Справа № 2-а-837/2009
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 липня 2009 року м. Генічеськ
Генічеський районний суд Херсонської області в складі
головуючого судді Постола В.С.
при секретарі Бондар О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Генічеську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Генічеської міської рвди про скасування рішення виконкому та стягнення моральної шкоди,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом, в якому посилається на те, що на підставі реєстраційного свідоцтва від 15 січня 1992 року він став власником квартири розташованої за адресою: Херсонська область, м. Генічеськ, вул. Курасова, 9а кв. 67. 20 березня 2009 року прийнято рішення виконавчого комітету Генічеської міської ради № 93 «Про реєстрацію самовільно збудованих будівель і споруд». Згідно з поданою заявою, сплаченого штрафу та відповідно до статті 97Адміністративного кодексу України і статті 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» пунктом 1 підпунктом 1.1. цього рішення зареєстровано прибудову до існуючого житлового будинку за адресою: вулиця Курасова, 9а. Подавши документи для реєстрації у Генічеське державне бюро технічної інвентаризації і звернувшись до бюро за виконаним замовленням 30 квітня 2009 року йому повідомили, що 16 квітня 2009 року за № 158 прийнято рішення виконавчого комітету Генічеської міської ради «Про визнання таким, що втратив чинність, підпункт 1.1. пункту 1 рішення міськвиконкому від 20 березня 2009 року № 93». Зазначає, що рішення виконкому від 16 квітня 2009 року № 158 прийнято без повідомлення йому, чим порушено частину 11 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Вказаним рішенням йому завдано моральну шкоду, оскільки після того, як йому стало відомо про оскаржуване рішення, він постійно знаходиться в стресовому стані. Моральну шкоду оцінює в 5000 грн.
Просить скасувати рішення виконавчого комітету Генічеської міської ради від 16 квітня 2009 року № 158 «Про визнання таким, що втратив чинність підпугкт 1.1. пункту 1 рішення міськвиконкому від 20 березня 2009 року № 93» як таке, що суперечить Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», та стягнути з відповідача на його користь моральну шкоду в сумі 5000 грн.
В судовому засіданні позивач та представник позивача ОСОБА_2 позов підтримали.
Представник відповідача позов не визнав. Надав заперечення, в яких зазначив, що у відповідності із рішенням міськвиконкому від 20 березня 2009 року № 93 за позивачем на підставі поданої ним заяви зареєстровано прибудову до існуючого житлового будинку по вул. Курасова, 9-А. У заяві, поданої ОСОБА_1 на реєстрацію прибудови зазначалось, що вона була побудована заявником самовільно , без дозволу та проекту. Однак пізніше, після прийняття рішення виконкомом про реєстрацію самовільно збудованої споруди до міськвиконкому звернувся ОСОБА_3 із пакетом документів, які свідчили про те, що зазначена прибудова по вказаній вище адресі побудована саме ним. Тому виконкомом було прийнято рішення від 16 квітня 2009 року № 158. Просить суд відмовити в задоволенні позову.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані докази в їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлені наступні факти і відповідні ним правовідносини.
ОСОБА_1 є власником квартири № 67 по вул. Курасова, 9а в м. Генічеську Херсонської області (а.с. 7-11).
Відповідно до рішення виконавчого комітету Генічеської міської ради № 93 від 20 березня 2009 року «Про реєстрацію самовільно збудованих будівель і споруд».ОСОБА_1 зареєстровано прибудову до існуючого житлового будинку за адресою: вулиця Курасова, 9а (а.с. 5).
09 квітня 2009 року до Генічеської міської ради від ОСОБА_3 надійшла заява, в якій він просить скасувати рішення виконавчого комітету Генічеської міської ради № 93 від 20 березня 2009 року «Про реєстрацію самовільно збудованих будівель і споруд», оскільки будівництво проводилось ним, а не ОСОБА_1 (а.с. 21).
Рішенням виконавчого комітету Генічеської міської ради № 158 від 16 квітня 2009 року визнано таким, що втратив чинність, підпункт 1.1. пункту 1 рішення міськвиконкому від 20 березня 2009 року № 93 про прибудову до житлового будинку № 9а по вулиці Курасова у м. Генічеську (а.с. 6).
Відповідно до ч. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Рішенням Конституційного суду від 16 квітня 2009 року справа № 1-9/2009 за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тулмачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статі 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) встановлено, що органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є «гарантією стабільності суспільних відносин» між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому,що що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям пізнього рішення.
Винесенням рішення виконавчого комітету Генічеської міської ради № 158 від 16 квітня 2009 рокуОСОБА_1 завдано моральну шкоду оскільки у нього загострилися хвороби: стало дуже боліти серце, підвищується тиск, оскільки він постійно знаходиться в стресовому стані.
Згідно ч. 3 ст. 23 ЦК України, розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.
Тому з виконавчого комітету Генічеської міської ради підлягає стягненню моральна шкода на користь ОСОБА_1 у розмірі 5 000 грн.
Таким чином, суд приходить до висновку, що вимоги позову є законними та обгрунтованими.
На підставі викладеного та керуючись ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішенням Конституційного суду від 16 квітня 2009 року справа № 1-9/2009, ст. 23 ЦК України, ст. ст. 11, 21, 159-163, 181, 99, 100 КАС України,
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до виконавчого комітету Генічеської міської рвди про скасування рішення виконкому та стягнення моральної шкоди задовольнити.
Скасувати рішення виконавчого комітету Генічеської міської ради від 16 квітня 2009 року № 158 «Про визнання таким, що втратив чинність підпугкт 1.1. пункту 1 рішення міськвиконкому від 20 березня 2009 року № 93» як таке, що суперечить Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Стягнути з виконавчого комітету Генічеської міської ради на користь ОСОБА_1 моральну шкоду в розмірі 5000 (п'ять тисяч) грн.
Постанова може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду через Генічеський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
Суддя Генічеського
районного суду В.С.Постол