Судове рішення #5238158

                                            Справа № 2-а-1234/09


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ


    22 червня 2009 року                               м. Білопілля                  

Білопільський районний суд  Сумської області у складі:

головуючого судді:                 Конєвої Л.К.

при секретарі                                                     Супрун Г.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Білопілля справу за адміністративним  позовом   ОСОБА_1  до Управління праці та соціального захисту населення Білопільської районної державної адміністрації, про перерахунок та стягнення заборгованості по виплатам допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею  трирічного віку та поновлення строку звернення до суду,  


В С Т А Н О В И В:

               05 травня 2009 року позивачка звернулась до суду з позовом до відповідача про перерахунок та стягнення заборгованості по виплатам допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, мотивуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1  року вона народила доньку ОСОБА_2 . Після народження доньки вона звернулась до управління праці та соціального захисту населення Білопільської районної державної адміністрації із заявою про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Позивачка вважає, що згідно діючого законодавства України, розмір щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, призначеної їй відповідачем з 01.03.2007 року, повинен бути значно вищий, ніж той, що був виплачений за період з 1 березня 2007 року по 20 червня 2008 року. Сума недоотриманої допомоги по догляду дитиною з березня 2007 року по 20 червня 2008 року становить 4 621 грн. 45 коп. Тому вона і звернулась до суду з позовом про визнання дій відповідача неправомірними, перерахунок та стягнення з нього заборгованості по виплатам допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 1 березня 2007 року по 20 червня 2008 року включно і просила поновити їй пропущений строк для звернення до суду, в зв"язку з тим, що вона пропустила його з поважних причин, оскільки не мала доступу до законодавства та вважала, що відповідач буде виконувати рішення Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року та ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми".

    В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1  змінила свої позовні вимоги, просила зобов"язати управління праці та соцзахисту населення Білопільської РДА нарахувати та виплатити їй недоотриману допомогу по догляду за донькою до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня  по 31 грудня 2007 року.  

    Представник відповідача ОСОБА_3  до суду не з"явилась, надіслала заяву, якою просила справу заслухати в її відсутність, позов не визнала, мотивуючи свої заперечення тим, що згідно ст. 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Виходячи з цього, Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" передбачений відповідний обсяг видатків. Відповідно до ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове призначення цих видатків. Частиною другою ст. 4 Бюджетного кодексу України встановлено, що при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовується лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та закону про Державний бюджет України. Згідно Рішення Конституційного Суду № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року втратив чинність лише абзац третій частини другої статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", яким визначено розмір виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Таким чином, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачці нараховувалась і виплачувалась у відповідності до вимог діючого законодавства. А тому відповідач просить у задоволенні позову відмовити.

            Суд,  заслухавши позивачку та дослідивши матеріали справи, вважає, що змінені позовні вимоги ОСОБА_1  підлягають повному задоволенню з наступних підстав.

    Стаття 22 Конституції України закріплює принцип гарантованості конституційних прав і свобод, забороняє при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звужувати зміст та обсяг існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 48 Конституції України, кожен має право на достатній життєвий рівень для себе та своєї сім'ї.

              Відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми"  в редакції, що діяла до набрання законної сили Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

             Відповідно до  Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" від 12 червня 2006 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народження та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам в розмірі, встановленому абзацом 3 частини 2 ст. 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.               Пунктом 14 ст. 71 Закону України "Про держаний бюджет України на 2007 рік"  дію ст. 12, ч. 1 ст. 15 та п. 3 розділу VІІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" було призупинено, а тому відповідач проводив відповідні виплати згідно зазначеного вище порядку та розмірів.

              Проте, рішенням Конституційного суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 положення абз. 3 ч. 2 ст. 56 та п. 14 Закону України " Про Державний бюджет України на 2007 рік" були визнані неконституційним, у зв'язку з чим втратили чинність.     Рішення  Конституційного суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

    Відповідно до ст. 152 Конституції України, закони, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом рішення про їх неконституційність. А тому дії відповідача при розрахунку  позивачці розміру допомоги  по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в період часу з 9 липня  2007 року по 31 грудня 2007 року включно, слід визнати протиправними.

    У судовому засіданні знайшов своє підтвердження факт виплати відповідачем позивачці ОСОБА_1  допомоги по догляду за донькою до досягнення нею трирічного віку в загальній сумі 1028 грн. 54 коп. за період з 1 березня по 31 грудня 2007 року та у загальному розмірі 736 грн. 67 коп. за період з січня по 20 червня 2008 року.

    Як вбачається зі свідоцтва про народження позивачка дійсно має доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1  року народження (а.с.9).

    Таким чином, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача, здійснити позивачці ОСОБА_1  перерахунок  допомоги по догляду за донькою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1  року народження, до досягнення нею трирічного віку за період часу з 9 липня 2007 року по 31 грудня включно 2007 року та провести відповідні виплати.

    Суд вважає за необхідне поновити позивачці строк звернення до суду з даним позовом, оскільки вона  пропустила  його з поважних причин, так як була зайнята доглядом за дитиною, а також не мала доступу  до  видань Конституційного суду України.

    Стягненню з відповідача на користь позивачки підлягає 1 грн. 70 коп. судових витрат , що дорівнює розміру, пропорційному задоволеним позовним вимогам.

                На підставі викладеного, керуючись ст. ст.  2, 6, 9, 69,94, 99-102, 104, 159, 160, 163, 167 КАСУ, ст.15  Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" , суд,


П О С Т А Н О В И В:

      Змінені позовні вимоги ОСОБА_1  задовольнити в повному обсязі.

                Поновити ОСОБА_1  процесуальний строк для звернення з позовом до адміністративного суду.

                Визнати неправомірними  дії Управління праці та соціального  захисту населення  Білопільської районної державної адміністрації Сумської області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1  допомоги по догляду за донькою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1  року народження, до досягнення нею трирічного віку в період часу з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.

               Зобов'язати Управління праці та соціального  захисту населення  Білопільської районної державної адміністрації Сумської області перерахувати та виплатити ОСОБА_1  допомогу по догляду за донькою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1  року народження, до досягнення нею  трирічного віку з 9 липня 2007 року по  31 грудня 2007 року в розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років з врахуванням підвищення виплат відповідно до прожиткового мінімуму  дітей відповідного віку.

      Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Білопільської районної державної адміністрації Сумської області на користь ОСОБА_1  1 грн. 70 коп. понесених нею при зверненні з позовом до суду судових витрат.

                Постанова може бути оскаржена до  Харківського апеляційного адміністративного суду  через Білопільський районний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня  її проголошення та апеляційної скарги протягом 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.



    Суддя                                 підпис


    Вірно: Суддя

    Білопільського райсуду                         Конєва Л.К.                        


    Постанова не набрала законної сили


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація