Справа № 2-5930\ 2009 р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 травня 2009 року Московський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді - Сиротникова Р.Є.,
при секретарі Хмельковій О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Харківської міської ради про визнання права власності на квартиру,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій на підставі ст.ст. 11, 16, 316, 317, 319, 321, 386 Цивільного кодексу України, ст. 4 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” просить суд визнати за ним право власності на квартиру № 138 у житловому будинку літ. «А-5» по вул. Тимурівців, 76 у м. Харкові загальна площа якої складає 33, 3 мІ, де житлова – 19, 1 мІ.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх у повному обсязі.
Відповідач, який діє на підставі довіреності, проти позову заперечив на тій підставі, що визнання права власності на зазначені самовільно реконструйовані приміщення, за його думкою неможливе без прийняття спірних реконструйованих приміщень до експлуатації.
Суд, розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що позивачу, відповідно до договору купівлі-продажу нежитлових приміщень від 30 квітня 2009 року, посвідченого приватним нотаріусом ХМНО ОСОБА_2, зареєстрованого в реєстрі за № 205, зареєстрованого у КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» 15.05.2009 року за реєстраційним № 27284468, належать на праві власності нежитлові приміщення №№ 138-1ч138-4 літ. «А-5» у житловому будинку по вул. Тимурівців, 76 у м. Харкові.
З метою приведення нежитлових приміщень до стану, придатного для проживання, позивачем, за власні кошти, проведена реконструкція нежитлових приміщень під квартиру.
Відповідно до технічного паспорту, виготовленого 30.04.2009 року КП «Харківське міське БТІ», загальна площа приміщень квартири № 138 житлового будинку у літ. «А-5» по вул. Тимурівців, 76 у м. Харкові складає 33, 3 мІ, де житлова – 19, 1 мІ.
Згідно технічного висновку, виготовленого на замовлення позивача ТОВ «НТК Енерго-Тайм», що має державну ліцензію АВ № 193286, технічний стан будівельних конструкцій на момент обстеження забезпечує несучу здатність, достатню для експлуатації квартири. Реконструкція не суперечить будівельно-технічним, санітарним та протипожежним нормам.
Таким чином, здійснена позивачем реконструкція відповідає всім встановленим будівельним, технічним, пожежним та санітарним нормам, що є підставою для збереження самовільної реконструкції та визнання за позивачем права власності на реконструйований об’єкт нерухомості.
Оцінюючі встановлені правовідносини та вирішуючи спір, суд прийшов до наступних висновків.
Згідно Конституції України право власності в Україні є непорушним, ніхто не може бути позбавлений цього права.
Відповідно до ч. 1 ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Тобто позивач діяв у межах прав власника, визначених вищенаведеною статтею Цивільного кодексу України.
Згідно ч. 2 ст. 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Виходячи з вищенаведеного можна зробити висновок про те, що проведена реконструкція не є юридичною чи фактичною підставою для припинення чи невизнання права власності позивача на реконструйований об’єкт. Проведена реконструкція є підставою лише для внесення відповідних змін до правовстановлюючих документів позивача, а у разі невизнання будь-якою особою права власності позивача – звернення цією особою до суду за захистом своїх законних прав та інтересів.
Неможливість реєстрації права власності на реконструйовані приміщення обмежує право позивача розпоряджатися своїм майном.
Згідно ч. 2 ст. 386 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, а згідно ч. 2 ст. 16 ЦК України одним із способів захисту цивільного права є його визнання
Враховуючи те, що відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» від 01.07.2004 р. та п. 1.5. Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 07 лютого 2002 року N 7/5, обов'язковій реєстрації прав підлягає право власності на нерухоме майно та керуючись ст.ст. 11, 16, 316, 317, 319, 321, 328, 386, 392 ЦК України, ст. ст. 1-15, 38, 60, 61, 212-215, 223 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на квартиру № 138 у житловому будинку літ. «А-5» по вул. Тимурівців, 76 у м. Харкові, загальна площа якої складає 33, 3 мІ, де житлова – 19, 1 мІ.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі до Московського районного суду м. Харкова протягом 10-ти днів заяви про його апеляційне оскарження, а далі – шляхом подачі протягом наступних 20 днів апеляційної скарги до апеляційного суду Харківської області через Московський районний суд м. Харкова.
Суддя Сиротников Р.Є.