Судове рішення #51889467


Рівненський міський суд Рівненської області

м. Рівне, вул. Шкільна, 1, 33028, (0362) 26-59-17


Справа № 2-а- 3927 /10


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


28 жовтня 2010 року Рівненський міський суд

Рівненської області в складі: головуючого судді - Олексюк Г.Є.

при секретарі - Юхимчук О.Л..

з участю представника позивача ОСОБА_1

представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Рівному справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до управління житлово-комунального господарства виконкому Рівненської міської ради (міжвідомча комісія з розгляду питань відключення від мереж ЦО і ГВП) про визнання дій міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мережі центрального опалення та гарячого водопостачання неправомірними,

встановив:

ОСОБА_4 звернувшись до Рівненського міського суду з адміністративним позовом, просить визнати дії міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мережі центрального опалення та гарячого водопостачання Управління житлово-комунального господарства виконкому Рівненської міської ради неправомірними та зобов'язати надати йому дозвіл на відключення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання квартири АДРЕСА_1 і влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання.

В обґрунтування позову зазначив, що 01 вересня 2010 року він звернувся до міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж ЦО і ГВП про надання дозволу а відключення від мереж центрального опалення її квартири і влаштування індивідуальної системи теплопостачання.

15 вересня 2010 року управління ЖКГ м Рівне відмовило йому у наданні такого дозволу повідомило, що відключення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання можливо лише окремого житлового будинку, а не квартири.

Вважає таку відмову необґрунтованою і просить позов задоволити.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав по аналогічним підставам.

Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали . суду показали, що постанова № 630 із змінами від 31.10.2007 і наказ Міністерства від 06.11.2007 № 169, на які посилається міжвідомча комісія є чинними, не скасовані у встановленому законом порядку, не визнані Конституційним Судом України такими, що не відповідають Конституції

Згідно зі ст. 10 Закону України "Про теплопостачання" до повноважень Кабінету Міністрів України у сфері теплопостачання належать розробка та реалізація державної політики у сфері теплопостачання.

Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", стандарти, нормативи, норми, порядки і правила у сфері житлово-комунальних послуг розробляють і затверджують, зокрема Кабінет Міністрів України та центральний орган виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства в межах їхніх повноважень га згідно із законодавством.

Постанова Кабінету Міністрів України від 31.10.2007 p. N 1268 "Про внесення змін до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення" вносить зміни до постанови Кабінету Міністрів України з 21.07.2005 p. N 630 "Про затвердження Правил надання послуг з централізованого

опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення".

Зазначена постанова перед прийняттям була погоджена з Державним комітетом України з питань регуляторної політики та підприємництва. Міністерством економіки України, Міністерством юстиції України. Міністерством фінансів України. Міністерством охорони навколишнього природного середовища України. Антимонопольним комітетом України, Держспоживстандартом. Держгірпромнаглядом, Міністерством з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерством палива та енергетики України, Міністерством охорони здоров'я України, Мінрегіонбудом.

У пояснювальній записці до проекту постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення" від 18.07.2008 р. зазначено що прийняття вказаної постанови сприятиме впровадженню норм Закону України "Про теплопостачання", припиненню практики хаотичного відключення окремих у житлових будинках та прийняттю, у разі потреби, про відключення систем централізованого теплопостачання лише житлових будинків у цілому.

Частиною 6 ст. 26 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" встановлено, що у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця/виробника споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом.

Ця постанова ніяким чином не стосується питання заключення/розірвання договорів про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення з комунальним підприємством, що надає такі послуги та тим більше не містить заборони на їх розірвання у порядку встановленому законом.

ОСОБА_1 того. п. 3 висновку Міністерства юстиції України за результатами правової експертизи проекту постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 p. N 630" від 09.10.2007 р. встановлено, що проект оскаржуваної постанови Кабінету Міністрів України відповідає актам законодавства, що мають вищу юридичну силу.

З огляду на викладене, постанова видана з дотриманням вимог Законів України "Про житлово-комунальні послуги" та "Про теплопостачання".

ОСОБА_1 того , стаття 319 Цивільного кодексу України закріпляє, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії. які не суперечать закону.

Проте будинок не належить позивачу, сім'ї позивача на праві власності, вони є власниками лише квартири в будинку. Будь-яке втручання в систему опалення шляхом зміни гідравлічного опору (від'єднання від системи централізованого опалення) порушує права інших мешканців.

Права власника квартири на інженерні системи будівлі визначаються Цивільним кодексом України. Відповідно до частини другої ст. 382 ЦК України "власникам квартир у дво- або багатоквартирному житловому будинку належать на праві спільної сумісної власності приміщення загального користування, опорні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання за межами або всередині квартири, яке обслуговує більше однієї квартири, а також споруди, будівлі, які призначені для забезпечення потреб усіх власників квартир". До інженерного обладнання в будинку належать інженерні комунікації та технічні пристрої, які забезпечують санітарно-гігієнічні умови га безпечну експлуатацію квартир (загальні будинкові мережі тепло-, водо-, газо-. електропостачання, бойлерні та елеваторні вузли, обладнання протипожежної безпеки, вентиляційні канали та канали для димовидалення. ліфти, центральні розподільчі щити електропостачання, а також елементи благоустрою при будинкової території).

Питання відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання житлових будинків, регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 N 630 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2007 N 1268), та Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 N 4 (із змінами, внесеними наказом Мінжитлокомунгоспу від 06.11.2007 N 169. який набув чинності з 09.12.2007). Згідно з указаним Порядком дозволи на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання видаються відповідною комісією органу місцевого самоврядування або місцевого орган) виконавчої влади, до складу якої входять представники органу місцевого самоврядування або виконавчої влади, районного (місцевого) житлового управління, власника житлового будинку або уповноваженої ним особи. організації газопостачання, організації електропостачання. організації водопостачання, екологічної інспекції (за згодою). районного відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства, пожежного нагляду (за згодою), місцевої установи (закладу) держсанепідслужби. організації теплопостачання, проектної організації з опалення та теплопостачання. Державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки МНС України.

Також зазначають, що Закон України «Про теплопостачання», і постанова Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005 (із змінами), і Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення. і Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення га постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання визначають процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (дачі - ЦО і ГВП) житлового будинку при відмові споживачів від послуг ЦО і ГВП, а не окремої квартири.

Вказаним Порядком передбачена можливість відключення від централізованого опалення за рішенням загальних зборів та за згодою всіх власників (уповноважених осіб) приміщень у житловому будинку.

Згідно з п. 2.2 зазначеного Порядку комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та відповідно до неї.

Відповідно до п. 24 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

При цьому вважають, що переобладнання системи опалення призводить до розбалансування внутрішньобудинкової системи опалення, яка належить до інженерної системи будинку як цілісного майнового комплексу.

Згідно з вимогами відповідних будівельних норм при проектуванні будинку, в якому передбачається централізоване теплопостачання, всі стояки та внутрішні розподільчі мережі опалення гідравлічно ув'язані для забезпечення стабільної роботи внутрішньо будинкової системи загалом.

Будь-яке втручання в неї шляхом зміни гідравлічного опору (від'єднання від системи централізованого опалення) погіршує роботу всієї системи, чим порушує права інших мешканців. що є недопустимим за Цивільним кодексом України.

Саме з метою захисту прав усіх мешканців багатоквартирних будинків постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2007 N 1268 до вищевказаних Правил були внесені принципові зміни, а саме передбачено відключення від мереж централізованого опалення



та постачання гарячої води не у квартирах багатоквартирних будинків споживача, а відключення багатоквартирних будинків з ініціатив;-:

Згідно з п. 26 цих Правил відключення споживачів від мереж централізованого

опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість

такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки, державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Отже, власник квартири не має права самовільно змінювати системи опалення і гарячого водопостачання га здійснювати відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання. Окрім того, багатоквартирні будинки, які розраховані на системи централізованого опалення та гарячого водопостачання, не мають каналів для безпечного відведення і розсіювання у навколишньому середовищі продуктів згоряння, що утворюються в поквартирних системах опалення, тому їх застосування призведе до підвищеного забруднення повітря у квартирах, що відповідно погіршить умови проживання і порушить права мешканців будинків та суперечитиме статті 41 Конституції України, згідно з якою використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.

Частиною другою статті 383 Цивільного кодексу України передбачено, що власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.

Таким чином, здійснення власником квартири своїх прав обмежується правами власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та санітарно-технічними вимогам і правилам експлуатації будинку.

ОСОБА_1 того, Законом України від 09.07.2010 були внесені зміни до Закону України «Про теплопостачання», зокрема до першої статті в частині визначення поняття автономного опалення. Відповідно до вказаних змін - система автономного теплопостачання - внутрішньобудинкова система опалення, яка використовується для теплозабезпечення окремого багатоквартирного будинку.

Просять в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, судвважає, що позовні вимоги ОСОБА_4 до задоволення не підлягають з огляду нанаступне.

Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_4 на праві приватної власності належить квартира АДРЕСА_2 .

01 вересня 2010 року він звернувся до міжвідомчої комісії з розгляду питань

відключення від мереж ЦО і ГВП про надання дозволу на відключення центрального опалення її квартири і влаштування індивідуальної системитеплопостачання.

15 вересня 2010 року управління ЖКГ м Рівне надало йому відповідь,що після отримання необхідної інформації від всіх зацікавлених суміжних підприємств, установ та організацій буде вивчено технічну можливість щодо надання йому дозволу на відключення від мереж централізованого/ автономного/ опалення і гарячого водопостачання у квартирі позивача і про результати засідання комісії його буде повідомлено додатково.

Постанова № 630 із змінами від 31.10.2007 і наказ Міністерства від 06.11.2007 № 169, на які посилається міжвідомча комісія є чинними, не скасовані у встановленому законом порядку, не визнані Конституційним Судом України такими, що не відповідають Конституції

Згідно зі ст. 10 Закону України "Про теплопостачання" до повноважень Кабінету Міністрів України у сфері теплопостачання належать розробка та реалізація державної політики у сфері теплопостачання.

Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" стандарти, нормативи, норми, порядки і правила у сфері житлово-комунальних послуг розробляють і затверджують, зокрема Кабінет Міністрів України та центральний орган виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства в межах їхніх повноважень та згідно із законодавством.

Постанова Кабінету Міністрів України від 31.10.2007 p. N 1268 "Про внесення змін до Правил надання послуг з централізованого опалення. постачання холодної та гарячої води і водовідведення" вносить зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 p. N 630 "Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення".

Частиною 6 ст. 26 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" встановлено, що у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця/виробника споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом.

Ця постанова ніяким чином не стосується питання заключення/розірвання договорів про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення з комунальним підприємством, що надає такі послуги та тим більше не містить заборони на їх розірвання у порядку встановленому законом.

Постанова видана з дотриманням вимог Законів України "Про житлово-комунальні послуги" та "Про теплопостачання".

ОСОБА_1 того , стаття 319 Цивільного кодексу України закріпляє, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Проте будинок № 63 по вул. Степана Бандери в м. Рівне не належить позивачу, сім'ї позивача на праві власності, вони є власниками лише квартири в будинку. Будь-яке втручання в систему опалення шляхом зміни гідравлічного опору (від'єднання від системи централізованого опалення) порушує права інших мешканців.

Права власника квартири на інженерні системи будівлі визначаються Цивільним кодексом України. Відповідно до частини другої ст. 382 ЦК України "власникам квартир у дво- або багатоквартирному житловому будинку належать на праві спільної сумісної власності приміщення загального користування, опорні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання за межами або всередині квартири, яке обслуговує більше однієї квартири, а також споруди, будівлі, які призначені для забезпечення потреб усіх власників квартир". До інженерного обладнання в будинку належать інженерні комунікації та технічні пристрої, які забезпечують санітарно-гігієнічні умови га безпечну експлуатацію квартир (загальні будинкові мережі тепло-, водо-, газо-, електропостачання, бойлерні та елеваторні вузли, обладнання протипожежної безпеки, вентиляційні канали та канали для димовидалення, ліфти, центральні розподільчі щити електропостачання, а також елементи благоустрою при будинкової території).

Питання відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання житлових будинків, регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення. затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 N 630 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2007 N 1268), та Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 N 4 (із змінами, внесеними наказом Мінжитлокомунгоспу від 06.11.2007 N 169. який набув чинності з 09.12.2007).

Згідно з указаним Порядком дозволи на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання видаються відповідною комісією органу місцевого самоврядування або місцевого органу виконавчої влади, до складу якої входять представники органу місцевого самоврядування або виконавчої влади, районного (місцевого) житлового управління, власника житлового будинку або уповноваженої ним особи. організації газопостачання. організації електропостачання. організації водопостачання, екологічної інспекції (за згодою), районного відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства, пожежного нагляду (за згодою), місцевої установи (закладу) держсанепідслужби, організації теплопостачання, проектної організації з опалення та теплопостачання. Державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки МНС України.

ОСОБА_1 того . Закон України «Про теплопостачання», і постанова Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005 (із змінами), і Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення. і Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання визначають процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (далі - ЦО і ГВ1І) житлового будинку при відмові споживачів від послуг ЦО і ГВП, а не окремої квартири.

Вказаним Порядком передбачена можливість відключення від централізованого опалення за рішенням загальних зборів та за згодою всіх власників (уповноважених осіб) приміщень у житловому будинку.

Згідно з п. 2.2 зазначеного Порядку комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та відповідно до неї.

Частиною другою статті 383 Цивільного кодексу України передбачено, що власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого. - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.

Таким чином, здійснення власником квартири своїх прав обмежується правами власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та санітарно-технічними вимогам і правилам експлуатації будинку.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на вище наведене, суд не вбачає підстав для задоволення вимог позивача , адже відповідач, як суб»єкт владних повноважень відмовляючи позивачу у наданні дозволу на відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання та влаштування індивідуальної системи теплопостачання діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені нормами чинного законодавства України.

ОСОБА_1 того, надана позивачу відповідь не є фактичною відмовою, оскільки в ній зазначено про можливість надання дозволу та відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання після отримання необхідної інформації всіх зацікавлених суміжних підприємств та вивчення технічної можливості такого відключення.

Керуючись ст. 11, 17, 18, 71, 94 , 160, 161,162, 163, 186 КАС України, суд

Постановив:

В задоволенні позову ОСОБА_4 до управління житлово-комунального господарства виконкому Рівненської міської ради (міжвідомча комісія з розгляду питань відключення від мереж ЦО і ГВП) про визнання дій міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мережі центрального опалення та гарячого водопостачання неправомірними відмовити

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до адміністративного суду апеляційної інстанції через Рівненський міський суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини 3 статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови .



Суддя Рівненського міського суду Г.Є. Олексюк


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація