АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22а-2637/2011Головуючий по 1 інстанції
Категорія 10.3.3 Штих К.М.
Доповідач в апеляційній інстанції
Подорога В. М.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 вересня 2011 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:
головуючогоПодороги В.М.
суддівВасиленко Л.І., Демченка В.А.
розглянувши у письмовому провадженні в місті Черкаси апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Канівської районної державної адміністрації на постанову Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 24 червня 2009 року по справі за позовом ОСОБА_5 до Управління праці і соціального захисту населення в Канівському районі, третя особа Черкаський центр по нарахуванню та виплаті пенсій і допомоги про стягнення заборгованості з виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Вивчивши матеріали справи, колегія суддів, -
в с т а н о в и л а :
25 березня 2009 року позивачка звернулася до суду з позовом до Управління праці і соціального захисту населення в Канівському районі, третя особа Черкаський центр по нарахуванню та виплаті пенсій і допомоги про стягнення заборгованості з виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
В позовній заяві вказувала, що ІНФОРМАЦІЯ_2 народила сина - ОСОБА_6, у зв'язку з чим, відповідно ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» їй повинна виплачуватися допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виходячи із розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, а відповідач виплачував їй зазначену допомогу в меншому розмірі.
Внаслідок чого за період з 09 серпня 2007 р. по 31 грудня 2009 р. виникла заборгованість по виплаті допомоги в розмірі 6 793,99 грн..
Тому позивачка просила суд визнати неправомірною бездіяльність відповідача щодо призначення та виплати їй грошової допомоги по догляду за дитиною в повному обсязі у розмірі прожиткового мінімуму, встановленому законом для дітей віком до шести років, зобов'язати відповідача виплатити їй таку допомогу в розмірі 6 793,99 грн..
Постановою Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 24 червня 2009 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління праці та
соціального захисту населення в Канівському районі щодо невиплати позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Канівської міської ради здійснити щомісячну виплату ОСОБА_5 - допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» за період 2007 року, починаючи з 21 серпня 2007 р. по 31 грудня 2007 р., включно з врахуванням раніше отриманих виплат.
В задоволенні решти вимог відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду, Управління праці та соціального захисту населення в Канівському районі подало апеляційну скаргу, в якій просить про її скасування та направлення справи на новий розгляд до суду першої інстанції, посилаючись на те, що постанова суду прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Поскільки всі особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явились, то колегія суддів приходить до висновку, про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження відповідно до п.2 ч.І ст.197 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обгрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивачка не працює, має дитину віком до 3-х років, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим вона отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» допомога по догляду за дитиною до досягнення йею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Розмір державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічною віку визначений ч.І ст. 15 Закону України «про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811 від 21.11.1992 року (в редакції 2007 року), відповідно до якої розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на кожну дитину незалежно від кількості народжених (усиновлених, взятих під опіку) дітей у сім'ї, по догляду за якими надається допомога.
Позивач, відповідно до положень Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» має право на пільги відповідно до вимог цього Закону, а саме на отримання щомісячної грошової допомоги по догляду за кожною дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що у 2007 році щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного суду від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ст.56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», за якою щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується в розмірі,
який дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 09.07 2007 року.
Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначений ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» передбачений і Постановою КМ України від 11.01.2007 року №13 «Деякі питання Відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.2001 р. № 2240 (в редакції, що діяла на момент виникнення вказаних правовідносин), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого Законом.
З огляду на зазначене, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується із висновком суду першої інстанції щодо зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення здійснити виплати позивачці недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, за період з 21.08.2007 року по 31.12.2007 року.
Судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги суттєвими не являються і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, судова колегія, -
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Канівської районної державної адміністрації відхилити.
Постанову Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 24 червня 2009 року по справі за позовом ОСОБА_5 до Управління праці і соціального захисту населення в Канівському районі, третя особа Черкаський центр по нарахуванню та виплаті пенсій і допомоги про стягнення заборгованості з виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії ухвали особам, які беруть участь у справі і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів до суду касаційної інстанції.
Головуючий :
Судді :