коштів,-

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив в изнати дії Управління праці і соціального захисту населення Долинської райдержадміністрації Івано-Франківської області з приводу відмови виплатити йому щорічну допомогу на оздоровлення відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», протиправними та зобов'язати відповідача сплатити йому  недоплачену  вищевказану допомогу за період 2006-2008 років в сумі 6787,79 грн. Своїми вимоги мотивував тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, інвалідом ІІ-ї групи, інвалідність пов’язана з виконанням обов’язку по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Відповідно до ст. 48 Зак ону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідач повинен виплачувати йому щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат за період до 03.09.2007 року, оскільки на той час в нього була ІІІ група інвалідності, а з 03.09.2007 року йому призначено ІІ групу інвалідності, тому така допомога повинна була становити п’ять мінімальних заробітних плат. Крім того, відповідно до ст. 6 Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні» розмір державних пенсій, стипендій, всіх інших передбачених законодавством видів державної допомоги громадянам, які проживають на території населеного пункту, що одержав статус гірського, збільшується на 20 %. Однак, всупереч вищевказаним нормам закону, відповідач не виплачував вказані кошти у повному обсязі: в 2006 року він отримав 90,00 грн., а в 2007 р. та 2008 р. — по 120,00 грн. На своє звернення до Управління праці та соціального захисту населення Долинської РДА з вимогою виплатити йому недоотриману допомогу на оздоровлення він отримав відмову з посиланням на Постанову Кабінету Міністрів України «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з чим він не погоджується В зв’язку з вищенаведеним і виникла необхідність у зверненні в суд з даним позовом.

     Позивач  в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги, зіславшись на вищевикладені обставини, просив позов задоволити та стягнути з відповідача недоплачену щорічну допомогу на оздоровлення відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»  за період 2006-2008 років в сумі 6787,79 грн. , визнавши його дії з приводу відмови в її виплаті протиправними.

      Представник відповідача в судове засідання не з’явився, подав письмові заперечення проти позову, де зазначив, що позовні вимоги не визнає, оскільки заява подана з пропуском строку, встановленого для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи. Також зазначив, що щорічна допомога на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на виконання Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначається Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», фінансування яких здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету і ця допомога позивачеві була виплачена. Положення вищевказаної постанови випливає зі змісту ст.ст. 62, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки в них вказано, що Кабінету Міністрів України надано право встановлювати конкретний розмір всіх доплат, пенсій та компенсацій. Таким чином, вважає дії Управління праці і соціального захисту населення Долинської райдержадміністрації Івано-Франківської області з приводу відмови виплатити ОСОБА_1   допомогу на оздоровлення відповідно до ст. 48 Закону України  «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», правомірними, а заявлений позов безпідставним та просить в його задоволенні відмовити, розглянувши справу у відсутності представника Управління.

Дослідивши та оцінивши здобуті й перевірені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що заявлений позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

     Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1  є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується копією посвідчення серії А № 111497 (а.с. 5).

     Як вбачається з довідки МСЕК серії МСЕ № 202515 від 03.09.2007 року (а.с. 10), 03.09.2007 року на підставі акту № 1119 ОСОБА_1 було призначено ІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.  

     Право позивача на одержання щорічної допомоги на оздоровлення відповідач не оспорює, а тому на підставі ст. 72 ч. 3 КАС України воно доказуванню не підлягає.      

     Відповідно до вимог ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виплата щорічної допомоги на оздоровлення виплачується в таких розмірах: інвалідам I і II групи — п’ять мінімальних заробітних плат; інвалідам III групи, дітям-інвалідам — чотири мінімальні заробітні плати.

     Розмір мінімальної заробітної плати відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» становив: з 1 січня 2006 року — 350 гривень на місяць, з 1 липня 2006 року — 375 гривень, з 1 грудня 2006 року — 400 гривень; відновідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» було встановлено наступний розмір мінімальної заробітної плати: з 1 січня 2007 року — 400 гривень на місяць, з 1 квітня 2007 року — 420 гривень, з 1 липня 2007 року — 440 гривень та з 1 жовтня 2007 року — 460 гривень, а згідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» такий розмір становив: з 1 січня 2008 року — 515 гривень, з 1 квітня 2008 року — 525 гривень, з 1 жовтня 2008 року — 545 гривень та з 1 грудня 2008 року — 605 гривень на місяць.

     Про те, що позивач ОСОБА_1 отримав 21.09.2006 року — 90,00 грн.; 24.10.2007 р.— 106,90 грн.; 22.11.2007 року — 13,10 грн.; 15.02.2008 року — 46,10 грн., а 10.09.2008 року — 73,90 грн. щорічної допомоги на оздоровлення, свідчить копія відповіді відповідача від 17.03.2009 року № 407/01-4 (а.с. 4), де також зазначається, що дані виплати проводились згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

     Відповідно до ст. 9 ч. 4 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

     Тому, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, при вирішенні даного спору підлягає застосуванню ст. 48   Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та положення Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні», а не Постанова Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

     Згідно ст. 6 Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні», розмір державних пенсій, стипендій, всіх передбачених законодавством видів державної допомоги громадянам, що проживають на території населених пунктів, які одержали статус гірських, збільшується на 20 %.

     Копія посвідчення серія А № 661135 від 06.12.2000 року (а.с. 7) свідчить про те, що гр. ОСОБА_1 має право на гарантії і пільги, встановлені Законом України «Про статус гірських населених пунктів в Україні»  

Суд вважає необґрунтованим твердження представника відповідача про пропуск позивачем строків звернення до суду з вимогою про стягнення недоплаченої щорічної допомоги на оздоровлення, оскільки встановлено, що про порушення свого права позивач дізнався в березні місяці 2009 року, отримавши від відповідача відповідь -  відмову з приводу перерахунку вказаної допомоги (а.с. 4), а отже не пропустив встановлений ч. 4 ст. 99 КАС України строк на звернення до суду.

Позов ОСОБА_1 в частині стягнення недоплаченої йому допомоги у твердій грошовій сумі не підлягає до задоволення, оскільки управління праці та соціального захисту населення Долинської райдержадміністрації проявило бездіяльність щодо законодавчо визначеного обов’язку вчинити дії, пов’язані з перерахунком позивачу щорічної допомоги на оздоровлення відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,  а тому слід зобов’язати його вчинити ці дії та здійснити позивачу такий перерахунок.

При таких обставинах слід в изнати дії Управління праці і соціального захисту населення Долинської райдержадміністрації Івано-Франківської області з приводу відмови виплатити ОСОБА_1 щорічну допомогу на оздоровлення відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», протиправними та зобов’язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити позивачу щорічну допомогу на оздоровлення згідно ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат за період з 01.01.2006 року до 03.09.2007 року, як інваліду ІІІ групи, та в розмірі п’яти мінімальних заробітних плат за період з 03.09.2007 року до 31.12.2008, як інваліду II групи.  

      На підставі ст.ст. 19,22 Конституції України, ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,  ст. 6 Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні», керуючись ст.ст. 9,99,158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

                                                                                             

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити частково.

Визнати дії Управління праці і соціального захисту населення Долинської райдержадміністрації Івано-Франківської області з приводу відмови виплатити ОСОБА_1 щорічну допомогу на оздоровлення відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», протиправними.

Зобов’язати Управління праці і соціального захисту населення Долинської райдержадміністрації Івано-Франківської області  здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 щорічну допомогу на оздоровлення згідно ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат за період з 01.01.2006 року до 03.09.2007 року, як інваліду ІІІ групи, та в розмірі п’яти мінімальних заробітних плат за період з 03.09.2007 року до 31.12.2008, як інваліду II групи.  

Понесені судом витрати, пов’язані з розглядом справи, віднести за рахунок держави.

       Заяву про апеляційне оскарження постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду може бути подано протягом 10 (десяти) днів з дня її проголошення, а у разі складання постанови у повному обсязі - з дня складання її в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 20 (двадцяти) днів після подання заяви про апеляційне оскарження через Долинський районний суд.

Суддя:

Постанова в повному обсязі виготовлена 19.06.2009 року.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація