Судове рішення #5243465

№ 2 – 422/08

 РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2008 року                                                                                           смт. Шевченкове                                                                                              

Шевченківський районний суд Харківської області в складі:

головуючого судді Островської Н.І.,

при секретарі Катренко Ю.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1   до Шевченківської селищної ради Шевченківського району Харківської області, треті особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,-

   

в с т а н о в и в :

   

 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визначити додатковий строк для прийняття спадщини після смерті матері, ОСОБА_4, так як встановлений цивільним законодавством строк ним був пропущений.

Як підставу позову зазначив, що 11 травня 2007 року  померла його мати ОСОБА_4, яка останні роки свого життя мешкала у с. Миропілля Безмятежненської сільської ради Шевченківського району Харківської області.  Після  її смерті відкрилась спадщина, до складу якої входить земельна ділянка площею 7,6064 га, розташована на території Безмятежненської сільської ради Шевченківського району Харківської області, житлового будинку, розташованого по вул.. Садова, 46 в с. Миропілля та майнового паю члена КСП.  У встановлений законодавством строк із заявою про прийняття спадщини він до держнотконтори не звернувся, спадщину прийняв фактичним шляхом і вважав, що цього достатньо, а також через юридичну малограмотність, відсутність інформації про порядок прийняття спадщини. При зверненні до Шевченківської державної нотаріальної контори  йому було відмовлено в оформленні спадщини, з посиланням на пропуск строку.

    У судовому засіданні позивач  підтримав позов в повному обсязі, просив його задовольнити та визначити додатковий строк для прийняття спадщини в два місяця.

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, надавши письмову заяву з проханням розглянути справу без його участі, позов визнав у повному обсязі і не заперечував проти визначення позивачу додаткового строку для прийняття спадщини після смерті брата.

Треті особи ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судове засідання не з’явилися, надали суду письмові заяви, в якій прохали розглянути справу без їх  участі, позовні вимоги підтримали повністю.

Суд, перевіривши матеріали справи, оцінивши наявні у ній докази, дослідивши їх у сукупності, з’ясувавши думку сторін, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_4, матері позивача, на праві приватної власності належала земельна ділянка площею 7,6064 га, розташована на території Безмятежненської сільської ради Шевченківського району Харківської області, житловий будинок, розташований по вул.. Садова, 46 в с. Миропілля та майновий  пай члена КСП, підтверджений свідоцтвом ХА № 073300.

11 травня 2007 року ОСОБА_4 померла  у м. Харкові.

Після його смерті відкрилась спадщина, до складу якої входить земельна ділянка.

Спадкоємець ОСОБА_1, у встановлений шестимісячний строк із заявою про прийняття спадщини до державної нотаріальної контори не звернувся. Причину пропуску строку пояснив тим, що вважав можливим фактичне прийняття спадщини, як це було передбачено раніше діючим законодавством.

Згідно відповіді Шевченківської державної нотаріальної контори Харківської області № 963 від 15.10.2008 року з заявами про прийняття спадщини після смерті  ОСОБА_4, яка померла                      11 травня 2007 року, ніхто не звертався, спадкова справа не заведена, заповіти від імені померлого не посвідчувалися (а.с. 22).  

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

На підставі ст. 1262 ЦК України у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

Стаття 1270 ЦК України передбачає, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається із часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.

Враховуючи те, що на спадкове майно ніхто із спадкоємців ОСОБА_4 не претендує, спадщина відкрита, а також те, що відповідач не заперечує проти задоволення позову, суд вважає можливим визнати причину пропуску строку для прийняття спадщини позивачем поважною та визначити їй додатковий строк, достатній для подання нею заяви про прийняття спадщини – в два місяця.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 212, 214, 215 ЦПК України, ст.ст. 1216, 1262, 1270, 1272 ЦК України, суд,-

в и р і ш и в :

   

Позов задовольнити.

    Визначити ОСОБА_1 додатковий строк в два місяця з дня набрання рішенням суду законної сили для прийняття спадщини після смерті  ОСОБА_4,                    яка померла 11 травня 2007 року.

    Копію рішення направити відповідачу.  

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції, або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.

Суддя                                     Н.І.Островська

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація