Судове рішення #5248321
Справа №11-260-2009 року Головуючий у 1 інстанції Сидорук Є

 

Справа №11-260-2009 року                    Головуючий у 1 інстанції  Сидорук Є.І.

Категорія: ч.2 ст. 365 КК                       Доповідач: Сачук В.І.

                  України

 

У Х В А Л А

 

І М  Е Н Е М                                   У К Р А Ї Н И

 

                        23 червня   2009 року.                                                   м. Рівне

 

        Колегія суддів судової палати в кримінальних справах апеляційного суду Рівненської області в складі:

 

Головуючого- судді Полюховича О.І.

Суддів : Сачука В.І, Гладкого С.В.

з  участю прокурора  Зуйкова О.Г.

захисників- адвокатів  ОСОБА_1, ОСОБА_2

потерпілого  ОСОБА_3

засуджених  ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6

 

 розглянула у відкритому судовому засіданні кримінальну справу за апеляціями прокурора, який брав участь у  розгляді справи судом першої інстанції, потерпілого ОСОБА_3 та засудженого ОСОБА_4  на вирок  Рівненського  міського  суду Рівненської області від 6 квітня    2009  року.

       

         Цим вироком ОСОБА_5,  ІНФОРМАЦІЯ_1, з вищою освітою, працюючого о\у ВКР Рівненського МВ УМВСУ,  раніше не судимого, одруженого , уродженця та мешканця  с. Карпилівка Рівненського району, Рівненської області ; засудженого

             -  за ч. 2 ст. 365  КК України до позбавлення волі строком на три роки  з позбавленням права  обіймати посади начальствуючого складу в органах внутрішніх  справ строком на два роки.

                  На підставі ст. 75 КК України  ОСОБА_5 звільнений    від відбування покарання з випробування з іспитовим строком  один рік і два місяці.  Відповідно до ст. 76 КК України  ОСОБА_5  зобов'язаний  не  виїжджати за межі України на постійне проживання без дозволу органу  кримінально - виконавчої інспекції та повідомляти органи  кримінально - виконавчої інспекції про зміну місця проживання  або роботи, періодично з'являтися для реєстрації в органи кримінально-виконавчої інспекції.

 

            ОСОБА_6,  ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця с. Яблунька, Сарненського району, Рівненської області,  з середньою-спеціальною освітою, працюючого о\у ВКР Рівненського МВ УМВСУ,   одруженого,   раніше не судимого, потерпілого  від аварії на ЧАЕС ІІІ категорії,  проживаючого в АДРЕСА_1; засуджений

 

                 - за ч. 2 ст. 365  КК України до позбавлення волі строком на три роки  з позбавленням права  обіймати посади начальствуючого складу в органах внутрішніх  справ строком на два роки.

                  На підставі ст. 75 КК України  ОСОБА_6 звільнений    від відбування покарання з випробування з іспитовим строком  один рік і два місяці. . Відповідно до ст. 76 КК України  ОСОБА_6  зобов'язаний  не  виїжджати за межі України на постійне проживання без дозволу органу  кримінально - виконавчої інспекції та повідомляти органи  кримінально - виконавчої інспекції про зміну місця проживання  або роботи, періодично з'являтися для реєстрації в органи кримінально-виконавчої системи.

        У відповідності до вимог ст. 54 КК України  ОСОБА_6 та ОСОБА_5 позбавлені спеціального звання - старший лейтенант міліції.  

 

             ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженець с. Тинне, Сарненського району, з середньою-спеціальною освітою, одружений, непрацюючий,  потерпілого від аварії на ЧАЕС ІІІ категорії, проживаючого в АДРЕСА_2, засуджений

 

                 - за ч. 2 ст. 365  КК України до  позбавлення  волі строком на 3 роки три місяці з позбавленням права займати посади начальствуючого складу в органах внутрішніх справ строком на два роки.   

          Прийнято рішення по речових доказах.

          За вироком суду ОСОБА_5 ОСОБА_6 та ОСОБА_4 визнанні винними в тому, що вони  являючись службовими посадовими особами в силу здійснення функцій представника влади, в порушення ст. ст. 13,14 Закону України “ Про міліцію”, що регламентує в особливих випадках, з особливо дозволу,  і з особливим  порядком застосування заходів фізичного впливу та спеціальних засобів вчинили перевищення  влади.

             ОСОБА_5 з  серпня 2001 року  працював на посаді оперуповноваженого групи по боротьбі з майновими злочинами відділу карного розшуку ( ВКР) Рівненського МВ УМВСУ в Рівненській області, маючи  спеціальне звання - лейтенант міліції, ОСОБА_6 з  кінця червня 1999 року працював на посаді оперуповноваженого 2 відділення відділу карного розшуку рівненського МВ УМВСУ у Рівненській області, маючи спеціальне звання - старший лейтенант міліції та ОСОБА_4 працював  з січня 2001 року на посаді старшого оперуповноваженого 2 відділення карного розшуку Рівненського МВ УМВСУ у Рівненській області, маючи спеціальне звання - капітан міліції.

              14 вересня 2002 року слідчим Рівненського МВ УМВСУ за підозрою  у вчиненні  злочину, передбаченого ч. 2 ст. 186 КК України був затриманий і поміщений в ізолятор тимчасового тримання ( ІТТ) зазначеного відділу  міліції ОСОБА_3.

            15 вересня 2002 року  приблизно  між 11,10 хв. та 13,00 год.  в службовому кабінеті ВКР № 49, що розташований  в м. Рівне по вул. Пушкіна, 4 ОСОБА_4 разом із ОСОБА_6, явно виходячи за межі наданих їм повноважень, використовуючи незаконні методи, вчинили до ОСОБА_3 психічне насильство, що виразилось в погрозі  застосувати  фізичне насильство, яке сприймалось потерпілим  як реальна погроза, висловлюючись при цьому нецензурними  словами в адресу його та вимагаючи в нього зізнання у скоєнні злочинів та підписанні  відповідних документів. При відмови ОСОБА_3 зізнатись у скоєнні злочинів, ОСОБА_4  наніс останньому  не менше 5-ти ударів руками в область голови. живота, спричинивши потерпілому  фізичний біль та моральні страждання, що були для нього болісними та образливими.

           При цьому ОСОБА_4, з метою отримання бажаного результату - зізнання у вчиненні злочинів, надав ОСОБА_6 спеціальний засіб - гумовий кийок, для послідуючого протиправного застосування його щодо ОСОБА_3, а сам вийшов з приміщення службового кабінету.  Тоді ОСОБА_6 наніс останньому гумовим кийком удари в область грудей , спини та живота, спричинивши потерпілому  ушкодження у вигляді крововиливу в ділянці лівої лопатки.

                     16 вересня 2002 року, між 9,55 год. та 13,00 год. в службовому  кабінеті   ОСОБА_4 застосував психічне насильство, що виразилось в реальній погрозі знову примінити до нього фізичну силу став вимагати від потерпілого підписати відповідні документи і зізнатись у вчиненні злочинів.  Отримавши  негативну відповідь від ОСОБА_3, ОСОБА_4 застосував до нього брутальні слова і наніс удари руками в область голови, спини, живота, грудної клітки та удари ногами в ділянку рук, ніг, тулуба, після чого  разом з невстановленою особою застебнувши ОСОБА_3 наручники таким чином, що руки були під ногами, вставив між ними палку та підвісив на “дибу”, розгойдуючи і підкидаючи його при цьому, спричинив потерпілому особливий фізичний біль та моральні страждання, що були для ОСОБА_3 болісними і такими, що  принижують його особисту гідність, честь.

                Після цього, 18 вересня 2002 року, між 9,20 год. та 9,30 год., у згаданому вище приміщенні кабінету , куди був доставлений ОСОБА_3 із  ІТТ, з цією ж метою отримання зізнання у скоєних злочинах, застосував психічне насильство, яке виразилось в реальній погрозі аналогічно застосувати до нього фізичну силу знову вимагав від потерпілого підписати відповідні документи і зізнатись у вчиненні злочинів.  При відмови ОСОБА_3, ОСОБА_4 застосував до нього брутальні слова і наніс декілька ударів руками в область голови, спричинивши особливий фізичний біль, моральні страждання, що були для потерпілого болісними і образливим та  ушкодження у вигляді крововиливу в ділянці правої вилиці, і принизив    при цьому  честь і гідність ОСОБА_3

