Придніпровський районний суд м.Черкаси
м. Черкаси, вул. Гоголя, 316, 18001, (0472) 37-30-76
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 листопада 2010 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого: судді – Макаренка І.В.
при секретарі - Мандрик А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси адміністративний позов ОСОБА_1 до інспектора з адміністративної практики ВДАІ м. Черкаси старшого лейтенанта міліції ОСОБА_2 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення від 04 листопада 2010 року, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 (в подальшому позивач) звернувся до Придніпровського районного суду м. Черкаси із адміністративним позовом до інспектора з адміністративної практики ВДАІ м. Черкаси старшого лейтенанта міліції ОСОБА_2 (в подальшому відповідач) про скасування постанови про адміністративне правопорушення від 04 листопада 2010 року, мотивуючи його тим, що 04 листопада 2010 року відносно позивача інспектором була винесена постанова, в якій зазначено, що 19 жовтня 2010 року о 06.30 год., позивач керував автобусом „Богдан А091” номерні знаки 01301 МВ по вул. Хіміків, 84 в м. Черкаси з технічними несправностями рульового керування, у зв’язку з чим на позивача накладене адміністративне стягнення в розмірі 680 грн. Позивач вважає, що на нього неправомірно накладено адміністративне стягнення, так як порушена процедура притягнення його до адміністративної відповідальності, і такого порушення він не вчиняв, так як автобус пройшов державний технічний огляд, про що складено відповідний акт.
Позивач в судове засідання не з’явився, подав до суду заяву, в якій просив розглядати справу без його участі.
Відповідач, будучи належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи в судове засідання не з’явився, про причини неприбуття суд не повідомив.
За таких обставин суд ухвалив слухати справу у відсутності сторін на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Як встановлено в судовому засіданні 04 листопада 2010 року інспектором була винесена постанова відносно позивача про накладення на нього адміністративного стягнення за порушення вимог ч. 2 ст. 121 КУпАП в виді штрафу в сумі 680 грн., що він, 19 жовтня 2010 року о 06.30 год., керував автобусом „Богдан А 091” номерні знаки 01301 МВ по вул. Хіміків, 84 в м. Черкаси, з технічними несправностями рульового керування.
Суд вважає, що вказана постанова є незаконною, у зв’язку з порушенням процедури притягнення позивача до адміністративної відповідальності, передбаченої КУпАП, та в зв’язку з тим, що постанова не вмотивована і не підтверджена доказами, зібраними відповідно до вимог закону та які б свідчили про вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 121 КУпАП, а тому підлягає скасуванню з таких підстав.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, вина (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадській порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Зазначена постанова винесена з порушенням ст. 33 КУпАП, яка визначає, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
При накладанні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом’якшують і обтяжують відповідальність.
При винесенні оскаржуваної постанови, цього зроблено не було, та посадовою особою яка винесла цю постанову вимоги закону не враховані.
При винесенні постанови були грубо порушені права позивача, передбачені ст. 268 КУпАП, а саме: особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право зокрема:
• знайомитися з матеріалами справи;
• давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання;
• при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням.
Всіх наданих позивачеві цим законом прав він був позбавлений, що є порушенням процесу при розгляді справи про адміністративне правопорушення.
У відповідності до вимог ст. 9 Конституції України та Закону України „Про ратифікацію Конвенції” від 17.07.1997 року „Європейська конвенція про захист прав людини та основновоположних свобод” і протоколи до неї, є частиною національного законодавства України. Вимогами ст. 6 даної Конвенції та ст. 2-4 Протоколу № 7 до Конвенції, які застосовуються і при розгляді справ про адміністративні правопорушення, закріплено право особи на справедливий суд, що включає в себе право на доступ до матеріалів справи, право на захист та юридичну допомогу, право на надання доказів, проведення експертиз та залучення свідків, право бути повідомленим про час та місце слухання справи та присутнім при розгляді його справи судом. Та основне те , що особа має право бути негайно і детально поінформована зрозумілою для нього мовою компетентним органом державної влади про характер та причини обвинувачення, мати час і можливості, необхідні для підготовки свого захисту та захищати себе особисто чи використовувати захисника.
Крім того, відповідно до Акту державного технічного огляду колісних транспортних засобів юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців від 30 червня 2010 року відносно автобуса А 091 номерні знаки 01301 МВ проведено технічний огляд.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач на думку суду не з’явився в судове засідання без поважних причин, заперечень проти адміністративного позову та доказів правомірності свого рішення не надав.
Також відповідач не надав доказів того, що він має відповідну освіту, фах та повноваження, без використання будь-яких технічних засобів робити технічний огляд транспортних засобів які перебувають на маршруті.
Відповідно до ч. 5 ст. 288 КУпАП, особа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати державного мита.
Керуючись ст. ст. 159, 160, 161, 163, 171-2 КАС України, ст. ст. 9, 33, 52, 268, 287-289 КУпАП, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Постанову інспектора з адміністративної практики ВДАІ м. Черкаси старшого лейтенанта міліції ОСОБА_2 ОСОБА_3 № 143836 від 04 листопада 2010 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 121 КУпАП в виді штрафу в сумі 680 грн. – визнати протиправною та скасувати.
Провадження по адміністративній справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 121 КУпАП в виді штрафу в сумі 680 грн. - закрити.
Постанова остаточна і оскарженню не підлягає.
Головуючий: