Справа №2-1078/2009р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 березня 2009 року Ленінський районний суд м. Дніпропетровська в складі:
головуючої судді Остапенко Н.Г.
при секретарі Олійник В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ОСОБА_3, Дніпропетровської міської ради про визначення розміру часток в праві спільної сумісної власності та визнання права власності на частину квартири в порядку спадкування за законом, та за зустрічним позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1, ОСОБА_2, Дніпропетровської міської ради про визначення розміру частки в праві спільної сумісної власності, встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на частину квартири в порядку спадкування за законом, третя особа – друга Дніпропетровська державна нотаріальна контора, ?
ВСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_1 30 липня 2008 року звернулась до Ленінського районного суду з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визначення розміру часток в праві спільної сумісної власності та визнання права власності на частину квартири в порядку спадкування за законом.
29 жовтня 2008 року до суду надійшла уточнена позовна заява ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ОСОБА_3, Дніпропетровської міської ради про визначення розміру часток в праві спільної сумісної власності та визнання права власності на частину квартири в порядку спадкування за законом.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивачі посилаються на те, що згідно свідоцтва про право власності на житло від 16 жовтня 1998 року, ОСОБА_1, її сину ОСОБА_2 та її матері ОСОБА_4 на праві спільної сумісної власності належить квартира АДРЕСА_1.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 померла. Після її смерті відповідно відкрилась спадщина у вигляді частини зазначеної квартири.
Спадкоємцями першої черги за законом вказаного спадкового майна, в рівних частках, як рідні діти померлої, є позивачка та її брат ОСОБА_3. У встановлений законодавством шестимісячний строк ОСОБА_1 до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини не зверталась, але прийняла зазначену спадщину, тому як саме вона постійно проживала та була зареєстрована разом зі спадкодавцем в спірній квартирі на час відкриття спадщини та фактично вступила в управління спадковим майном.
Відповідач також фактично прийняв спадщину після смерті матері, оскільки вступив в управління спадковим майном, забравши собі деякі особисті речі померлої матері.
Проте, отримати свідоцтво про право на спадщину, позивачка позбавлена можливості, оскільки не визначені частки в праві спільної сумісної власності на квартиру АДРЕСА_1.
Таким чином, вони змушені були звернутися до суду та просять, з підстав статті 370 ЦК України, визначити, що частки ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_4, в праві спільної сумісної власності є рівними, і кожному з них належить по ? частині квартири АДРЕСА_1, та визнати за позивачкою право власності на 1/6 частину зазначеної квартири в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1.
Разом з тим, до суду звернувся ОСОБА_3 із зустрічним позовом до ОСОБА_1, ОСОБА_2, Дніпропетровської міської ради про визначення розміру частки в праві спільної сумісної власності, встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на частину квартири в порядку спадкування за законом.
В уточненій позовній заяві від 30 січня 2009 року (а.с.44-46), в обґрунтування своїх вимог вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_4. Після її смерті відкрилась спадщина у вигляді частини квартири АДРЕСА_1, яка належала померлій та ОСОБА_1 і ОСОБА_2 на праві спільної сумісної власності на підставі свідоцтва про право власності на житло від 16 жовтня 1998 року.
Спадкоємцями першої черги за законом вказаного спадкового майна, в рівних частках, є він та його рідна сестра ОСОБА_1. Жоден з них у встановлений законодавством шестимісячний строк до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті матері не звертався, але вони прийняли зазначену спадщину, тому як ОСОБА_1 проживала та була зареєстрована разом зі спадкодавцем в спірній квартирі на час відкриття спадщини, а він фактично вступив в управління спадковим майном, забравши собі деякі речі померлої матері.
Однак, у зв’язку з тим, що на теперішній час не визначені частки в праві спільної сумісної власності на квартиру АДРЕСА_1, що є для нього перешкодою в нотаріальному оформленні спадщини, він змушений був звернуться до суду та просить встановити, що розмір частки спадкодавця ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1, в праві спільної сумісної власності на зазначену квартиру, дорівнює ? її частині, а також встановити факт прийняття ним спадщини після смерті матері ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 та визнати за ним право власності на 1/6 частину спірної квартири в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1.
В судовому засіданні позивачка за первісним позовом – ОСОБА_1, власні позовні вимоги підтримала та просила суд їх задовольнити. Зустрічний позов ОСОБА_3 визнала, проти його задоволення не заперечувала.
В судовому засіданні співпозивач за первісним позовом – ОСОБА_2, власні позовні вимоги підтримав і просив суд їх задовольнити. Зустрічний позов ОСОБА_3 визнав, проти його задоволення не заперечував.
В судовому засіданні відповідач за первісним позовом – ОСОБА_3, позовні вимоги ОСОБА_1 визнав, проти їх задоволення не заперечував. Власний позов підтримав та просив суд його задовольнити.
Відповідач за первісним та зустрічним позовами – Дніпропетровська міська рада, в особі свого представника, в судове засідання не з’явилась. Про день, місце та час проведення судового засідання сповіщена належним чином, про причини своєї неявки суд не повідомили. У відповідності до ч.4 ст.169 ЦПК України, суд вважає за можливе, розгляд справи провести на підставі наявних в ній доказів, за відсутності представника відповідача.
Третя особа – друга Дніпропетровська державна нотаріальна контора в судове засідання не з’явилась. Про день, місце та час проведення судового засідання сповіщена належним чином. До суду надіслали письмову заяву, в якій просили розгляд справи провести за відсутності їх представника.
Суд, вислухавши пояснення учасників процесу, вивчивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 та зустрічний позов ОСОБА_3 підлягають задоволенню з наступних підстав.
В ході судового розгляду встановлено, що згідно свідоцтва про право власності на житло від 16 жовтня 1998 року, виданого ВАТ «Дніпроспецбуд» згідно з розпорядженням №П-312 від 16 жовтня 1998 року (а.с.6), квартира АДРЕСА_1, належить на праві спільної сумісної власності ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_4.
Право власності на зазначену квартиру зареєстроване в КП «Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації» за реєстровим №474п-974-53 (а.с.48).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 померла, про що в Книзі реєстрації актів про смерть ОСОБА_5 РАГС виконкому Кіровської районної ради м. Дніпропетровська 03 червня 1999 року зроблено запис за №1309 (а.с.7).
Відповідно після її смерті відкрилась спадщина на частину квартири АДРЕСА_1.
В свою чергу, відповідно до статті 524 ЦК України (в редакції 1963 року) спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Згідно частини 1 статті 529 ЦК України (в редакції 1963 року) при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти, дружина і батьки померлого.
Як слідує з матеріалів справи, є диними спадкоємцями першої черги за законом на вказане спадкове майно після смерті ОСОБА_4 є діти померлої – ОСОБА_1 та ОСОБА_3 (а.с.8, 29, 49).
Згідно частини 1 статті 548 ЦК України (в редакції 1963 року) для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Фактично прийняте спадкове майно належить спадкоємцю з моменту його прийняття.
Відповідно до вимог частини 1 статті 549 ЦК України (в редакції 1963 року) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном протягом шести місяців з дня відкриття спадщини або якщо він протягом шести місяців з дня відкриття спадщини подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. В свою чергу стаття 525 ЦК України (в редакції 1963 року) визначає, що часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця.
Згідно довідки другої Дніпропетровської державної нотаріальної контори за №3042 від 10 жовтня 2008 року, після смерті ОСОБА_4, із заявою про прийняття спадщини ніхто не звертався, свідоцтво про право на спадщину не видавалось (а.с.23).
Разом з тим, суд приходить до висновку, що відповідно до вимог статті 549 ЦК України (в редакції 1963 року), як ОСОБА_1, так і ОСОБА_3, хоча у встановлений законодавством строк і не звертались до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті матері, однак, прийняли вищевказану спадщину, тому як ОСОБА_1 постійно проживала та була зареєстрована разом зі спадкодавцем в спадковій квартирі на час відкриття спадщини, що підтверджується довідкою КЖЕП №25 від 08 грудня 2008 року за №4509 (а.с.47), а ОСОБА_3 фактично вступив в управління спадковим майном, забравши собі такі особисті речі померлої матері, як посуд, килим, альбоми з фотокартками тощо.
Проте, на теперішній час спадкоємці позбавлені можливості нотаріально оформити право на спадщину у вигляді частини квартири, оскільки не визначені частки в праві спільної сумісної власності на спірну квартиру.
Натомість суд, вирішуючи позовні вимоги в частині визначення часток в п раві спільної сумісної власності на квартиру АДРЕСА_1, виходить з того, що згідно частини 1 статті 368 ЦК України спільною сумісною власністю є спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності. А відповідно до положень статті 370 ЦК України у разі виділу частки із майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними, законом або рішенням суду.
Тому, з підстав статті 370 ЦК України, суд вважає, що частки ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_4 в праві спільної сумісної власності на вказану квартиру є рівними, і частка кожного з них становить по ? частині квартири, а тому відповідно після смерті матері, ОСОБА_1 та ОСОБА_3 прийняли спадщину саме у вигляді 1/6 (? частина : 2 спадкоємців) частини квартири АДРЕСА_1, кожен.
Таким чином, суд, проаналізувавши наявні у справі докази, дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 та ОСОБА_3 є цілком обґрунтованими, в повному обсязі доведеними з їх боку, внаслідок чого підлягають задоволенню.
Оскільки відкриття спадщини відбулось до 01 січня 2004 року, суд при вирішенні позовних вимог в цій частині керувався цивільним законодавством в редакції 1963 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 525, 529, 534, 548, 549 ЦК України (в редакції 1963 року), ст.ст. 368, 370 ЦК України, ст.ст. 15, 57-60, 213-215, 256-259 ЦПК України, суд, –
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 та ОСОБА_2 – задовольнити.
Встановити факт того, що розмір частки спадкодавця ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1, в праві спільної сумісної власності на квартиру АДРЕСА_1, дорівнює ? її частині.
Визначити розмір часток ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в праві спільної сумісної власності на квартиру АДРЕСА_1, який дорівнює по ? її частині за кожним.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/6 частину квартири АДРЕСА_1, в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1.
Зустрічний позов ОСОБА_3 – задовольнити.
Встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_3 після смерті матері ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1.
Визнати за ОСОБА_3 право власності на 1/6 частину квартири АДРЕСА_1, в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1.
Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Н.Г. Остапенко
- Номер: 6/723/6383/23
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-1078/2009
- Суд: Сторожинецький районний суд Чернівецької області
- Суддя: Остапенко Н.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.12.2023
- Дата етапу: 06.12.2023
- Номер: 6/723/6383/23
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-1078/2009
- Суд: Сторожинецький районний суд Чернівецької області
- Суддя: Остапенко Н.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.12.2023
- Дата етапу: 18.12.2023
- Номер: 6/723/6383/23
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-1078/2009
- Суд: Сторожинецький районний суд Чернівецької області
- Суддя: Остапенко Н.Г.
- Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.12.2023
- Дата етапу: 27.12.2023
- Номер: 6/723/6383/23
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-1078/2009
- Суд: Сторожинецький районний суд Чернівецької області
- Суддя: Остапенко Н.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.12.2023
- Дата етапу: 27.12.2023