УКРАЇНА
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-а-20140/11
Справа № 22а-20140/11 Головуючий в суді першої
Категорія № 10.3.3 (3) інстанції – ОСОБА_1
Доповідач – Савіна Г.О.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 травня 2011 року м. Кривий Ріг
Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Дніпропетровської області в складі :
головуючого - судді Савіної Г.О.,
суддів – Турік В.П., Братіщевої Л.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Кривому Розі адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Жовтневої районної у місті ради м. Кривого Рогу на постанову Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу від 27 жовтня 2009 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Жовтневої районної у місті ради м. Кривого Рогу, третя особа – Міністерство праці та соціальної політики України, про визнання неправомірними дій відповідача щодо нарахувань та виплати соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
В С Т А Н О В И Л А :
У грудні 2008 року ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Жовтневої районної у місті ради м. Кривого Рогу (далі - УПСЗН виконкому Жовтневої районної у місті ради м. Кривого Рогу) про визнання неправомірними дій відповідача щодо нарахувань та виплати соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, посилаючись на те, що перебувала на обліку у відповідача, який виплачував їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у меншому розмірі ніж передбачено законодавством, після звернення про перерахунок допомоги їй було відмовлено, тому просила суд визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Жовтневої районної у місті ради м. Кривого Рогу щодо нарахування, призначення та виплати щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік, зобов’язати відповідача виплатити на її користь щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, а саме недоплачені суми у розмірі 4006,73 грн., а також стягнути на її користь понесені нею судові витрати: 250,00 грн. витрат на правову допомогу та 40,00 грн. витрат по сплаті судового збору.
Постановою Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу від 27 жовтня 2009 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволені частково, визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Жовтневої районної у місті ради м. Кривого Рогу щодо нарахування та виплати ОСОБА_2 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року та зобов’язано відповідача нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_2 суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року у розмірі 2072,74 грн. Стягнуто з відповідача на користь позивача судові витрати у розмірі 22,08 грн. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із зазначеною постановою Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Жовтневої районної у місті ради м. Кривого Рогу подало апеляційну скаргу в якій просить скасувати постанову суду та ухвалити нове рішення, посилаючись на те, що відповідач виступає лише розпорядником бюджетних коштів, а порядок виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначається Кабінетом Міністрів України, який щорічно у проекті Державного бюджету України передбачає цільові кошти необхідні для виплати вищезазначеної допомоги. Призначення цієї допомоги проводиться через програмне забезпечення, яке розробляє державне підприємство «Інформаційно-обчислювальний центр» на підставі доручення Міністерства праці та соціальної політики України та не може бути самостійно змінене та виплачене відповідачем, оскільки ці кошти не передбачені кошторисом. Крім того, оскільки відповідач здійснює виплату допомоги за рахунок бюджетних коштів, рішення судів не можуть бути виконані, так як виникне загроза невиконання поточних зобов’язань перед іншими пільговими категоріями громадян. Окрім цього, вважає що позивач пропустила строк позовної давності для звернення до суду з даним позовом.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених позовних вимог за наявними у справі матеріалами колегія суддів вважає, що апеляційна скарга УПСЗН виконкому Жовтневої районної у місті ради м. Кривого Рогу підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 у зв’язку з народженням сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, та з січня 2007 року перебувала на обліку УПСЗН виконкому Жовтневої районної у місті ради та отримувала щомісячно соціальну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_2 в частині визнання протиправними дій УПСЗН виконкому Жовтневої районної у місті ради щодо нарахування, призначення виплати їй щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та зобов’язуючи відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_2 недоотриману нею у період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем за вказаний період здійснювалась виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в заниженому розмірі.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи відповідачем оскаржується встановлене судом право позивача на отримання державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", у редакції чинній з 09.07.2007 року, щомісячна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років. Таку допомогу виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (ст. 5 Закону).
Вимогами ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей до 6-ти років визначений з 01 квітня у розмірі 463 грн., а з 01.10.2007 року у розмірі 470 грн.
В силу вимог абзацу 3 ч.2 ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» у 2007 році передбачена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення абзацу 3 ч.2 ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» щодо виплати щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, та інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, довідки № 133 від 03.11.2008 року (а.с. 7) позивачці у період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 було призначено та виплачено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі меншому ніж прожитковий мінімум встановлений для дітей віком до шести років, а саме: у липні 2007 р. в розмірі 101,16 грн., у серпні 2007 р. - 103,41 грн., у вересні 2007 р. – 104,85 грн., у жовтні 2007 р. – 104,85 грн., у листопаді 2007 р. – 107,73 грн., у грудні 2007 р. – 110,88 грн.
За таких обставин, суд дійшов обґрунтовано висновку, що позивачці у період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року повинна була нараховуватись допомога у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років. Відмова в такому нарахуванні та виплаті є протиправною.
Колегія суддів не приймає до уваги доводи управління УПСЗН щодо відсутності бюджетного фінансування на виплату, передбаченої вимогами ч.1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" у редакції чинній з 09.07.2007 року, допомоги по догляду за дитиною у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, оскільки відсутність такого фінансування не може бути підставою невиконання відповідним суб’єктом владних повноважень покладених на нього зобов’язань та не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України»). Як зазначено у п. 23 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі «Кечко проти України» якщо правове положення, що діє, передбачає виплату певних надбавок, і дотриманні всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в цих виплатах, поки відповідне положення є таким, що діє. (п. 23).
Безпідставними є посилання апелянта, що виплата допомоги позивачці проводилась відповідно до вимог діючого законодавства, зокрема, ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» , оскільки такі положення абзацу 3 ч.2 ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» щодо виплати щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними)
Спростовуються й доводи апеляційної скарги УПСЗН виконкому Жовтневої районної у місті ради відносно того, що воно є неналежним відповідачем у справі, оскільки відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 32 від 16.01.2007 року, з квітня 2007 року допомога по догляду за дитиною застрахованим особам призначається і виплачується органами праці і соціального захисту населення за місцем проживання застрахованої особи. Отже, УПСЗН виконкому Жовтневої районної у місті ради є належним відповідачем у справі.
Доводи апеляційної скарги щодо не врахування судом пропуску строку позовної давності є безпідставним, оскільки в мотивувальній частині постанови судом зроблено висновок, що пропущення річного строку звернення позивача до суду за захистом порушеного права соціального забезпечення не є провиною позивача, оскільки відповідачем не виконувались покладені на нього державою обов’язки починаючи з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, чим було порушене її право на належне соціальне забезпечення у наведений період.
Разом з тим, визначаючи конкретний розмір державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку й зобов’язуючи відповідача виплатити його на користь позивача, суд першої інстанції допустив порушення правил застосування норм матеріального права, не врахувавши що у відповідності до ст.ст. 21, 105, 162 КАС України, адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання протиправними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконними рішенням, дією або бездіяльністю.
Нарахування позивачу такої допомоги є компетенцією Управління праці та соціального захисту населення і суд не може виконувати функції цього органу в частині нарахування конкретної суми такої допомоги.
З викладеного вбачається, що поза увагою суду першої інстанції залишилось те, що адміністративний суд повинен визнавати дії суб’єктів владних повноважень протиправними і зобов'язувати відповідача провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення конкретних сум.
Отже враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку про необхідність виключення з резолютивної частини оскаржуваної постанови конкретного розміру державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яку повинен нарахувати і виплатит відповідач на користь позивача.
В іншій частині постанова суду не оскаржена.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, п. 1 ч. 1 ст. 201, 205, 207 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Жовтневої районної у місті ради м. Кривого Рогу задовольнити частково.
Постанову Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу від 27 жовтня 2009 року змінити, виключивши з її резолютивної частини посилання на розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 2072,74 грн., який підлягає донарахуванню та виплаті на користь ОСОБА_2.
В іншій частині постанову суду залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий : Г.О.Савіна
Судді: В.П.Турік
ОСОБА_4