Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #52473197

441/1683/15-ц 2/441/854/2015



РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.12.2015року Городоцький районний суд Львівської області в складі:

головуючого, судді - Ференц О.І.

при секретарі – Сорока М.В.,

з участю позивача - ОСОБА_1,

його представника - ОСОБА_2

та третьої особи - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Городок цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Тулиголівської сільської ради Городоцького району Львівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - ОСОБА_3, про визнання права власності на будинковолодіння в порядку спадкування за законом, -

В С Т А Н О В И В:

09.12.2015р. позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, покликаючись на те, що 23.12.2014р. помер його батько - ОСОБА_4, який до дня смерті проживав і був зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_1. Після його смерті відкрилася спадщина на належне йому будинковолодіння. Зведений будинок у 1918 році. Забудовником і головою двору вважалася його бабця - ОСОБА_5, а після смерті останньої фактичним власником та головою двору став його батько.

Зазначав, що спадкоємцями за законом майна батька є він та його сестра ОСОБА_3, однак остання відмовилася від своєї частки у спадковому майні ОСОБА_4, до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини не зверталася і не заперечує, щоб він прийняв усю спадщину. Проте коли він звернувся до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом йому було відмовлено з огляду на відсутність правовстановлюючих документів на будинковолодіння.

З огляду на наведені обставини просив суд ухвалити рішення, яким визнати за ним право власності на будинковолодіння № 110 на вул. Весела в с. Тулиголови Городоцького району Львівської області в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4.

Вимоги підтримано в судовому засіданні позивачем та його представником.

Представник відповідача - Тулиголівської сільської ради Городоцького району Львівської області, в судове засідання не з’явився, проте подав письмову заяву, в якій просить суд справу слухати у його відсутності, проти позову не заперечує.

Третя особа у справі – ОСОБА_3, в судовому засіданні позов визнала та просить такий задоволити. Підтвердила, що не проживала з батьком на момент його смерті, до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті батька не зверталася і не заперечує, щоби спадщину прийняв її брат - ОСОБА_1.

Заслухавши пояснення позивача, його представника та третьої особи, а також дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підставний та підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 був батьком ОСОБА_1, позивача у справі (а.с.10). 23.12.2014р. ОСОБА_4 помер (а.с.15), не склавши за свого життя заповіту. Згідно довідки виконавчого комітету Тулиголівської сільської ради Городоцького району Львівської області № 57 від 12.03.2015р. забудовником житлового будинку № 110 на вул. Весела в с. Тулиголови Городоцького району Львівської області був ОСОБА_4, який помер 23.12.2014р. (а.с.36). За свого життя батько позивача не оформив правовстановлюючих документів на вказане будинковолодіння. Останнє прийняте в експлуатацію, що підтверджується технічним паспортом на вказане будинковолодіння, виданим станом на 12.11.2015р. ФОП ОСОБА_6 на замовлення ОСОБА_1 (а.с.11-14).

Згідно довідки Тулиголівської сільської ради Городоцького району Львівської області № 127 від 27.04.2015р. по записах в погосподарській книзі № 1 на 2011-2015рр. за господарством ОСОБА_4 рахувалася земельна ділянка площею 0.88 га, в тому числі 0.20 га для обслуговування житлового будинку та 0.68 га для ведення особистого селянського господарства (а.с.37).

Окрім позивача спадкоємцем першої черги спадкування за законом майна ОСОБА_4 є ОСОБА_3 (д.п. ОСОБА_4) ОСОБА_7, дочка померлого ОСОБА_4 (а.с.16), яка подала суду письмову заяву, посвідчену секретарем Зубівмостівської сільської ради Кам'янка-Бузького району Львівської області, про те, що вона не зверталася і не буде звертатися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4. Не заперечує, щоб спадщина була оформлена на її брата - ОСОБА_1 (а.с.39)

Позивач звернувся в Городоцьку державну нотаріальну контору із заявою про прийняття спадщини після смерті батька, проте не в змозі в позасудовому порядку оформити належним чином свої спадкові права з огляду на відсутність документів на будинковолодіння (а.с.17).

Відповідно до наказу Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24.05.2001 року № 127 «Про затвердження Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна» з подальшими змінами та доповненнями не належать до самочинного будівництва індивідуальні (садибні)  житлові   будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі та споруди, прибудови до них, побудовані до 5 серпня 1992 року.

Відповідно до  ст.16 ЦК України визнання права є одним із способів захисту цивільних прав та інтересів, що підлягають захисту судом.

Згідно ст.328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше право не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

За правилами ст.392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

В той же час, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, а також якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.

Крім того, згідно ч.4 ст.3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав.

Відповідно до ч.1 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Оскільки головою будинковолодіння № 110 на вул. Весела в с. Тулиголови Городоцького району Львівської області був ОСОБА_4, батько позивача, даних про проживання будь-кого з інших спадкоємців з ОСОБА_4 на момент його смерті у спірному будинковолодінні немає, позивач як спадкоємець першої черги спадкування за законом майна свого батька своєчасно звернувся в Городоцьку державну нотаріальну контору із заявою про прийняття спадщини, таким чином реалізувавши своє право на прийняття такої, проте через відсутність правовстановлюючих документів на спірне майно не може належним чином оформити свої спадкові права, суд приходить до переконання про необхідність визнання за ОСОБА_1 права власності на спірне будинковолодіння.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.16, 328, п.11 ч.1 ст.346, ст.ст.392, 1217, 1261, 1269 ЦК України, ч.4 ст.3, п.5 ч.1 ст.19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", ст.ст.10, 174, 208, 212, 214-215 ЦПК України, суд -

У Х В А Л И В:

Позов задоволити.

Визнати за ОСОБА_8, 12.06.1969р.н., право власності на будинковолодіння № 110 на вул. Весела в с. Тулиголови Городоцького району Львівської області в порядку спадкування за законом після смерті батька - ОСОБА_4, який помер 23.12.2014р..

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Львівської області через Городоцький районний суд Львівської області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.


СуддяОСОБА_9







  • Номер: 2/441/854/2015
  • Опис: про визнання права власності на житловий будинок з господарськими та надвірними спорудами, в порядку спадкування за законм
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 441/1683/15-ц
  • Суд: Городоцький районний суд Львівської області
  • Суддя: Ференц О. І.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 09.12.2015
  • Дата етапу: 24.12.2015
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація