Справа № 2-а-2428/09
ПОСТАНОВА
іменем України
01 липня 2009 року
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого Ломакіна В.Є.
за участю секретаря Репетівської В.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УДАІ УМВС України в Тернопільській області про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до відповідача УДАІ УМВС України в Тернопільській області про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення ВО 65943 від 23.04.2009 року , посилаючись на те, що вказаною постановою його було визнано винним за ч.1 ст.122 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 340 грн., за перевищення встановленої швидкості руху. Однак із вказаною постановою він не згідний, оскільки пристрій яким здійснювалось вимірювання швидкості руху автомобіля позивача не є пристроєм працюючим в автоматичному режимі. Із фотографії долученої до постанови неможливо встановити в населеному пункті чи поза його межами рухався його автомобіль. У зв’язку з цим позивач вважає, що його неправомірно притягнуто до адміністративної відповідальності, оскільки при виявленні правопорушення, працівник ДАІ повинен припинити його шляхом зупинки винної особи і лише у випадку не заперечення нею вчиненого накласти адміністративне стягнення, а в іншому випадку скласти протокол про адміністративне правопорушення. Однак, автомобіль позивача ніхто не зупиняв, протокол про адміністративне правопорушення не складався. З цих підстав, ОСОБА_1 просить оскаржувану постанову скасувати та поновити строк для звернення до суду, оскільки оскаржувану постанову він отримав із запізненням.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з’явився, однак подав суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача УДАІ УМВС України в Тернопільській області будучи належним чином повідомлений про день та час розгляду справи в судове засідання не з’явився, не повідомивши суд про причини неявки. Приймаючи до уваги вимоги ст. 128 КАС України, суд вважає за можливе розгляд справи у його відсутності.
Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд встановив такі факти:
Як вбачається із постанови по справі про адміністративне правопорушення ВО 65943 від 23.04.2009 року, ОСОБА_1 23 квітня 2009 року о 11 год. 56 хв. керуючи автомобілем НОМЕР_1, в м. Теребовля Тернопільської області, перевищив встановлену швидкість руху на 27 км/год, рухався з швидкістю 87 км/год, чим порушив вимоги п.12.9 "б" ПДР України. Вказаною постановою на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у сумі 340 грн. за вчинення правопорушення передбаченого ч.1 ст.122 КУпАП.
Доказом порушення позивачем правил дорожнього руху є фотознімок, здійснений приладом "Візир" №0711191, згідно з яким 23 квітня 2009 року зафіксована швидкість руху його автомобіля 87 км/год.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.
Згідно ст.254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Якщо під час складання постанови у справі про адміністративне правопорушення особа оспорить допущене порушення і адміністративне стягнення, що на неї накладається, то уповноважена посадова особа зобов’язана скласти протокол про адміністративне правопорушення відповідно до вимог ст.256 цього Кодексу.
У відповідності до ч.6 ст.258 КУпАП у разі виявлення адміністративного правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованого за допомогою працюючих в автоматичному режимі спеціальних технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки відеозаписів чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису протокол про адміністративне правопорушення не складається, а постанова у справі про адміністративне правопорушення виноситься без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Копії постанови у справі про адміністративне правопорушення та матеріалів зафіксованих за допомогою працюючих в автоматичному режимі спеціальних технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки відеозаписів чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, надсилаються особі, яка притягається до адміністративної відповідальності протягом трьох днів з дня винесення такої постанови.
Як слідує з Інструкції з діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС України затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 13.11.2006 року №1111 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.11.2006 року за №1243/13117, ДПС є структурним підрозділом ДАІ завданнями якого є нагляд за дорожнім рухом з метою забезпечення його безпеки, попередження та припинення злочинів і адміністративних правопорушень у сфері дорожнього руху - п.п.3.1, 3.4 Інструкції.
У розділі 13 наказу Міністра Внутрішніх Справ України від 13.11.2006 року №1111, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 29.11.2006 року за № 1243/13117 "Про затвердження Інструкції з діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС України" визначено, що спеціальні контрольно-вимірювальні прилади для визначення швидкості руху, фіксації порушень правил, норм та стандартів у сфері безпеки дорожнього руху, прилади для виявлення підробок у документах, інші спеціальні технічні засоби застосовуються згідно з інструкціями та методичними вказівками про порядок використання цих технічних засобів - п.13.1. Забороняється застосування засобів вимірювання, які не пройшли метрологічної повірки або мають свідоцтво про таку повірку, термін дії якого минув - п.13.2. На кожний засіб вимірювання заводиться журнал обліку роботи технічних засобів вимірювання. Використання під час роботи спеціальних технічних засобів не передбачених табельною належністю підрозділу забороняється - п.13.4 Інструкції.
За таких обставин, аналізуючи зібрані у судовому засіданні докази та норми чинного КУпАП із внесеними змінами і доповненнями, суд вважає, що прилад марки "Візир" №0711191, яким працівником ДАІ проведено фотозйомку автомашини позивача не є пристроєм працюючим в автоматичному режимі, як це передбачено ст.258 КУпАП, суду не представлено належних доказів про те, що вказаний пристрій сертифікований в Україні, пройшов державну повірку та згідно її результатів визнаний придатним до застосування і передбачений табельною належністю підрозділу ДАІ, де був використаний, а інших доказів вини позивача суду не представлено і судом не здобуто.
З цих підстав суд приходить до переконання, що позов є підставним, а тому слід поновити строк для звернення до суду з адміністративним позовом та скасувати постанову про адміністративне правопорушення ВО 65943 від 23.04.2009 року, оскільки вона винесена з порушенням вимог чинного законодавства, є незаконною і підлягає до скасування.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1, 10, 11, 18, 71, 128, 158 – 163, 186 КАС України, ст.ст.33, 122, 251, 254, 258, 289, 293 КУпАП, п. 12.9 "б" ПДР України, Інструкцією з діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС України затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 13.11.2006 року №1111, наказом МВС України від 13.11.2006 року №1111, зареєстрованим в Міністерстві Юстиції України 29.11.2006 року за № 1243/13117 "Про затвердження Інструкції з діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС України", суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов – задовольнити.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення ВО 65943 від 23 квітня 2009 року винесену інспектором адмінпрактики ОР ДПС ОДДЗ Фуркою Р.І. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.122 КУпАП та накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 340 грн. – скасувати.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення та апеляційної скарги – протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, або шляхом подання апеляційної скарги без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий Ломакін В.Є.
Копія вірна
Суддя Ломакін В.Є.