Судове рішення #52104373

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.08.2010 р.                                                                      Справа №8/55


за позовом Відкритого акціонерного товариства "Полтаваобленерго", вул.Старий Поділ- 5, м.Полтава,36022 в особі Полтавської філії відкритого акціонерного товариства "Полтаваобленерго", вул.М.Бірюзова-47А, м.Полтава

до Полтавського обласного комунально-виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго", вул.Комарова, 2-а, м.Полтава, 36014

про зобов"язання укласти договір

Суддя Плеханова Л.Б.


Від позивача ОСОБА_1, дор.№01-3/8787 від 29.09.09р.

ОСОБА_2 дор. № 01-3/6871 від 29.07.09р.

Від відповідача ОСОБА_3, дор №19/1506 від 30.06.10р.


Суть справи : Розглядається позовна заява Відкритого акціонерного товариства "Полтаваобленерго", м. Полтава до Полтавського обласного комунально-виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго", м.Полтава про зобов"язання укласти договір про встановлення локального устаткування збору та обробки даних.

Відповідач у відзиві на позов позовні вимоги вважає необгрунтованими, посилаючись на відсутність прямої вказівки закону щодо обов"язковості укладення вищевказаного договору та на ч.2 ст.67 Господарського кодексу України, ч.3 . ст.203, ст.627 Цивільного кодексу України, якими передбачено, що волевиявлення сторін договору є вільним і відповідає їх внутрішній волі, сторони є вільними у виборі предмета договору.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення повноважних представників сторін, всебічно і повно дослідивши обставини справи, суд встановив наступне.

Позивач звернувся з позовом до відповідача ПОКВП ТГ "Полтаватеплоенерго" про зобов"язання укласти договір про вставлення локального устаткування та обробки даних, обгрунтовуючи його тим, що пунктом. 3 постанови НКРЕ від 17.10.2005 N 910 "Про внесення змін до Правил користування електричною енергією" (із змінами) встановлено, що суб'єкти господарювання, на яких поширюється дія Правил, зобов'язані привести комерційний облік на належних їм електроустановках у відповідність до вимог пункту 3.35 Правил для: площадок вимірювання з приєднаною потужністю електроустановок 550 кВт та більше протягом п'яти років від дати набрання чинності цією постановою; площадок вимірювання з приєднаною потужністю електроустановок від 150 кВт до 550 кВт протягом шести років від дати набрання чинності цією постановою.

Згідно з положеннями пункту 3.35 Правил, окрема площадка вимірювання (крім розрахункового обліку багатоквартирних житлових будинків та населених пунктів) з приєднаною потужністю електроустановок 150 кВт і більше та середньомісячним обсягом споживання за попередні 12 розрахункових періодів для діючих електроустановок або заявленим обсягом споживання електричної енергії для нових електроустановок 50 тис. кВттод. і більше має бути забезпечена локальним устаткуванням збору та обробки даних у межах періоду, визначеного для встановлення зазначених засобів обліку відповідно до договору.

Таким чином, у разі виникнення відповідно до законодавства України між суб'єктами господарювання взаємовідносин щодо забезпечення площадок вимірювання локальним устаткуванням збору та обробки даних, вказані взаємовідносини мають бути врегульовані укладенням відповідного договору.

Електропостачання об'єкту          Полтавське обласне комунальне виробниче

підприємство теплового господарства «Полтаватеплоенерго» здійснюється згідно договору "Про постачання електричної енергії" за № 84 від 01.07.03 р.

30.04.2010р. відповідно до п.3.35 ПКЕЕ, в порядку, передбаченому ст. 181 Господарського кодексу України Полтавською філією було направлено два примірники договору "Про встановлення локального устаткування збору і обробки даних", предметом якого є забезпечення споживачем окремих площадок вимірювання з приєднаною потужністю електроустановок 150 кВт і більше та середньомісячним обсягом споживання за попередні 12 розрахункових періодів 50 тис. кВт*год. і більше локальним устаткування збору і обробки даних, з пропозицією розглянути, підписати, скріпити печаткою та повернути один примірник на адресу Полтавської філії ВАТ "Полтаваобленерго" (36007, м. Полтава, вул. М.Бірюзова, 47А).

На вищезазначену пропозицію Полтавська філія ВАТ "Полтаваоблгнерго" у встановлені строки відповіді не отримала.          

Укладення вищевказаного договору позивач вважає обов"язковим на підставі ст.26 Закону України "Про електроенергетику", ст.181 ГК України, ст.ст. 638, 641 ЦК України, п.3.35 Постанови НКРЕ від 17.10.2005р. №910 "Про внесення змін до Правил користування електричною енергією (із змінами).

Відповідач у відзиві на позов, його представник у судовому засіданні позов не визнають і просять відмовити у його задоволенні, виходячи з наступного.

06.05.2010 року підприємство отримало проект договору разом з супровідним листом №05.-89.1-03.2/1623 від 27.04.2010 року.

Листом за №5/1222 від 31.05.2010 року ВП "Полтаватеплоенерго" повідомило, що підприємство звернулось до облдержадміністрації з проханням виділити кошти на автоматизацію вузлів обліку електричної енергії та у разі позитивного вирішення питання ВАТ "Полтаваобленерго" буде повідомлено додатково.

Відповідно до п.З постанови НКРЕ від 17.10.2005 року № 910 "Про внесення змін до Правил користування електричною енергією", встановлено, що суб'єкти господарювання, на яких поширюється дія Правил, зобов'язані привести комерційний облік на належних їм електроустановках у відповідність до вимог п.З.З5 Правил для: площадок вимірювання з приєднаною потужністю електроустановок 550 кВт та більше протягом п'яти років від дати набрання чинності цією постановою; площадок вимірювання з приєднаною потужністю електроустановок від 150 кВт до 550 кВт протягом шести років від дати набрання чинності цією постановою.

Постанова НКРЕ № 910 "Про внесення змін до Правил користування електричною енергією" набрала чинності 17.10.2005 року, таким чином у відповідача до 17.10.2011 року є можливість привести комерційний облік на належних електроустановках у відповідність до вимог п.3.35 Правил.

Крім того, Пункт 3.35 Правил не встановлює для суб'єктів господарювання обов'язку укладати договори щодо забезпечення окремих площадок вимірювання з приєднаною потужністю електроустановок 150 кВт і більше та середньомісячним обсягом споживання за попередні 12 розрахункових періодів 50 тис. кВт.год. і більше, локальним устаткуванням збору і обробки даних.

Відповідно до ч.З ст. 203 Цивільного кодексу України, волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. За змістом статі 627 вказаного Кодексу сторони є вільним в укладанні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Свобода договору передбачена і Господарським кодексом України. Так ч.2 ст. 67 цього Кодексу встановлено, що підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов'язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України. Відповідно до ч.З ст. 179 ГК України, укладання господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладання договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування

Прямої вказівки закону щодо обов'язковості укладання вищевказаного договору не має, а пункт 3.35 Правил не встановлює обов'язку відповідача укладати договір щодо забезпечення окремих площадок вимірювання з приєднаною потужністю електроустановок 150 кВт і більше та середньомісячним обсягом споживання за попередні 12 розрахункових періодів 50 тис. кВт.год. і більше, локальним устаткуванням збору і обробки даних.

Відповідно до ст.12 Господарського процесуального кодексу України спори, що виникають при укладенні господарських договорів, підвідомчі господарським судам, крім тих, які виникають при погодженні стандартних і технічних умов, та спорів про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо дані ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін.

Відповідно до приписів статті 187 Господарського кодексу України судом розглядаються спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов"язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов"язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору. Тобто, спонукання до укладення договору можливе тоді, коли хоча б одна із сторін є зобов"язаною його укласти через пряму вказівку, на підставі державного замовлення. У тому випадку, коли договір, що укладається, не грунтується на обов"язковому для суб"єктів господарювання державному замовленні або не є обов"язковим для укладення через пряму вказівку закону, спір про спонукання до укладення договору може бути предметом розгляду у суді у разі взаємної згоди сторін, або якщо сторони зобов"язались укласти договір на підставі існуючого між ними попереднього договору.

Вищевказаний договір не грунтується на державному замовленні і не є обов"язковим для відповідача через пряму вказівку закону.

Закон України "Про електроенергетику" не містить вказівки щодо укладення договору на встановлення локального устаткування збору та обробки даних.

Принцип свободи договору закріплено в ст.627 Цивільного кодексу України, яка зазначає, що відповідно до ст.6 цього кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відсутній між сторонами і попередній договір, який би зобов"язував сторони укласти договір на встановлення локального устаткування збору та обробки даних.

З урахуванням вищевикладеного, керуючись ст.ст. 43, 82-84 ГПК України, суд, -


В И Р І Ш И В :


          В задоволенні позову відмовити повністю.


          Суддя                                                                      Плеханова Л.Б.



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація