Справа № 0811/3676/2012
Номер провадження №2/0811/762/2012
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" грудня 2012 р.
м. Кам’янка-Дніпровська
Кам’янсько-Дніпровський районний суд Запорізької області у складі:
Головуючого судді Яковлєвої М.С.
при секретарі Гниляк Ю.В.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кам’янсько-Дніпровської міської ради Запорізької області, треті особи без самостійних вимог: ОСОБА_2, ОСОБА_3, приватний нотаріус Кам’янсько-Дніпровського нотаріального округу ОСОБА_4, відділ Держкомзему у Кам’янсько-Дніпровському районі Запорізької області, про надання додаткового строку для прийняття спадщини
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому зазначає, що ОСОБА_5 на праві приватної власності на землю належала земельна ділянка розміром 3,27 га, розташована на території Кам’янсько-Дніпровської міської ради Запорізької області, надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. При житті ОСОБА_5 склала заповіт від 03.02.2011 року, за яким зазначену земельну ділянку розміром 3,27 га заповідала мені, ОСОБА_1В, зазначений заповіт змінено чи скасовано не було.
21 липня 2011 року ОСОБА_5 померла. З дня її смерті відкрилася спадщина. Позивач вказує, що, крім нього, як спадкоємця за заповітом, у ОСОБА_5 є ще спадкоємці, що належать до кола спадкоємців за законом, її чоловік ОСОБА_2 та син ОСОБА_3, які також вчасно спадщину не прийняли.
Заповідач призначила позивача своїм спадкоємцем, хоча вони не перебували в сімейних чи родинних відносинах. Осіб, які б мали право на обов’язкову частку у спадщині за заповітом, у ОСОБА_5 не було. Заповідач розпорядилася й обсягом спадщини, яку заповідала ОСОБА_1, вказавши у заповіті зазначену земельну ділянку розміром 3,27 га.
Вчасно позивач спадщину не прийняв, так як він дізнався про факт смерті заповідача вже після спливу шестимісячного строку, так як після закінчення на денній формі навчання Дніпропетровського державного аграрного університету та отримання диплому спеціаліста залишився в Дніпропетровську для проходження стажування та потім роботи за спеціальністю, оскільки я навчався за держзамовленням, додому в м. Кам’янка-Дніпровська приїжджав лише на свята, тому не знав, що ОСОБА_5 померла.
Оскільки встановлений законом строк ним пропущено з поважних причин, просить суд визначити йому додатковий строк тривалістю три місяці для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_5, померлої 21 липня 2011 року.
До судового засідання позивач ОСОБА_1 та його представник за договором ОСОБА_6 не з’явились, надали суду заяви з проханням розглядати справу без їх участі, позовні вимоги повністю підтримують, просять їх задовольнити.
Відповідач, треті особи до суду також не з’явились, від них також надійшли заяви з проханням розглядати справу за їх відсутності, заперечень проти позову ці сторони не мають.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_5 на праві приватної власності володіла земельною ділянкою розміром 3,27 га, розташованою на території Кам’янсько-Дніпровської міської ради Запорізької області, наданою для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що підтверджується державним актом серії ІІІ-ЗП № 029066, виданим 24.10.2002 року.
При житті ОСОБА_5 розпорядилася цим майном, склавши 03.02.2011 року заповіт на ім’я позивача, цей заповіт на теперішній час змінено чи скасовано не було.
Спадщина, відповідно до ч. 1 ст. 1220 ЦК України, відкрилася з часу смерті спадкодавця, тобто 21 липня 2011 року, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії 1-ЖС № 208488, виданим 09.08.2011 року.
Інші потенційні спадкоємці спадщину не приймали, про що свідчить лист від приватного нотаріуса ОСОБА_4
Згідно до ч. 1 ст. 1235 ЦК України заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
Стаття 1236 ЦК України встановлює, що заповідач має право охопити заповітом права та обов'язки, які йому належать на момент складення заповіту, а також ті права та обов'язки, які можуть йому належати у майбутньому. Заповідач має право скласти заповіт щодо усієї спадщини або її частини. В заповіті на ім’я позивача охоплюється лише частина майна, яка складається з земельної ділянки розміром 3,27 га.
Частиною 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Матеріалами справи підтверджується та обставина, що позивач навчався в дніпропетровському державному аграрному університеті.
Стаття 1272 ЦК України визначає, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України “Про судову практику у справах про спадкування”від 30 травня 2008 року за № 7, особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК.
Керуючись ст. ст. 3, 15, 57-61, 64, 212-215 ЦПК України, ч. 1 ст. 1235, ст. 1236, ч. 1 ст. 1270, 1272 ЦК України, п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України “Про судову практику у справах про спадкування”від 30 травня 2008 року за № 7, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Кам’янсько-Дніпровської міської ради Запорізької області, треті особи без самостійних вимог: ОСОБА_2, ОСОБА_3, приватний нотаріус Кам’янсько-Дніпровського нотаріального округу ОСОБА_4, відділ Держкомзему у Кам’янсько-Дніпровському районі Запорізької області, про надання додаткового строку для прийняття спадщини –задовольнити.
Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, додатковий строк тривалістю 3 (три) місяці, для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_5, померлої 21 липня 2011 року.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до апеляційного суду через Кам’янсько-Дніпровський районний суд Запорізької області протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а особами, які брали участь у справі, однак не були присутніми в момент проголошення рішення, - протягом цього ж строку з дня отримання копії рішення.
Суддя М.С. Яковлєва