АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22ц - 1065/2009року Головуючий по 1-й інстанції:
Герасименко М.І.
Суддя-доповідач: Макарчук М.А.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
2009 року квітня місяця 14 дня м. Полтава
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Полтавської області в складі:
Головуючого: Макарчука М.А.
Суддів: Пилипчук Л.І., Чернова С.І..
при секретарі: Лимар О.М.
прокурора - Батраченко В.В.
пр-ка позивача - ОСОБА_1
пр-ка відповідача - ОСОБА_2
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу за апеляційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю «КАМІА»
на рішення Зіньківського районного суду Полтавської області від 26 лютого 2009 року
по справі за позовом Сільськогосподарського багатофункціонального кооперативу «України» до товариства з обмеженою відповідальністю «КАМІА», ОСОБА_3, Зінківського відділення Полтавської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному Комітеті України по земельних ресурсах» про визнання недійсним договору оренди землі, про скасування державної реєстрації договору, про зобов'язання переукласти договір оренди землі.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача апеляційного суду Полтавської області Макарчука М.А., -
В С Т А Н О В И Л А :
У січні 2009 року СБК “Україна” звернувся до місцевого суду із зазначеним позовом. Вказав, що 19 жовтня 2007 року між ними та ОСОБА_3. був укладений договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення строком на 1 рік без його державної реєстрації.
Незважаючи на відсутність державної реєстрації угоди СБК “Україна” використовував спірну земельну ділянку за призначенням і сплатив відповідачці орендну плату в розмірі 465,31 грн.(1,5%, від нормативної грошової оцінки землі) передбачену договором.
5 грудня 2007 року ОСОБА_3. уклала договір оренди належної їй земельної ділянки з ТОВ “КАМІА” строком на 4 роки 11 місяців з умовами виплати їй 774 гривні 52 копійки (2,5 % від нормативної грошової оцінки землі). Договір оренди землі між відповідачами зареєстровано в Зіньківському відділі Полтавської регіональної філії ДП “Центр ДЗК при державному комітету України по земельних ресурсах” 30 січня 2008 року. Вважає, що власником земельної ділянки не враховано переважне права СБК «України» на продовження договору оренди.
З цих підстав просить суд визнати недійсним договір оренди, укладений між ОСОБА_3. та ТОВ “КАМІА”, скасувати його державну реєстрацію та зобов'язати ОСОБА_3. переукласти на новий строк договір оренди з СБК “Україна”.
Рішенням Зіньківського районного суду Полтавської області від 13 лютого 2009 року визнано недійсним договір оренди землі Б-138, укладений 5 грудня 2007 року між ОСОБА_3 і товариством з обмеженою відповідальністю “КАМІА”, зареєстрований 30 січня 2008 року в Зіньківському районному відділенні Полтавської регіональної філії Державного підприємства “центр державного земельного кадастру при Державному комітету України по земельних ресурсах” за № 040855500282, скасовано дану державну реєстрацію вказаного договору оренди землі.
Зобов'язано ОСОБА_3 переукласти договір оренди землі належної їй на праві приватної власності землі з Сільськогосподарським багатофункціональним кооперативом “Україна” Зіньківського району Полтавської області на новий строк на попередніх умовах з врахуванням змін у законодавстві в частині розміру орендної плати за землю.
В апеляційній скарзі ТОВ “КАМІА” просить його скасувати та постановити нове, який у задоволенні позову СБК “Україна” відмовити у повному обсязі.
Вважає, що рішення місцевого суду постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального прав права, оскільки суд дійшов невірного висновку про чинність договору оренди, укладеного між СБК “Україна” та ОСОБА_3., не вірно застосував норми Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” для врегулювання спірних правовідносин, і дійшов помилкового висновку про порушення прав СБК “Україна”.
Апеляційна скарга підлягає задоволенню , а рішення Зіньківського районного суду Полтавської області від 16 лютого 2009 року - скасуванню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 309ч.1п.3-4 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права.
Так, судом першої інстанції вірно встановлено, що 19 жовтня 2007 року СБК “Україна” та ОСОБА_3. підписано договір оренди, згідно якого ОСОБА_4. передала в користування позивачу належну їй на праві приватної власності відповідно до державного акту серії ІІ-ПЛ № 033881, виданого 19 грудня 2001 року Тарасівською сільською радою Зіньківського району Полтавської області, земельну ділянку площею 3 га, строком дії договору - один рік, з встановленою орендною платою в розмірі 465,31 грн.(1,5%, від нормативної грошової оцінки землі).
Задовольняючи позовні вимоги СБК “Україна”, місцевий суд вважав, що Закон України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”, який набрав чинності пізніше Закону України “Про оренду землі” і Земельного Кодексу України, не застосовується до даного виду правовідносин , а договір оренди земельної ділянки не підлягав державній реєстрації . На підставі цього районний суд вважав чинним договір оренди, укладений між позивачем та ОСОБА_3., і, вказуючи на те, що СБК “Україна” користувалася земельною ділянкою і орендодавець перед закінченням договору оренди землі не попередила про небажання переукласти договір оренди на новий строк, до закінчення строку договору уклала договір оренди з ТОВ “КАМІА”, відповідач своїми діями порушила переважне право СБК “Україна” на поновлення договору.
Висновок місцевого суду про порушення переважного права позивача на оренду земельної ділянки є невірним а рішення суду незаконним у зв'язку із незастосуванням законів, які підлягали застосуванню.
Так умови та підстави укладання угод оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення, регулюються Законом України “Про оренду землі”, Земельним кодексом України, “Порядком державної реєстрації договорів оренди землі”, затвердженим Постановою КМУ № 2073 від 25 грудня 1998 року, Постановою КМУ “Про затвердження Типового договору оренди землі” № 220 від 3 березня 2004 року, Указом Президента України “Про заходи щодо створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру” № 134/2003 від 17 лютого 2003 року та іншими підзаконними нормативними актами, які є спеціальними і підлягають застосуванню у даних правовідносинах.
Так згідно ст. 20 Закону України «Про оренду землі» укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації.
Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом.
Відповіндо до ст. 18 цього ж Закону договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Так як договір оренди земельної ділянки між її власником та позивачем від 19 жовтня 2007 року, який позивачем ивзначений як підстава виникнення переважного права на продовження договору, не зареєстрований в устновленому порядку, то він не набув чинності.
У зв'язку з цим висновок місцевого суду щодо чинності договору оренди земельної ділянки, укладеного СБК “Україна” та ОСОБА_3. 19 жовтня 2007 року є невірним.
Даючи правову оцінку угоди від 12 березня 2008 року, яку місцевий суд поклав в основу свого рішення, (а.с.10) , апеляційний суд виходить із вимог ст. 203ч.3 ЦК України про те, що волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі і враховує, що вказана угода укладена не внаслідок доброї волі ОСОБА_3. та позивачем, а на виконання ухвали цього ж суду і на визначених судом умовах, яка була постановлена в іншій справі з питань забезпечення позову від 3 березня 2008 року, і яка скасована ухвалою апеляційного суду від 24 грудня 2008 як незаконна. З цих підстав вказана угода не тягне за собою ніяких правових наслідків для ОСОБА_3., як власника, так СБК “України” як орендаря земельної ділянки, а її умови не можуть бути використані для встановлення факту наявності у позивача за інших рівних умовах переважного права на поновлення договору.
Як вбачається з матеріалів справи, волевиявлення ОСОБА_3., як власника землі, було спрямовано на укладення договору оренди належної їй земельної ділянки з ТОВ “КАМІА”, який запропонував більшу ніж позивач орендну плату .
На підставі цього, 5 грудня 2007 року між ОСОБА_3. та ТОВ “КАМІА” було укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 3 га, який 30 січня 2008 року зареєстрований у Зінківському районному відділі Полтавської регіональної філії ДП “Центр при Державному комітету України по земельних ресурсах” за № 040855500282, тобто з моменту його реєстрації є чинним.
Питання про дострокове розірвання ( припинення ) вказаного договору його сторонам не порушувалося.
Так як договір оренди землі від 19 жовтня 2007 року не набув чинності, позивач не є належним орендарем, а вказаний договір не маже бути підставою для висновку про наявність у нього переважного права на поновлення договору.
З огляду на викладені обставини у задоволенні позовних вимог СБК “Україна” про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, про скасування його державної реєстрації та зобов'язання ОСОБА_3. переукласти договір оренди на новий строк необхідно відмовити.
З цих підстав рішення Зіньківського районного суду Полтавської області від 26 лютого 2009 року підлягає скасуванню з постановленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог сільськогосподарського багатофункціонального кооперативу “Україна”.
Керуючись ст.ст. 303, 304, 309ч.1п.3-4, 314, 316 ЦПК України,
В И Р І Ш И Л А :
Апеляційну скаргу Товариства з Обмеженою відповідальність “КАМІА” - задовольнити
Рішення Зіньківського районного суду Полтавської області від 26 лютого 2009 року - скасувати.
У задоволенні позовних вимог Сільськогосподарського багатофункціонального кооперативу “Україна” до Товариства з обмеженою відповідальністю “КАМІА”, ОСОБА_3, Зіньківського відділення Полтавської регіональної філії Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах” про визнання недійсним договору оренди землі, укладеного між ОСОБА_3 і Товариством з обмеженою відповідальністю “КАМІА”, про скасування державної реєстрації договору оренди землі між товариством з обмеженою відповідальністю “КАМІА” і ОСОБА_3 та зобов'язання ОСОБА_3 переукласти договір оренди землі з СБК “Україна” на новий строк - відмовити.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення та може бути оскаржене протягом двох місяців до Верховного Суду України шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Судді