Справа № 2-265/2009р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 червня 2009 року м. Носівка
Носівський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого – судді ОСОБА_1,
за участю секретаря ОСОБА_2,
позивача ОСОБА_3,
представника відповідача ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Носівського районного суду цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Товариства з обмеженою відповідальністю „Д-2 АГРОПРОЕКТ” про стягнення плати за оренду земельного паю та розірвання договору оренди землі,
В С Т А Н О В И В:
24 квітня 2009 року до Носівського районного суду Чернігівської області звернувся ОСОБА_3 з позовом до ТОВ „Д-2 АГРОПРОЕКТ” про стягнення плати за оренду земельного паю та розірвання договору оренди землі.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що 23 жовтня 2007 року він уклав договір оренди землі з відповідачем, за умовами якого орендар (відповідач) зобов’язаний до кінця кожного року сплачувати орендну плату в грошовому еквіваленті, яка складає 600 (шістсот) гривень на рік. Проте умови договору орендар не виконує, а тому він змушений звертатися до суду з указаним позовом.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_3 заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
У судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_4 позовні вимоги не визнав, мотивуючи своє заперечення тим, що договір оренди земельної ділянки укладено на 10 років, 14 листопада 2007 року його зареєстровано у Носівському відділенні Чернігівської регіональної філії ДП „Центр ДЗК” і він визначає розмір, порядок та умови виплати орендної плати. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлена у розмірі 2% відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а договором передбачено, що вона починає сплачуватися з другого року користування з дати набуття чинності договором. Оскільки договір набув чинності 14 листопада 2007 року, то орендна плата повинна нараховуватись починаючи з 15 листопада 2008 року. Слова „починаючи з другого року” були викреслені з договору, однак дане виправлення тексту договору не було належним чином обумовлено сторонами. За таких обставин ТОВ „Д-2 АГРОПРОЕКТ” не було зобов’язане нараховувати орендну плату за 2008 рік, тому і не було допущено невиконання зобов’язання по виплаті орендної плати. Крім того, договір передбачає множинність форм виплати орендної плати (грошима, зерном, навозом, послугами), як це і передбачено ст. 22 Закону України „Про оренду землі”.
ТОВ „Д-2 АГРОПРОЕКТ” пропонувало власникам землі отримати орендну плату в натуральній формі (зерном) про що інформувало власників землі на загальних зборах жителів відповідних сіл та оголошенням у районній газеті. Оскільки позивач відповідної заяви не надсилав, тому і не отримав орендну плату до цього часу. До того ж, він не вказав у позовній заяві та не подав суду доказів істотного порушення договору оренди з боку ТОВ „Д-2 АГРОПРОЕКТ”. На даний час позивач відмовляється від отримання орендної плати, таким чином позов є невмотивованим та безпідставним, а тому представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини:
Факт перебування сторін у договірних відносинах щодо оренди земельної ділянки, належної позивачеві підтверджується договором оренди землі № 26 від 23 жовтня 2007 року (а. с. 5-6), згідно з яким земельна ділянка розміром 4,1154 га, передана в оренду ТОВ „Д-2 АГРОПРОЕКТ” для ведення сільськогосподарського виробництва строком на 10 років.
Відповідно до п. п. 9, 11 вказаного Договору орендна плата вноситься орендарем у розмірі 2% відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в гривнях, що становлять 600 гривень, в натуральній формі або послугами в строк до кінця кожного року.
Відповідно до п. п. 31, 34 вказаного Договору, його дія припиняється за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов’язків, передбачених договором. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та договору оренди землі.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України.
Відповідно до ст. 527 ЦК України боржник зобов’язаний виконати свій обов’язок, а кредитор прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частина 1 статті 530 ЦК України передбачає, що якщо у зобов’язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов’язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема припинення зобов’язання внаслідок односторонньої відмови від зобов’язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору.
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу.
Відповідно до ст. 629 ЦК України, договір є обов’язковим для виконання сторонами.
Згідно ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено чи розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною, та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Відповідно до ст. 22 Закону України „Про оренду землі” орендна плата може справлятися у грошовій, натуральній та відробітковій (надання послуг орендодавцю) формах.
Відповідно до ст. 32 вказаного Закону на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов’язків, передбачених ст. ст. 24, 25 цього Закону та умов договору, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
У відповідності до п. 12 договору оренди передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати оформляється відповідними актами. Відповідач не надав суду документ, який би відповідно до умов договору посвідчував виплату орендної плати чи передачу продукції орендодавцю.
Також суд бере до уваги, що намагання відповідача інформувати орендодавців про виплату орендної плати у натуральній формі датовані лише 14 березня 2009 року у районній газеті „Носівські вісті” примірник якої було оглянуто у судовому засіданні.
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, беручи до уваги, що рішення у справі не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд приходить до висновку що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
На підставі ст. ст. 526, 527, 530, 611, 625, 629, 651 ЦК України, ст. ст. 22, 24, 25, 32 Закону України „Про оренду землі”, ст. ст. 88, 212-215 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_3 задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Д-2 АГРОПРОЕКТ” (фактична адреса: 01021, вул. Липська, 12/5, офіс 22, м. Київ, юридична адреса: 17112, вул. Стратілата, 1, с. Селище, Носівського району Чернігівської області, р/р 26007010001681 у філії ТОВ УніКредитБанку у м. Києві, МФО 300744, код ЄДРПОУ 35197797) на користь ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, який проживає ІНФОРМАЦІЯ_2, заборгованість по орендній платі за договором оренди земельної ділянки у розмірі 600 (шістсот) гривень та судові витрати у сумі 89 (вісімдесят дев’ять) гривень 50 копійок.
Розірвати договір оренди землі № 26 від 23 жовтня 2007 року, укладений між ОСОБА_3 і Товариством з обмеженою відповідальністю „Д-2 АГРОПРОЕКТ”, зареєстрований у Носівському відділенні Чернігівської регіональної філії центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 14 листопада 2007 року за № 0407856000085.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Чернігівської області через Носівський районний суд. Заява про апеляційне оскарження рішення може бути подана протягом 10 днів з дня його проголошення, а апеляційна скарга – протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя В.М. Корзаченко
- Номер: 6/316/141/16
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-265/2009
- Суд: Енергодарський міський суд Запорізької області
- Суддя: Корзаченко В.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.10.2016
- Дата етапу: 17.10.2016