Справа № 2-182/2009 рік
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 травня 2009 року Комсомольський районний суд м. Херсона у складі:
головуючого - судді: Майдан С.І.
при секретарі: Варавенко Ю.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 , до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , треті особи –виконавчий комітет Комсомольської районної у м.Херсоні ради, приватний нотаріус Херсонського міського нотаріального округу ОСОБА_6 , про визнання договору купівлі-продажу квартири недійсним,
В С Т А Н О В И В:
17.11.2008 року ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 , звернулась до суду з вказаним позовом, посилаючись на те, що вона з відповідачем ОСОБА_4 перебувала у шлюбі з 1997 по 2005 роки. Від шлюбу вони мають сина – ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, який мешкає та зареєстрований у квартирі АДРЕСА_1 з часу народження по теперішній час. До реєстрації шлюбу з ОСОБА_2 зазначена квартира була приватизована її чоловіком та його сестрою, ОСОБА_3 19.05.2000 року ОСОБА_3 подарувала свою частину квартири ОСОБА_4 У травні 2007 року позивачу стало відомо про договір купівлі – продажу від 17.10.2005 року спірної квартири, за яким ОСОБА_5 на підставі довіреності від імені ОСОБА_4 продала спірну квартиру ОСОБА_3 Позивач вважає, що зазначеним договором відповідачами були порушені права неповнолітнього сина, та просила визнати його недійсним, повернути сторони за договором у первісний стан шляхом скасування державної реєстрації права власності на квартиру за ОСОБА_3 та стягнути з ОСОБА_4 . на користь ОСОБА_3 49489 грн.
У судовому засіданні позивач та його представник підтримали позовні вимоги, з підстав зазначених в позовній заяві просили їх задовольнити.
У судовому засіданні відповідач ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та їх представник позов не визнали, просили відмовити його задоволенні за необгрунтованністю.
У судовому засіданні представники відповідача ОСОБА_3 позов не визнали, просили відмовити в його задоволенні за необґрунтованістю.
Представник третьої особи - виконавчого комітету Комсомольської районної у м. Херсоні ради у судовому засіданні зазначив, що вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.
Третя особа - приватний нотаріус Херсонського міського нотаріального округу ОСОБА_6 у судовому засіданні зазначила, що вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, свідків ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , Слю ОСОБА_10 , дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги позивача необґрунтовані та не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
У своїй позовній заяві позивач посилається на наступні правові норми:
- ч.6 ст. 203, ч.1ст 215, ч.1ст. 224 ЦК України, якими передбачено, що правочин, здійснений батьками, не може суперечити правам та інтересам малолітніх, неповнолітніх дітей, підставою недійсності правочину є недотримання в момент його вчинення стороною вимог, встановлених частинами 1-3,5 та 6 ст.203 цього кодексу, а саме зміст правочину не може суперечити нормам ЦК та іншим актам цивільного законодавства, правові наслідки вчинення правочину без дозволу органу опіки та піклування є нікчемним;
-ст. 176 СК України, яка зазначає, що батьки зобов’язані передати у користування дитини майно, яке має забезпечити її виховання та розвиток;
-ст. 12 Закону України « Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей», відповідно до якої, для здійснення будь-яких правочинів стосовно нерухомого майна, право власності на яке або право користування яким мають діти, потрібна попередня згода органів опіки та піклування;
-ст. 18 Закону України « Про охорону дитинства», відповідно до якої, діти - члени сім'ї наймача або власника жилого приміщення мають право користуватися займаним приміщенням нарівні з власником або наймачем.;
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач послався на те, що договір купівлі продажу спірної квартири між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 є недійсним, так як відповідачами не був отриманий, передбачений законом дозвіл органів опіки та піклування на укладення зазначеного договору, чим були порушені житлові права неповнолітньої дитини - ОСОБА_2
Але доказів на підтвердження зазначених обставин позивач не надав.
Судом встановлено, що згідно свідоцтва про право власності на житло №4692 від 20.02.1997 року ОСОБА_3 та ОСОБА_4 належала квартира АДРЕСА_1 .
З 28.06.1997 року по 26.10.2005 року ОСОБА_1 та ОСОБА_4 перебували в зареєстрованому шлюбі, про що свідчить свідоцтво про одруження та рішення Комсомольського районного суду м. Херсона про розірвання шлюбу.
ІНФОРМАЦІЯ_1 року у них народився син – ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження, виданого Комсомольським відділом реєстрації актів громадського стану м. Херсона.
З довідки про склад сім’ї №1843 вбачається, що неповнолітній ОСОБА_2 прописаний за адресою м. Херсон, АДРЕСА_1 разом з батьками.
За договором дарування від 19.05.2000 року 19.05.2000 року ОСОБА_3 подарувала належну її Ѕ частину зазначеної квартири ОСОБА_4
Договором купівлі – продажу від 17.10.2005 року ОСОБА_5 на підставі довіреності від імені ОСОБА_4 продала квартиру АДРЕСА_1 ОСОБА_3
Свідок ОСОБА_7 у судовому засіданні пояснила , що з 1995 року відповідач ОСОБА_4 І.С. зловживає спиртними напоями, ображає дружину та дитину. Зі слів позивача знає, що у 2005 році спірна квартира продана сестрі ОСОБА_4 .- ОСОБА_3 Дитина до угоди та після її укладення залишилася проживати в квартирі. Відношення до дитини у нового власника добре, право користування дитиною житловим приміщенням у квартирі не обмежується.
Свідок ОСОБА_11 в судовому засіданні пояснила, що квартира ОСОБА_12 була продана сестрі ОСОБА_3 , яка до дитини відноситься добре, не перешкоджає йому проживати у спірній квартирі.
Свідок ОСОБА_8 у судовому засіданні пояснила, що з відповідачем ОСОБА_5 заходила до спірної квартири. Знає, що купила квартиру у брата ОСОБА_3 , так на квартиру був накладений арешт за борги по комунальним послугам та за заборгованість по аліментам. Після укладання угоди новий власник нікому з мешканців квартири не перешкоджає користуватися нею. Відносини у ОСОБА_3 дитиною нормальні.
Свідок ОСОБА_9 у судовому засіданні пояснила, що від ОСОБА_5 її відомо, що її дочка стала власником спірної квартири. Перешкод мешкаючи у квартирі , в тому числі неповнолітній дитині, вона не завдає. Дитина позивачки постійно відвідує бабусю, ОСОБА_5 , та тітку ОСОБА_3 , яка добре ставиться до нього, одягає його, допомагає йому.
Свідок ОСОБА_10 у судовому засіданні пояснила, що працює з ОСОБА_3 , знає, що вона купила у брата квартиру, щоб він розрахувався за борги по аліментам та комунальні послуги, так як у зв’язку з цим накладено було арешт на квартиру. Відносини з дитиною позивачки у ОСОБА_3 добрі, дитина залишилася проживати у проданій квартирі.
Таким чином, судом встановлено, що неповнолітній - ОСОБА_2 як до, так і після укладення оспорюванного правочину був зареєстрований та мешкає у квартирі АДРЕСА_1 , його право користування житловим приміщенням в зазначеній квартирі новим власником квартири ОСОБА_3 не порушується. На момент укладення договору купівлі - продажу квартири-17.10.2005 року передбачений ст. 12 Закону України «Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей», який набрав чинності з 1 січня 2006 року, попередня згода органів опіки та піклування була не потрібна.
Крім того, відповідно до вимог ст.3 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюванних прав, свобод чи інтересів. Оскільки неповнолітній ОСОБА_2 , в інтересах якого заявила позов ОСОБА_1 ., не є стороною по оспорюваній угоді, то не підлягають захисту його інтереси з використанням правового механізму, передбаченого ст.ст.215, 216 ЦК України, тобто шляхом визнання угоди недійсною та поверненням кожній із сторін у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, незалежно від того, чи відповідає спірна угода закону. Такий захист можливий лише шляхом задоволення віндикаційного позову, якщо є підстави передбачені ст. 388 ЦК України.
На підставі ст.ст.3,10,11, 60, 212, 213-215 ЦПК України, керуючись ст. - ч.6 ст. 203, ч.1ст 215, 216, ч.1ст. 224, 388 ЦК України, ст. 176 СК України , ст. 12 Закону України « Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей», ст. 18 Закону України « Про охорону дитинства», суд –
В И Р І Ш И В:
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітнього - ОСОБА_2 , до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , треті особи – виконавчий комітет Комсомольської районної у м.Херсоні ради, приватний нотаріус Херсонського міського нотаріального округу ОСОБА_6 , про визнання договору купівлі-продажу квартири недійсним, повернення сторін у первісний стан шляхом скасування державної реєстрації права власності на квартиру за ОСОБА_3 та стягнення з Халікова І.С. на користь ОСОБА_3 49489 грн.
На рішення може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня оголошення рішення та апеляційна скарга на рішення суду протягом двадцяти днів після подачі заяви про апеляційне оскарження в апеляційний суд Херсонської області.
Суддя: С.І.Майдан
- Номер: 2/175/315/22
- Опис: заява про виправлення помилки в ухвалі від 26.12.2008 р. по справі про витрибування документів із чужого незаконного володіння, стягнення матеріальної та моральної шкоди
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-182/09
- Суд: Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
- Суддя: Майдан С.І.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 09.05.2022
- Дата етапу: 13.05.2022