Судове рішення #5216029

Справа № 2-4052/2009

  РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ            УКРАЇНИ

11 червня  2009 року                                                                                                       місто Краматорськ

Краматорський міський суд Донецької області у складі: головуючого судді Груіцької Л.О., при секретарі: Панасюк К.П., за участю представника позивача –  Борисова М.Г.,   відповідачки ОСОБА_2, її представника ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Краматорську цивільну справу за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до ОСОБА_2 про встановлення сервітуту та його умовах,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд до відповідачки з вказаним позовом.

Позов обґрунтував тим, що на балансі Слов’янського регіонального виробничого управління КП “Компанія “Вода Донбасу” з 1954року знаходиться лінія електропередач (ЛЕП) -35кВ “Краматорська ТЕЦ-насосна станція ІІІ підйому  ІІ-го Донецького водопроводу”.

Згідно Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів затверджених наказом Міністерства палива та енергетики №258 від 25.07.2006р. лінія електропередач- електрична лінія, яка виходить за межі електростанції чи підстанції, призначена для передавання електричної енергії на відстань. Експлуатація - стадія життєвого циклу виробу, протягом якого реалізовується, підтримується і відновлюється його якість. У споживача повинен бути організований постійний і періодичний контроль (огляди, діагностування) технічного стану електроустановок, обладнання, будівель і споруд. Під час експлуатації повітряних ліній необхідно проводити періодичні та позачергові огляди ліній. Технічна експлуатація - частина експлуатації, яка складається з транспортування, зберігання, технічного обслуговування та ремонту виробу. Технічне обслуговування - комплекс операцій чи операція з підтримання працездатності або справності виробу під час використання за призначенням, зберігання і транспортування.

Пунктом 3.5 рішення Біленьківської селищної Ради від 16.09.2005р. №24/IV-7 позивачу вказано на укладення договорів сервітуту з землекористувачами земельних ділянок переданих в постійне користування, територія яких є суміжною з земельними ділянками, та власниками земельних ділянок на яких знаходяться опори ЛЕП-35 кВ.

З метою виконання своїх обов’язків по належній експлуатації ЛЕП – 35 кВ 18.09.2008р. позивач направив відповідачу проект договору сервітуту №84 від 15.09.2008р. на право користування частиною земельної ділянки для проходу до місця знаходження опор вищезазначеної лінії електропередач, вздовж ЛЕП-35 кВ в межах охоронної зони, проведення поточних, капітальних, аварійних ремонтів ЛЕП-35 кВ. Однак, до теперішнього часу відповідач не повернув позивачу запропонований проект договору.

Представник позивача в судовому  засіданні позов підтримав та попросив суд його задовольнити.  

Відповідачка ОСОБА_2  позов не визнала. В обґрунтування заперечень проти позову вказала на те, що вона не згодна з встановленням сервітуту, бо це буде порушенням її права на вільне користування земельною ділянкою.

Представник відповідачки ОСОБА_3, проти позову заперечує вказуючи на те, що позивач не  навів у судовому засіданні доказів про те, що він є власником лінії електропередач (ЛЕП) -35кВ “Краматорська ТЕЦ-насосна станція ІІІ підйому  ІІ-го Донецького водопроводу”. Крім того, позивач не вказав на реальні межі на земельній ділянці відносно яких буде встановлений сервітут.

Правовідносини по позову регулюються Цивільним та Земельним Кодексами України.

Стаття 98 ЗК України дає визначення права земельного сервітуту - це право власника або землекористувача земельної ділянки на обмежене платне або безоплатне користування чужою земельною ділянкою (ділянками).

Згідно ст.99 Земельного кодексу України, власники або землекористувачі земельних ділянок можуть вимагати встановлення земельних сервітутів на право проходу, прокладання та експлуатації ліній електропередачі, зв’язку, трубопроводів, інших лінійних комунікацій. Такі ж права користування чужою земельною ділянкою або іншим нерухомим майном передбачені п.1 ст.404 ЦК України.

Відповідно до ст.. 100 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач має право вимагати встановлення земельного сервітуту для обслуговування своєї земельної ділянки. Земельний сервітут встановлюється за домовленості між власниками сусідніх земельних ділянок на підставі договору або рішення суду.

Згідно ст.401 ЦК України, право користування чужим майном (сервітут) може бути встановлений відносно земельної дільниці, інших природних ресурсів (земельний сервітут) або іншого нерухомого майна для задоволення потреб інших осіб, які не можуть бути задоволені іншим способом. Сервітут може належати власнику (володільцеві) сусідньої земельної ділянки, а також іншій, конкретно визначеній особі (особистий сервітут).

У судовому засіданні встановлено, що позивач є юридичною особою, а Слов’янське регіональне виробниче управління комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» його відокремлений підрозділ / а.с.         /;

На балансі Слов’янського регіонального виробничого управління КП “Компанія “Вода Донбасу” з 1954року знаходиться лінія електропередач (ЛЕП) -35кВ “Краматорська ТЕЦ-насосна станція ІІІ підйому ІІ-го Донецького водопроводу”,  / а.с.         /;        

     Як убачається з позову, про що не заперечувала відповідачка у судовому засіданні, спірна ЛЕП знаходиться на земельній ділянці, яка належить відповідачці.

            Відповідно до Державного Акту на право приватної власності на землю, відповідачка ОСОБА_3 є власницею земельної ділянки площею 0,0843 га за адресою: АДРЕСА_1 яка передана їй для будівництва та обслуговування жилого будинку і господарських будівель/ а.с.        /. Як убачається з опису меж у акті, земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 у м. Краматорську, яка належить ОСОБА_3 має зовнішні межі з АДРЕСА_2, АДРЕСА_3, АДРЕСА_4, землі  Біленьківської селищної ради.

            На час розгляду справи у суді Державний Акт на право приватної власності на землю,  відповідно до якого ОСОБА_3 є власницею земельної ділянки площею 0,0843 га за адресою: АДРЕСА_1 у м. Краматорську не скасований й маю юридичну силу.

  Таким чином у судовому засіданні встановлено, що позивач не є  власником, або користувачем сусідніх ділянок  з земельною ділянкою відповідачки й  відповідно до  п. 1 ст.. 100 Земельного Кодексу України не має права вимагати встановлення сервітуту для обслуговування  спірної ЛЕП.

  Письмові докази по справі в обґрунтування позову , а саме / а.с.14,15,16,17,19,20,21,24          / суд не бере до уваги   бо вони не  свідчать про правомірність вимог  позивача  про встановлення сервітуту.

 Суд не бере в обґрунтування заперечень проти позову представника відповідача у частині того, що позивач не навів у судовому засіданні доказів про право власності відповідача на  спірну ЛЕП, бо  ці заперечення не ґрунтуються на законі.    

Керуючись ст.ст.3, 10, 213 ЦПК Україна, ст.  401, ЦК України,ст.ст.98, 99, 100 ЗК України, суд

ВИРІШИВ:

 У задоволенні позову  Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до ОСОБА_2 про встановлення сервітуту та його умовах -  відмовити.

 

Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана в Апеляційний суд Донецької області через Краматорський міський суд у термін 10 днів із дня його оголошення.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана в Апеляційний суд Донецької області через Краматорський міський суд у термін 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк рішення набирає законної сили після закінчення цього строку.

 

Суддя

Рішення ухвалене в дорадчій кімнаті й віддруковано в одному екземплярі

Суддя

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація