ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2007 р. | № Б24/261-06 |
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Хандуріна М.І. – головуючий,
Панової І.Ю.,
Ткаченко Н.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційні скарги Чумаківського підприємства "Наірі" та Преображенського підприємства "Вікторія" Токмаківського районного споживчого товариства на ухвалу від 24 січня 2007 року у справі № Б24/261-06 господарського суду Дніпропетровської області за заявою Марганецької об'єднаної державної податкової інспекції до Токмаківського районного споживчого товариства про визнання банкрутом, арбітражний керуючий Козаченко В.М.,
за участю представників:
Марганецької ОДПІ –Нанічкіна Н.М. (дов. від 10.01.2007 № 166/9/10/10-022),
Токмаківського районного споживчого товариства ліквідатор Козаченко В.М.;
Чумаківського підприємства "Наірі" - Сорока О.Г. (дов. від 26.03.2007 № 19);
та Преображенського підприємства "Вікторія" Сорока О.Г. (дов. від 08.02.2007 № 7);
В С Т А Н О В И В:
У жовтні 2006 року Марганецька об'єднана державна податкова інспекція звернулася до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство Токмаківського районного споживчого товариства, вказуючи на наявність узгодженого податкового боргу у розмірі 359529,02 грн.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 10.10.2006 р. заяву прийнято до розгляду і порушено провадження у справі, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Ухвалою від 19.10.2006 р. визнано розмір вимог ініціюючого кредитора, введено процедуру розпорядження майном боржника, розпорядником майна призначено арбітражного керуючого Козаченка В.М.
31.10.2006 р. в газеті "Голос України" № 203 (3953) опубліковано оголошення про порушення справи про банкрутство Токмаківського районного споживчого товариства.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 14.12.2006 р. затвердженого реєстр вимог кредиторів, встановлено дату проведення зборів кредиторів.
Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 26.12.2006 р. Токмаківське районне споживче товариство визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором арбітражного керуючого Козаченка В.М.
17.01.2007 р. в газеті "Голос України" № 7 (4007) опубліковано оголошення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 24.01.2007 р. (суддя Калиниченко Л.М.) за клопотання ліквідатора Козаченка В.М. заборонено Токмаківському районному споживчому товариству вчиняти дії щодо розпорядження майно згідно переліку та заборонено органам Бюро технічної інвентаризації вчиняти дії щодо перереєстрації прав власності на нерухоме майно Токмаківського районного споживчого товариства.
До Вищого господарського суду України із касаційними скаргами звернулися Чумаківського підприємства "Наірі" та Преображенського підприємства "Вікторія" , які просять скасувати ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 24.01.2007 р. Стверджують, що оскаржувана ухвала винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, оскільки заборонивши вчиняти будь-які дії щодо відчуження 23 об'єктів нерухомості, перелічених в ухвалі, частина яких є власністю скаржників і знаходиться на їх балансі. Тобто, прийнята ухвала стосується прав та обов’язків Чумаківського підприємства "Наірі" та Преображенського підприємства "Вікторія" , які до участі у справі залучені не були.
У відзиві на касаційні скарги Марганецька ОДПІ вказує на відсутність доказів того, що спірне майно належить касаторам на праві власності, а тому просить касаційні скарги залишити без задоволення.
Ліквідатор Токмаківського районного споживчого товариства у відзивах на касаційні скарги просить залишити їх без задоволення, а оскаржувану ухвалу –без змін, посилаючись на її законність та обгрунтованість.
Заслухавши суддю -доповідача, представників сторін, перевіривши правильність застосування норм процесуального права, судова колегія Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду –скасування з передачею справи на новий судовий розгляд до місцевого суду, з наступних підстав.
Відповідно до роз’яснень Пленуму Верховного Суду України, що викладені в п.1 Постанови від 29.12.1976 року № 11 “Про судове рішення”, рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин.
Рішення місцевого суду не відповідає зазначеним вимогам, оскільки не ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності.
Відповідно до статті 107 Господарського процесуального кодексу України право касаційного оскарження надано, зокрема, особам, яких не було залучено до участі у справі, якщо суд прийняв рішення чи постанову, що стосується їх прав та обов’язків.
Відповідно до статей 1119, 11110 цього ж Кодексу касаційна інстанція має право скасувати рішення у справі, а справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції, якщо господарський суд припустився такого порушення процесуальних норм як прийняття рішення, що стосується прав і обов’язків осіб, які не були залучені до участі у справі.
Зі змісту наведених вище норм випливає, що обов’язковою умовою задоволення касаційної скарги особи, яку не було залучено до участі у справі шляхом скасування рішення та направлення справи на новий розгляд є порушення прийнятим рішенням прав та обов’язків такої особи.
Так, задовольняючи клопотання ліквідатора боржника арбітражного керуючого Козаченка В.М. про накладення заборони на відчуження об'єктів нерухомості Токмаківського районного споживчого товариства, якими є 23 об'єкта, перелічені в ухвалі, місцевий господарський суд виходив з того, що ліквідатором в ході ліквідаційної процедури були виявлені перелічені об'єкти нерухомості, які були передані у статутні фонди дочірніх підприємств, а саме: "Наірі", "Орхідея", "Славутич", "Вікторія". Однак майно, яке передане у статутні фонди –це об'єкти нерухомості, які знаходяться на балансі Токмаківського районного споживчого товариства. Оскільки існує можливість подальшого відчуження майна Токмаківського районного споживчого товариства, що може ускладнити виконання вимог ст. 31 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", господарський суд дійшов висновку про можливість задоволення клопотання ліквідатора.
Чумаківське підприємство "Наірі" та Преображенське підприємство "Вікторія" заперечуючи проти ухвали господарського суду, вказують на те, що підприємства "Наірі" та "Вікторія" були створені відповідно до постанови правління Токмаківського районного споживчого товариства від 01.06.1999 р. № 85 та від 14.01.1999 р. № 9 відповідно.
На підставі ст. 9 Закону України "Про споживчу кооперацію" Токмаківське райспоживтовариство наділило створені підприємства статутним фондом, передавши у власність підприємств ряд об'єктів нерухомості, закріпивши право власності на майно, передане в статутний фонд, у статуті підприємств: постанова правління № 80 від від 14.06.19999 р. "Про наділення статутним фондом підприємства "Наірі" та постанова правління № 39 від 10.03.1999 р. "Про наділення статутним фондом підприємств з правом юридичної особи", постанова № 49 від 23.09.2004 р.
Згідно з актами прийняття-передачі основних засобів вказані об'єкти нерухомості передані з балансу Токмаківського районного споживчого товариства на баланс Чумаківське підприємство "Наірі" та Преображенського підприємства "Вікторія".
Крім того, підприємство "Вікторія" вказує, що постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 21.12.2006 р. у справі № А30/437-06 визнано протиправним та нечинним рішення сьомої сесії двадцять четвертого скликання Преображенської сільської ради від 02.07.2003 р. в частині оформлення права власності за Токмаківським районним споживчим товариством на нежилі будівлі, розташовані в с. Преображенське. При цьому, в постанові зазначено, що Преображенське підприємство "Вікторія" є власником майна, щодо якого було прийнято рішення про оформлення права власності за Токмаківським районним споживчим товариством. (Копіїя постанов правління, актів приймання-передачі, постанови у справі № А30/437-06 додані до матеріалів касаційних скарг).
Таким чином, скаржники стверджують, що місцевий господарський суд заборонив Токмаківському районному споживчому товариству вчиняти дії щодо відчуження майна, до переліку якого входять об'єкти нерухомості, які знаходяться на балансі Чумаківського підприємства "Наірі" та Преображенського підприємства "Вікторія". На думку касаторів, ці факти могли бути встановлені судом першої інстанції, якщо б їх було залучено до участі у справі. В той час, ст. 1117 ГПК України встановлено, що касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, які не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду або відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
Зважаючи на вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку, що ухвала від 24.01.2007 господарського суду Дніпропетровської області прийнята з порушенням норм процесуального права, оскільки стосується майнових прав і обов’язків Чумаківського підприємства "Наірі" та Преображенського підприємства "Вікторія", які до участі у розгляді справи про банкрутство Токмаківського районного споживчого товариства залучені не були, а тому підлягає скасуванню з направленням справи на новий розгляд.
При новому розгляді справи, враховуючи положення ст. 11112 ГПК України стосовно обов’язковості вказівок, що містяться у постанові касаційної інстанції, суду належить врахувати вищенаведене, повно та об’єктивно дослідити й оцінити надані докази, встановити дійсні права й обов’язки сторін, і залежно від встановленого правильно застосувати норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, та ухвалити законне й обґрунтоване рішення.
З огляду викладеного та керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119 - 11112 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Касаційні скарги Чумаківського підприємства "Наірі" та Преображенського підприємства "Вікторія" Токмаківського районного споживчого товариства задовольнити частково.
Ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 24 січня 2007 року у справі № 16/153 скасувати, справу передати на новий розгляд до господарського суду Дніпропетровської області.
Головуючий: М.І. Хандурін
Судді: І.Ю. Панова
Н.Г. Ткаченко