Справа № 2-305/2009
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 червня 2009 року смт. Ріпки
Ріпкинський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого - судді Сташківа В.Б.,
при секретарі Кушніренко О.І.
за участю ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Ріпки в залі суду справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади в особі ОСОБА_2 селищної ради,
третя особа: Ріпкинська районна державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
В травні 2009 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 селищної ради про визначення додаткового строку для подання заяви до Ріпкинської районної державної нотаріальної контори про прийняття спадщини, зазначивши, що її бабуся – ОСОБА_3, померла 10.05.2005 року, мотивуючи свої вимоги тим, що вона являється спадкоємцем після її смерті за заповітом, проте у встановлений строк вона не звернулась до нотаріальної контори у зв’язку з необізнаністю в діючому законодавстві, і вказану причину пропущення строку вважає поважною.
У судовому засіданні ОСОБА_1 підтримала позовні вимоги та просила суд їх задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 селищної ради в судове засідання не з’явився, надавши до суду клопотання в якому просить розглянути справу у його відсутність, позовні вимоги визнає повністю.
Визнання позову відповідачем не суперечить закону і не порушує права, свободи і інтереси інших осіб. Відповідно до вимог ч. 4 ст. 174 ЦПК України у разі визнання позову відповідачем, суд за наявності підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Представник Ріпкинської районної державної нотаріальної контори в судове засідання не з’явився, надавши до суду письмове клопотання про розгляд справи у їх відсутність, проти задоволення позову не заперечував.
Суд, заслухавши пояснення ОСОБА_1, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню.
По справі встановлено, що ОСОБА_3, померла 10.05.2005 (а.с. 9)
Як вбачається із заповіту від 06.08.1993 року ОСОБА_3 заповіла все своє майно ОСОБА_4 (а.с. 10).
Як вбачається з довідки Відділу РАЦС Ріпкинського районного управління юстиції, шлюб між ОСОБА_5 та ОСОБА_4 зареєстровано 27 листопада 1998 року. Після реєстрації шлюбу подружжю присвоєно прізвище «Ходос» (а.с. 12)
Всупереч ст. 1270 ЦК України ОСОБА_1 в шестимісячний строк не звернулась до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини і не вступила фактично в управління або володіння спадковим майном.
Згідно ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Слід зауважити, що поважними є причини, пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для звернення спадкоємця до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини.
Оскільки істотними труднощами для ОСОБА_1 на вчинення дій по прийняттю спадщини у вказаний строк була її юридична необізнаність про порядок і строки прийняття спадщини, то вказане є поважною причиною пропуску позивачем строку звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини і є підставою для задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 3, 10, 13, 14, 60, 208, 209, 212, 215, 218 ЦПК України, ст. 1272 ЦК України, роз’ясненнями Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 р. «Про судову практику у справах про спадкування», суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю шість місяців з моменту набрання законної сили рішенням суду для подання заяви про прийняття спадщини до Ріпкинської районної державної нотаріальної контори, після смерті ОСОБА_3, яка померла 10.05.2005 року.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Чернігівської області через Ріпкинський районний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий В.Б.Сташків