РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 липня 2010 року смт. Нова Водолага
Нововодолазький районний суд Харківської області у складі: головуючого - судді О.С.Смірнова за участю секретаря судового засідання - Т.В.Івановій
розглянув у приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Нововодолазькому районі Харківської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання проведення перерахунку пенсії та відшкодування недоплати до пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Нововодолазькому районі Харківської області, в якому просить суд визнати дії управління Пенсійного фонду України в Нововодолазькому районі
Харківської області щодо відмови йому в перерахунку пенсії по інвалідності незаконними, та зобов'язати управління.
Пенсійного фонду України в Нововодолазькому районі Харківської області зробити донарахування та перерахунок пенсії, встановивши основну щомісячну пенсію не нижче 6 мінімальних пенсій за віком, та додаткову пенсію в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, за період з 1.11.2006 року з урахуванням проведених виплат .
Зобов'язати відповідача визначити позивачеві, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії (111 група інвалідності) основну пенсію та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю згідно вимог ст. 50,54,67 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-Х!!.
Тобто здійснити перерахунок та виплату пенсію по інвалідності згідно ст.50, ч.4 ст.54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Свій позов він обґрунтував тим, що відповідач всупереч діючому законодавству здійснює виплату основної та додаткової пенсій в розмірах, які не відповідають вимогам Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали.
„Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Він також звертався до УПФУ в Нововодолазькому районі з письмовою заявою про перерахунок пенсії, але відповідач відмовляв йому в перерахунку.
Позивач підтримав свої позовні вимоги в повному обсязі та прохав суд їх задовольнити, та надав суду заяву та просить справу розглянути в його відсутність.
Представник відповідача також надав заяву про розгляд справи за відсутності представника в судовому засіданні , та просить відмовити в задоволенні позову на підставі наданих заперечень. УПФУ в Нововодолазькому районі заперечує в повному обсязі проти позову , в запереченнях відповідач посилається на те , що позивач перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію по інвалідності З групи внаслідок захворювання, отриманого при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Вимоги щодо проведення перерахунку пенсії згідно з ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком і додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50% від мінімальної пенсії за віком не відповідають діючому законодавству. Постановою КМУ від 03.01.2002р. №1 „Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок Державного Бюджету» встановлено, що розрахунок пенсії, призначеної відповідно до ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткової пенсії, передбаченої цим Законом проводиться, виходячи з розміру 19,91 грн. Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до цих змін встановлено, що у всіх випадках розмір пенсії для інвалідів 3 групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 100% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» інвалідам 3 групи у розмірі 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_1 є громадянином, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії, що підтверджується копією посвідчення серія А № 018143 від 29 липня 1998 року, є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, що підтверджується копією вкладки до посвідчення № 113962, а також тим, що він є інвалідом 3 групи.
Позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Нововодолазькому районі Харківської області, і отримує пенсію як інвалід 3-ї групи безстроково, на даний час відповідно довідки МСЕК серії ХАР-01 №015088 від 8.08.2001 року, яка настала внаслідок ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
ОСОБА_1К звертався до управління Пенсійного фонду України в Нововодолазькому районі Харківської області з заявою про перерахунок пенсії, але відповідач своїм листом 10.03.2010 №641-02 /20 відмовляв позивачу в перерахунку його пенсії.
Відповідно до ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно зі ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством. В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по третій групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком, по другій групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам другої групи - 75% мінімальної пенсії за віком, третьої групи - 50% мінімальної пенсії за віком.
Згідно зі ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно до вимог ч. З ст. 4 6 Конституції України пенсії та інші види соціальних виплат та допомог, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчій від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, визначаються Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії».
За змістом абзацу третього ст. 1 вказаного Закону державні соціальні гарантії - встановлені законами мінімальні розміри оплати праці, доходів громадян, пенсійного забезпечення, соціальної допомоги, розміри інших видів соціальних виплат, встановлені законами та іншими нормативно-правовими актами, які забезпечують рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму.
Відповідно до вимог Закону України «Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування, а також
мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості. Прожитковий мінімум встановлюється для встановлення мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України та законів України.
Прожитковий мінімум встановлюється Кабінетом Міністрів України і щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
Суд приходить до висновку, що визначений статтею 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком, для визначення якого застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, є певним стандартом, в порівнянні з яким визначаються розміри інших видів виплат та допомог.
Тобто, суд зазначає, що мінімальний розмір пенсії за віком, для визначення якого застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, є відправною величиною, від якої проводиться розрахунок державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначених по Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність становлено в розмірі: з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 406 гривень, з 1 жовтня - 411 гривень. Для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток.
Згідно зі ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили втратили працездатність встановлюється в розмірі: з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривня, з 1 липня - 482 гривні, з 1 жовтня - 498 гривень.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про невідповідність дій відповідача щодо виплати позивачу державної пенсії та додаткової пенсі в розмірах, які не відповідають Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» діючому законодавству за період визнання за позивачем інвалідності.
Законом України «Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» N 231-V від 05.10.2006 року ст. 67 цього Закону доповнено ч.З наступного змісту «У разі збільшення
розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму».
Тобто судом в судовому засіданні встановлено, що позовні вимоги позивача є законними та обґрунтованими і такими що підлягають задоволенню частково.
На підставі викладеного, керуючись ст. 46 Конституції України, ст. 49, 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.5-11,57-66,88,212-215,218,223 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ :
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Нововодолазькому районі Харківської області про перерахунок пенсії та відшкодування недоплати до пенсії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Нововодолазькому районі Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні з 01 січня 2009 року перерахунку пенсії відповідно до ст. 54 Закону України - «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі шести мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, залежно від зміни розміру прожиткового мінімуму, встановленого відповідним Законом України «Про Державний бюджет України» та відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Нововодолазькому районі Харківської області зробити ОСОБА_1 1 січня 2009 року перерахунок пенсії відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі шести мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, залежно від зміни розміру прожиткового мінімуму, встановленого відповідним Законом України «Про Державний бюджет України» та відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Нововодолазький районний суд Харківської області шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня винесення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги .
Суддя О.С.Смірнов
- Номер: 2-485/10
- Опис:
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-485/10
- Суд: Пирятинський районний суд Полтавської області
- Суддя: Смірнов О.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.09.2015
- Дата етапу: 14.09.2015
- Номер: 22-ц/790/4349/17
- Опис: за позовом ПАТ "Банк Фінанси та Кредит" до Євтіхієва Валерія Євгеновича,Зеленюк Віктора Григоровича,Лепєєва Максима Миколайовича про стягнення заборгованості
- Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
- Номер справи: 2-485/10
- Суд: Апеляційний суд Харківської області
- Суддя: Смірнов О.С.
- Результати справи: позов (заяву, скаргу) задоволено; Постановлено рішення про зміну рішення
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.06.2017
- Дата етапу: 16.11.2017
- Номер: 6/492/34/18
- Опис: ПАТ КБ "Правекс Банк" до Карайван К. С. про стягнення заборгованості (заміна сторони виконавчого провадження)
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-485/10
- Суд: Арцизький районний суд Одеської області
- Суддя: Смірнов О.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 16.02.2018
- Дата етапу: 06.03.2018
- Номер: 2-зз/303/5/19
- Опис:
- Тип справи: на заяву у цивільних справах (2-сз, 2-р, 2-во, 2-др, 2-зз,2-і)
- Номер справи: 2-485/10
- Суд: Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
- Суддя: Смірнов О.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.03.2019
- Дата етапу: 22.03.2019
- Номер: 6/563/41/19
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-485/10
- Суд: Корецький районний суд Рівненської області
- Суддя: Смірнов О.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.05.2019
- Дата етапу: 07.06.2019
- Номер: 2-в/639/2/20
- Опис:
- Тип справи: на заяву про відновлення втраченого судового провадження
- Номер справи: 2-485/10
- Суд: Жовтневий районний суд м. Харкова
- Суддя: Смірнов О.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.04.2020
- Дата етапу: 22.04.2020
- Номер:
- Опис: визнання купівлі-продажу жилого будинку дійсним
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-485/10
- Суд: Андрушівський районний суд Житомирської області
- Суддя: Смірнов О.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.02.2010
- Дата етапу: 02.03.2011
- Номер:
- Опис: визнання купівлі-продажу жилого будинку дійсним
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-485/10
- Суд: Андрушівський районний суд Житомирської області
- Суддя: Смірнов О.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.02.2010
- Дата етапу: 02.03.2011
- Номер:
- Опис: визнання купівлі-продажу жилого будинку дійсним
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-485/10
- Суд: Андрушівський районний суд Житомирської області
- Суддя: Смірнов О.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.02.2010
- Дата етапу: 02.03.2011
- Номер: ...
- Опис: Стягнення заборгованості по договору
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-485/10
- Суд: Інгулецький районний суд м. Кривого Рогу
- Суддя: Смірнов О.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Повернуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.02.2010
- Дата етапу: 15.03.2010