             23 вересня 2002 року між 19 год. та 20 год., після конвоювання ОСОБА_3 з ІТТ в службовий кабінет ВКР № 50, що розташований в м. Рівне по вул. Пушкіна, 4 ОСОБА_5, разом  із заступником начальника, начальником 2-го відділення ВКР Рівненського МВ УМВСУ в Рівненській області капітаном міліції ОСОБА_7, матеріали відносного якого виділені в окреме провадження, вчинили до ОСОБА_3 психічне насильство, що виразилось в погрозі застосувати фізичне насильство, явно виходячи за межі наданих їм повноважень, використовували незаконні методи, які сприймались потерпілим як реальна загроза, висловлюючись при цьому нецензурними словами в адрес потерпілого та вимагаючи від нього зізнання у скоєнні  злочинів та підписанні відповідних документів. При відмови  ОСОБА_3  зізнатись у скоєнні злочинів, ОСОБА_5 продовжуючи свої злочинні дії , наніс ОСОБА_3 не менше 3-х ударів руками в область голови та живота та не менше 5-ти ударів ногами по тулубу.

 Крім цього, ОСОБА_7, матеріали відносно якого виділені в окреме провадження, протиправно надягнув на руки ОСОБА_3 спеціальний засіб - наручники і під'єднавши проводи апарату до правої кисті руки та в область лівої нирки, закрив рот кляпом та шляхом приведення в дію ручки апарату, піддав тіло потерпілого дії електричного струму.  Під час цього, ОСОБА_5 притискав ногою груди ОСОБА_3 до стільця та стіни, надаючи змогу ОСОБА_7 вчиняти незаконні дії.  В результаті, ОСОБА_3 отримав тілесні ушкодження у вигляді крапкового западаючого рубчика  на тілі правої кисті, навпроти 2-го пальця з підвищеною пігментацією шкіри навколо нього, множинних саден в ділянці кулькового суглобу і садна на лівій кисті, крововиливу в ділянці кості правої  лопатки.

  Таким чином, вищевказаними незаконними діями ОСОБА_4, ОСОБА_6 та ОСОБА_5  потерпілому ОСОБА_3 спричинено особливо фізичний біль та моральні страждання, що були для нього болісними і образливими, чим  порушено гарантовані ст. ст. 26  Конституції України права останнього на повагу до його гідності, на свободу і особисту недоторканість, що заподіяло істотну шкоду правам ОСОБА_3, а також підірвало авторитет та престиж органів внутрішніх справ України.

 

         В поданих  на вирок суду апеляціях :   

  

         -     засуджений  ОСОБА_4, по суті, не заперечуючи доведеності його винуватості у вчиненні вказаного злочину щодо потерпілого  ОСОБА_3 та правильності кваліфікації його дій, порушує питання, за змістом апеляції, про пом'якшення йому покарання із застосуванням ст. 75 КК України і в обгрунтовання цього приводить відповідні доводи.

 

         - потерпілий , не оспорюючи правильності кваліфікації та обґрунтованості засудження  ОСОБА_6,  ОСОБА_5 та ОСОБА_4, порушує питання про скасування постановленого вироку у частині призначеного засудженим покарання, оскільки вважає його м'яким.

 

           - прокурор, який брав участь у  розгляді справи судом першої інстанції не оспорюючи доведеності вини засуджених у вчиненні вказаного злочину та вірності кваліфікації їх дій, вважає за необхідне  вирок суду скасувати в зв'язку з невідповідністю призначеного покарання тяжкості злочину та особам засуджених, що суд відносно засуджених ОСОБА_6 та ОСОБА_5 необґрунтовано застосував  ст. 75 КК України. Просить вирок суду скасувати та постановити новий,  оскільки виправлення і перевиховання  засуджених можливе лише в умовах ізоляції від суспільства.

 

               Заслухавши доповідача, , пояснення потерпілого та  міркування  прокурора про скасування вироку за м якістю доводи засудженого ОСОБА_4 та  його захисника адвоката , які підтримали апеляцію засудженого,   перевіривши матеріали справи  та обговоривши доводи апеляцій, колегія суддів вважає, що апеляції прокурора та потерпілого підлягають задоволшенню частково, а  апеляція засудженого ОСОБА_4 підлягає  задоволенню.

 

              Висновок суду про доведеність винності  ОСОБА_5 ОСОБА_6 та ОСОБА_4 у вчиненні зазначеного у вироку суду злочину відповідає фактичним обставинам справи, підтверджується дослідженими у судовому засіданні доказами і є обґрунтованим .

           Наведеним у вироку доказам суд дав належну юридичну оцінку, вірно кваліфікував дії засуджених за ч.2 ст. 365 КК України.

 

            Колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляції прокурора та потерпілого в частині про необхідність ізоляції  ОСОБА_6, ОСОБА_5 та  ОСОБА_4  від суспільства.

 

          Рішення про звільнення засуджених ОСОБА_6 та  ОСОБА_5 від відбування основного покарання з випробуванням суд прийняв на підставі аналізу обставин справи та даних про  особи засуджених, які раніше не притягувались до кримінальної відповідальності, позитивно характеризуються, ОСОБА_6 є потерпілим від аварії на ЧАЕС 3 категорії, має на утриманні двоє непованолітніх дітей. ОСОБА_5 має на утриманні неповнолітню дитину та вагітну дружину.

         

          Колегія суддів вважає обрану ОСОБА_6 та  ОСОБА_5 міру покарання справедливою  та достатньою для їх виправлення.

  

         Разом з тим, колегія суддів вважає, що суд визначив ОСОБА_4 надмірно суворе покарання, поликаючись на невизнання своєї вини .

 

                 Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_4 до кримінальної відповідальності притягується вперше, до скоєного виключно позитивно характеризувався, на його утриманні знаходиться стара матір батько, які мають поганий стан здоров'я і потребують  стороннього догляду,  є потерпілим від аварії на ЧАЕС ІІІ категорії. Однак місцевий суд вказавши ці обставини у вироку,  в достатній мірі не врахував їх під час визначення ОСОБА_4 розміру покарання у виді позбавлення волі. За таких обставин, враховуючи при цьому фактичні обставини справи, що в апеляційному суді щиро розкаявся в скоєному, колегія суддів вважає за можливе застосувати до засудженого ст. 75 КК України, звільнивши його від відбування покарання з іспитовим строком.

 

            В супереч вимог ч. 5 ст. 334 КПК України у мотивувальний    частині вироку суд не виклав підстави для відмови у задоволенні цивільного позову потерпілого ОСОБА_3,  і не    послався на матеріальний закон, на підставі якого вирішено позов.                 

 

         На підставі  наведеного та  керуючись ст. ст.365, 366 КПК    України,  колегія суддів

 

 

 

 

 

 

У Х В А Л И Л А :

                   .

                    Апеляцію засудженого ОСОБА_4 задовольнити, а апеляції прокурора та потерпілого   задовольнити частково.

                Вирок Рівненського міського суду від 6 квітня 2009 року щодо засудженого ОСОБА_4 змінити. Вважати ОСОБА_4 засудженим  за ч.2 ст. 365 КК України до покарання визначеного судом першої інстанції. На підставі ст. 75 КК України звільнити ОСОБА_4    від відбування покарання з випробування з іспитовим строком  два роки та   у відповідності до вимог ст. 76 КК України покласти на нього обов'язки повідомляти органи кримінально-виконавчої інспекції про зміну місця  проживання та роботи, не виїжджати за межі України на постійне  проживання без дозволу органу кримінально-виконавчої інспекції.   ОСОБА_4  звільнити з- під варти  негайно.   

 

             Цей же вирок у частині відмови у задоволенні цивільного позову ОСОБА_3 до ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_4  про стягнення   моральної шкоди скасувати, а  справу  направити в той же суд    на новий розгляд в  порядку  цивільного судочинства в іншому складі суддів.

 

В решті вирок залишити без зміни.

 

 

 

         

         Головуючий  : підпис

  

       Судді : підписи

 

      З оригіналом згідно. Суддя                                                    В.І.Сачук

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація