Судове рішення #52849024

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


04 квітня 2012 р.                                                                                 № 2а-732/12/1370


Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді Журомської М.В.,

за участю секретаря – Козьміна А.М.,

за участю представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2, представників відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фонду до Державної фінансової інспекції у Львівській області про визнання протиправною та скасування вимоги в частині,-

ВСТАНОВИВ:


Львівське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фонду звернулося у Львівський окружний адміністративний суд з позовом до Державної фінансової інспекції у Львівській області. Згідно поданих уточнень, просить визнати протиправною та скасувати вимогу Державної фінансової інспекції у Львівській області від 12.01.2012 року № 04-15м/292, в частині вимоги щодо вжиття заходів до повного відшкодування завданих Фонду збитків фінансування в І півріччі 2009 року видатків на оплату праці штатних працівників фізкультурно-спортивного товариства «Україна»в сумі 123,4 тис. грн. та фізкультурно-спортивного товариства «Спартак»в сумі 38,7 тис. грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що у І півріччі 2009 року, фінансування за рахунок коштів Фонду витрат на оплату праці регіональних організацій ФСТ «Україна»в сумі 123,4 тис. грн. та ФСТ «Спартак»на суму 38,7 тис. грн. проводилось згідно ст. 48 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»від 18.01.2001 р. № 2240-ІІІ (далі - Закон України № 2240), п. 2.5.1 Порядку часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 31, затвердженого правлінням Фонду, постанови правління Львівського обласного відділення Фонду від 26.03.2009р. № 3. Вважає, що таке фінансування здійснювалося у відповідності до вимог чинного законодавства. Зазначає, що відповідач у своїй вимозі протиправно посилається на порушення виконавчою дирекцією Львівського обласного відділення Фонду п. 3 ст. 21 Закону України №2240, оскільки ст. 21 Закону України № 2240 (в редакції, що діяла на час фінансування ФСТ «Україна» та «Спартак») стосувалася встановлення Верховною Радою України розміру страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням. Частина 3 ст. 21 Закону України № 2240, діє лише з 01.01.2011 р.

У додаткових поясненнях зазначає, що Прорядок № 31 не суперечить основним принципам Закону України № 2240, в тому числі ст.ст. 12, 48 та 49, внесення його до державного реєстру нормативно-правових актів доводить відповідність вищенаведеному Закону. Більше того, у відповідності до п.17 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.1992р. № 731, рішення про державну реєстрацію Порядку № 31 не скасовано, рішення суду про визнання цього нормативно-правового акту або окремої його частини не виносилось.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги із врахуванням уточнень підтримали повністю з вищенаведених підстав, просять позов задовольнити.

Відповідач проти позову заперечив, подав письмові заперечення на адміністративний позов. У своїх запереченнях на позовну заяву пояснив, що п.3 ст.21, ст. 48 Закону України № 2240 передбачено, що кошти ФСС з ТВП спрямовуються на часткове фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл, у порядку, встановленому правлінням Фонду. Проте, використання коштів на оплату праці регіональних організацій ФСТ «Україна»в сумі 123,4 тис. грн. та ФСТ «Спартак»на суму 38,7 тис. грн., що проводилось відповідно до Порядку № 31, суперечило вимогам п.3 ст. 21 та ст. 48 Закону України № 2240.

У додаткових поясненнях відповідачем зазначено, що у вимогах Державної фінансової інспекції допущено помилку (опечатку), в частині посилання на п. 3 ст. 21 Закону України №2240, натомість слід було вказати п. 2 ст.20 даного Закону (в редакції станом на 01.01.2009 року), якою передбачено, що кошти загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, спрямовуються на фінансування санаторного лікування та оздоровлення застрахованих осіб і членів їх сімей, позашкільне обслуговування, у тому числі придбання дитячих новорічних подарунків. У додаткових поясненнях обґрунтовує інші підстави заперечення позовних вимог, ніж зазначені у поданих запереченнях. Вказує, що фінансування на оплату праці працівників ФСТ не відноситься до сфери позашкільної роботи, а витрати за рахунок коштів Фонду на вказані цілі суперечить основним принципам Закону України № 2240.

Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали з підстав, викладених у запереченнях на позов та додаткових поясненнях. Просили у задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до п.2.34 плану роботи Державної фінансової інспекції України на IV квартал 2011 року, контрольно-ревізійним управлінням у Львівській області проведена ревізія цільового та законного використання коштів у Львівському обласному відділенні Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.01.2009 р. по 30.09.2011 р., за результатами якої було складено Акт від 21.12.2011 р. № 04-29/19.

Як вбачається з Акту ревізії (стор. 34-35 Акту), ревізорами здійснено посилання на п.3. ст. 21, ст. 48 Закону України № 2240, та зазначено, що такими передбачено, що кошти ФССзТВП спрямовуються на часткове фінансування ДЮСШ, у порядку, встановленому правлінням Фонду. Також встановлено здійснення фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду згідно Порядків часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого Постановою Правління Фонду від 26.06.2007 р. № 31, від 25.02.2009 року №15 та 26.05.2010 р. Встановлено, що фінансування у І півріччі 2009 року, за рахунок коштів Фонду витрат на оплату праці регіональних організацій ФСТ «Україна»в сумі 123,4 тис. грн. та ФСТ «Спартак»на суму 38,7 тис. грн. суперечить вимогам п.3. ст. 21, ст. 48 Закону України № 2240. Також зазначено, що Порядок № 31 втратив чинність на підставі Порядку часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду від 25.02.2009 року №15 та набуває чинності з 01.07.2009 року, яким не передбачено використання коштів Фонду на оплату праці працівників регіональних організацій Фізкультурно-спортивних товариств.

23.12.2011 р. виконавчою дирекцією Львівського обласного відділення Фонду подано заперечення на Акт від 21.12.2011р.З частковим врахуванням поданих заперечень 12.01.2012 р. Державною фінансовою інспекцією у Львівській області надіслано лист №04-15м/292 «Про усунення недоліків та порушень за наслідками ревізії», в якому висунута вимога до виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фонду вжити заходи до відшкодуванню завданих Фонду збитків - проведених виконавчою дирекцією у першому півріччі 2009р. видатків на оплату праці штатних працівників фізкультурно-спортивного товариства «Україна»в сумі 123,4 тис. грн та фізкультурно-спортивного товариства «Спартак»в сумі 38,7 тис. грн.

Не погодившись з винесеною вимогою в цій частині позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного.

Відповідно до ст. 9 Закону України № 2240 Фонд соціального страхування з тимчасої втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів. Фонд є некомерційною самоврядною організацією.

Відповідно до ст. 48 Закону України № 2240 за рахунок коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, у межах асигнувань, що визначаються щорічно при затвердженні бюджету Фонду на наступний фінансовий рік, здійснюється часткове фінансування санаторіїв-профілакторіїв підприємств, установ, навчальних закладів та організацій, утримання дитячо-юнацьких спортивних шкіл, дитячих оздоровчих таборів і позашкільного обслуговування, у тому числі придбання дитячих новорічних подарунків, в порядку, визначеному правлінням Фонду.

Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26.06.2007 р. № 31 затверджено «Порядок часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності», що діяв до 01.07.2009 року.

          Даний Порядок передбачає, що за кошти Фонду витрати на проведення навчально-тренувальних зборів і змагань, придбання спортивного інвентарю, обладнання, спортивної форми, утримання спортивних споруд, що перебувають на балансі дитячо-юнацьких спортивних шкіл, оренду спортивних споруд та приміщень пристосованих для проведення навчально-тренувального та організаційно-методичного процесу, а також на оплату праці працівників дитячо-юнацьких спортивних шкіл та працівників ФСТ.

Пунктом 2.5.1 Порядку № 31 передбачено витрати за рахунок коштів Фонду на оплату праці регіональних організацій фізкультурно-спортивних товариств, які безпосередньо займаються тренувальною і навчально-методичною роботою та забезпечують фінансову діяльність дитячо-юнацьких спортивних шкіл.

          Статтею 12 Закону України № 2240 передбачено що Правлінння відділеня Фонду щорічно розглядає програму і кошторис щодо відновлення здоров'я застрахованих осіб та членів їх сімей, яка включає заходи щодо санаторно-курортного лікування, оздоровлення в санаторіях-профілакторіях, пансіонатах, дитячих оздоровчих таборах, утримання дитячо-юнацьких спортивних шкіл.

Згідно ст. 49 Закону України № 2240 за поданням відділень Фонду правління Фонду щорічно розглядає та затверджує програми (у розрізі районів) щодо відновлення здоров'я застрахованих осіб і членів їх сімей, які включають санаторно-курортне лікування, оздоровлення в санаторіях-профілакторіях, пансіонатах, дитячих оздоровчих таборах, утримання дитячо-юнацьких спортивних шкіл, позашкільне обслуговування, у тому числі придбання дитячих новорічних подарунків, та їх кошторис.

Постановою правління Львівського обласного відділення Фонду від 26.03.2009 р. № 3 «Про бюджет Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на 2009 р.»затверджено бюджет обласного відділення Фонду, та п. 2.2.4 передбачено кошти на фінансування фізкультурно-спортивних товариств та підпорядкованих їм дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок асигнувань за статтею «Оздоровчі заходи».

          З вищенаведеного встановлено, що Порядок утримання дитячо-юнацьких спортивних шкіл у Законі України № 2240 не встановлений, а визначений Порядком часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженим постановою правління Фонду від 26.06.2007р. № 31.

          Що до посилань відповідача на допущення помилки в частині посилання у вимозі на п.3 ст. 21 Закону України № 2240, а не на п. 2 ст. 20 даного Закону, суд зазначає наступне.

Стаття 20 Закону України № 2240, а також стаття 21 даного Закону в редакції, що діяла на час фінансування (у І півріччі 2009 року) ФСТ «Спартак»та ФСТ «Україна», не містила положень, щодо утримання за кошти Фонду дитячо-юнацьких спортивних шкіл, тому вищенаведені норми Закону України № 2240 Львівським обласним відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності не могли бути порушені.

З вищенаведеного встановлено, що Порядок № 31 затверджений на підставі та у відповідності до Закону України № 2240 та не суперечить основним принципам Закону. А тому, кошти Фонду використані за цільовим призначенням, кошторисні видатки Львівського обласного відділення Фонду відповідали Порядку № 31, та, відповідно збитків Фонду, як зазначено у вимозі, не нанесено.

Окрім того, як пояснив в судовому засіданні представник відповідача, що допущена помилка у вимозі в частині вказівки на п.3 ст. 21 Закону України № 2240, а не на п. 2 ст. 20 даного Закону, також допущена в Акті ревізії, проте жодних дій, спрямованих на виправлавлення з боку відповідача не здійснено.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. А згідно ст. 86 цього Кодексу суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб’єкт владних повноважень не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення та додаткові пояснення, і не довів правомірності винесеної вимоги в частині, що оскаржується.

Виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи вищевикладене суд прийшов до висновку, що вимоги позивача ґрунтуються на законі, підтверджені матеріалами справи та доведені у судовому засіданні, і тому позов слід задовольнити.

Відповідно до ч.4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача не належить стягувати.

Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –


ПОСТАНОВИВ:


Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати вимогу Державної фінансової інспекції у Львівській області від 12.01.2012 р. № 04-15м/292, в частині вимоги щодо вжиття заходів до повного відшкодування завданих Фонду збитків фінансування в І півріччі 2009 року видатків на оплату праці штатних працівників фізкультурно-спортивного товариства «Україна» в сумі 123,4 тис. грн. та ФСТ «Спартак»в сумі 38,7 тис. грн.

Судові витрати з сторін не стягуються.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 09.04.2012 року.


Суддя                                                               Журомська М.В.



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація