Судове рішення #52526843

Справа№ 02-а-5907/11


П О С Т А Н О В А

Іменем України

19 липня 2011 року Луцький міськрайонний суд Волинської області

Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Савицька Н.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Луцьку Волинської області про визнання дій протиправними, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Луцьку Волинської області про визнання дій протиправними.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що йому як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, як інваліду 3-ї групи,  внаслідок захворювання, пов’язаного з участю у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, згідно ст. ст. 50, 54 ч.4 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, повинна виплачуватися державна пенсія в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.

Проте, відповідач у встановленому законом порядку не виплачує позивачу пенсію.

Позивач просить суд, визнати дії відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії відповідно ст. ст. 50, 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” протиправними.

Крім того, ОСОБА_1 просить суд, зобов’язати відповідача провести перерахунок та виплатити державну пенсію згідно ст.ст. 50, 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”в розмірі - 6 мінімальних пенсій за віком –основного розміру та додаткову пенсію в розмірі – 50 % мінімальної пенсії за віком, згідно ч.1 ст.28 “Про державне соціальне страхування”з 22.05.2008 року до подальших змін діючого законодавства.

Ухвалою суду від 04.05.2011 року позов в частині вимог щодо визнання дій протиправними та зобов’язання провести перерахунок та виплату пенсії за період з 22.05.2008 року по 01.11.2010 року залишено без розгляду.

Відповідно до ст. 1832 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку скороченого провадження.

Дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС (І категорія) та інвалідом третьої групи, що підтверджується посвідченням. (а.с.6). Інвалідність пов”язана з наслідками Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до ст. 48 Закону України “Про статут та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”передбачено, що одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Ст.49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”передбачено, що пенсії особам віднесених до категорії 1,2,3,4 встановлюється у вигляді:

- державної пенсії;

- додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров”ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно із ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”пенсії по інвалідності, що настали внаслідок каліцтва чи катастрофи, можуть призначатись за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, який визначається із законодавством.

В усіх випадках розмір пенсії для інвалідів третьої групи не може бути меншим від 6 мінімальних пенсій за віком.

Згідно ст.50 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, особам віднесеним до категорії 1 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам 3 групи - 50 процентів прожиткового мінімуму.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, враховуючи положення частини статтей 50 та 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи”в редакції Закону від 06.06.1996 року та № 230/96 –ВР “Про внесення змін і доповнень до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, згідно якого у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по ІІІ групі інвалідності 6 мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Ст. 21 Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”встановлено, що прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становить з 1 січня - 750 грн., з 1 квітня - 764 грн., з 1 жовтня - 784 грн., з 1 грудня - 800 грн.

Судом встановлено, що при проведенні розрахунку пенсії ОСОБА_1, відповідач застосував положення Постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 року “Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”та Постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2008 року №654 “Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян”.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору, застосуванню підлягає саме ст. ст. 50, 54 “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи”, а не Постанова Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року “Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”та Постанова Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року № 654 “Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян”.

Приймаючи до уваги, що Закон України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”має вище юридичну силу ніж Постанова Кабінету міністрів України від 12.07.2005 р. № 562 “Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”та виходячи з засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами дії Управління Пенсійного фонду України в м.Луцьку Волинської області щодо невиплати позивачу зазначеної допомоги в повному розмірі є протиправними.

Тому, відповідача слід зобов’язати провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію в розмірі 6 мінімальних розмірів пенсій за віком, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю, яка повинна становити 50 % мінімальної пенсії за віком з 01.11.2010 р. на підставі положень ст.50, 54, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком у відповідності до ч.1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, ч.3 ст.4 Закону України “Про прожитковий мінімум”.

Вимога позивача про зобов’язання відповідача проводити перерахунок та виплату пенсії до подальших змін діючого законодавства не підлягає до задоволення, оскільки є передчасною.

Керуючись вимогами ст. ст.10, 99, 100, 163 КАС   України, Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії Управління пенсійного фонду України в м.Луцьку Волинської області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи” протиправними.

Зобов’язати Управління пенсійного фонду України в м.Луцьку Волинської області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію в розмірі 6 мінімальних розмірів пенсій за віком, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю, в розмірі –50 % мінімальної пенсії за віком за період з 01.11.2010 року на підставі положень ст.50, 54, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком у відповідності до ч.1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, ч.3 ст.4 Закону України “Про прожитковий мінімум”з врахуванням виплачених сум.

В решті вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів.

Суддя Луцького міськрайнного суду Савицька Н.В.


  • Номер: 2-а/2303/4839/11
  • Опис: Про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-5907/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Савицька Н.В.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 28.10.2011
  • Дата етапу: 21.02.2013
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація