Судове рішення #5188124
Справа № 2-495/09

 

 

Справа № 2-495/09                                           

 

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

 

8 квітня 2009 року         Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:

            Головуючого судді     -   Гончарової І.М.

            При секретарі              -   Єрмоловій А.В.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернівці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ВАТ "Енергопостачальної компанії" "Чернівціобленерго", третя особа  Чернівецьке обласне управління у справах захисту прав споживачів про скасування акту про порушення Правил користування електричною енергією та визнання недійсним рішення комісії про обчислення розміру збитків, -

 

В с т а н о в и в:

 

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, вказавши в ньому, що він проживає по вул..АДРЕСА_1і є споживачем електричної енергії, за  що своєчасно здійснює оплату.

18 квітня 2007 року о 14 годині 35 хвилин до його помешкання прийшли контролери відповідача та склали акт № 7-488 від 18 квітня 2007 року про порушення Правил користування електричною енергією, в якому зазначили, що він здійснював без облікове користування електричною енергією шляхом без облікового підключення трьохфазного приладу обліку без дозволу енергопостачальника кабелем 6, 0 м.м. алюміній при відсутності технічних умов, а також без розроблення проекту на підключення. Від підпису зазначеного акту він відмовився по тій причині, що він фактично не споживав позаобліково електричну енергію і не заподіяв відповідачу матеріальних збитків. В цей же день він був запрошений в Енергонагляд відповідача по питанню порушення Правил користування електричною енергією і йому був оголошений протокол засідання комісії ВАТ ЕК «Чернівціобленерго» від 18 квітня 2007 року про нарахування збитків внаслідок порушення Правил користування електричною енергією в сумі 12 919,49 грн.

Вказує, що 7 лютого 2006 року ВАТ ЕК «Чернівціобленерго» розробило і видало йому технічні умови на підключення 3-фазного вводу до його житлового будинку. В цей же день на підставі технічних умов працівником Чернівецького РЕМОСОБА_2. був здійснений огляд електричного устаткування в його житловому будинку і за наслідками такого огляду ніяких зауважень не було і він своїм підписом видав йому дозвіл на підключення нового електроустаткування, що ним і було зроблено.

   

 

 

Восени 2006 року він здійснював перекриття даху будинку та під час цього поривом вітру скинуло дошку на ввід електродротів  будинку внаслідок чого сталося коротке замикання з перегорянням вводу дротів до будинку. Він звернувся до ОСОБА_2 - працівника РЕМ, який провів ремонт дротів, які приєднав до трьохфазного лічильника, розрахувався з ним, однак квитанцію він йому не видав. Він (позивач) самостійно в схему підключення вводу в будинок не здійснював, підключення трьохфазного вводу в будинок було здійснено при наявності лічильника на три фази і дозволу на підключення нового електроустаткування в його будинку до мереж Чернівецького міського РЕМ. Виходячи з цього він безобліково електричну енергію не споживав і Правила користування не порушував.

   Починаючи з червня 2007 року і по теперішній час працівники відповідача по два-три рази на  місяць приходять до нього додому і  здійснюють від»єднання електропроводів на електроопорі, через які електрична енергія подається до житлового будинку. Таке відключення проводиться з метою впливу на нього про необхідність внесення грошових коштів в касу відповідача для погашення боргу в сумі 12 919 грн, 49 коп.

 

Просить скасувати акт № 7-488 від 18 квітня 2007 року Чернівецького району електричних мереж ВАТ «Енергопостачальна компанія» «Чернівціобленерго» про порушення Правил користування електричною енергією побутовим абонентом від 18.04.2007 року та визнати недійсним рішення комісії відповідача про обчислення розміру збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок порушення споживачем «Правил користування електричною енергією в сумі 12 919,49 грн. Заборонити ВАТ «Енергопостачальна компанія» «Чернівціобленерго» здійснювати відключення постачання електричної енергії до будинку № 58 по вул.. Литовській в м. Чернівці.

 В судовому засіданні позивач свої повні вимоги підтримав у повному обсязі, підтвердивши обставини, які викладені в позовній заяві.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав і пояснив, що нарахуванням збитків ВАТ ЕК «Чернівціобленерго» не порушено прав споживача. Оскарження протоколу, який не встановлює для позивача будь-яких обов»язків, крім рекомендації сплатити нараховані збитки, що є різновидом претензії, не передбачено діючим законодавством як спосіб захисту прав. Просить в позові відмовити.

Представник третьої особи в судове засіданні не з»явився, хоча належно був повідомлений про день, час і місце слухання справи, в зв»язку з чим суд вважає можливим розглянути справу у його відсутності.

Судом встановлено, що сторони перебувають у договірних правовідносинах з приводу надання позивачу відповідачем послуг з постачання електроенергії.                

               Відповідно   до   п.    53    Правил користування електричною енергією   у       разі       виявлення                      представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. Один примірник акта вручається споживачу, другий залишається у енергопостачальника. Споживач має право внести до акта свої зауваження.

                   У разі відмови споживача від підпису в акті робиться позначка про відмову. Акт вважається дійсним, якщо його підписали три представники енергопостачальника.

                    На підставі акта енергопостачальник має право відключити споживача від електропостачання (у випадках, передбачених пунктом 35 цих Правил), а також визначити величину збитків, завданих йому протиправними діями споживача.

         

                     Розмір завданих енергопостачальнику збитків розраховується відповідно до оформленого акта про виявлення порушення за добовою величиною розрахункового споживання електричної енергії за кількістю днів з дня останнього контрольного зняття представником енергопостачальника показань чи технічної перевірки приладу обліку до моменту усунення порушення за тарифами (цінами) для населення, що діяли у період, за який нараховується розмір збитків, але не більше терміну позовної давності.

 

                      Розмір відшкодування збитків, заподіяних енергопостачальнику внаслідок користування електричною енергією, обчислюється відповідно до методики, затвердженої НКРЕ.

                      У разі відмови споживача відшкодувати збитки енергопостачальник передає справу до суду.

         

                   Виходячи з даної норми права, а також відповідно до Порядку визначення розміру і відшкодування  збитків,       завданих   енергопостачальнику  внаслідок  викрадення електричної енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від № 122 від 8 лютого 2006 року, єдиною підставою для визначення та розрахунку розміру завданих внаслідок порушення Правил збитків є належним чином оформлений акт про порушення Правил.

 

                    Судом встановлено, що акт № 7-488 про порушення   Правил користування електричною енергією складений не відносно відповідача ОСОБА_1 стосовно особи ім»я,  по-батькові та прізвище якої перевіряючим не було відомо..

 

                   В акті про порушення Правил не зазначено де саме встановлено рубильник трьохфазного вводу і в який спосіб, яким чином відповідачем здійснено без облікове  підключення трьохфазного приладу обліку, якого саме, на підставі чого зроблено висновок про відсутність дозволу на підключення та робочого проекту при невстановлені особи в присутності якої проводилась перевірка,

 

                    Предметом спору  є правомірність складання працівниками ВАТ «Чернівціобленерго» акта про порушення Правил та нарахування у зв'язку з цим збитків.

 

                   Разом з тим, відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного судочинства.

 

                     Згідно ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

 

                    Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи   відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди;

визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

 

                      Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

 

                        Акт про порушення правил користування електроенергією- складений працівниками ВАТ «Чернівціобленерго», які діяли як посадові особи і на підставі відповідних положень вказаних вище Правил.

 

                         Таким чином, оскарження дій лише щодо факту складення акта, як і самого акта та розрахунку збитків, які не встановлюють для позивача ОСОБА 2 будь-яких обов'язків, крім рекомендації сплатити нараховані збитки, що є різновидом претензії, не передбачено діючим законодавством як спосіб захисту прав.

 

                           Вказаний акт може бути визнаний як доказ при вирішенні й іншого спору, де б оспорювались дії, рішення, які є обов'язковими до виконання, зокрема, при визнанні дій ВАТ «Чернівціобленерго» щодо відключення від електропостачання неправомірними та відшкодування у зв'язку з цим шкоди.

   

                     Позивач  заявив  вимогу про визнання неправомірними дій відповідача щодо відключення його  будинку від системи енергопостачання, однак в судовому засіданні пояснив, що, що будинок підключений до електропостачання через однофазний пристрій обліку. Доказів відключення будинку від системи енергопостачання позивач суду не надав.

 

                       Підстав для задоволення позовних вимог щодо заборони ВАТ «Енергопостачальна компанія» Чернівціобленерго» здійснювати відключення постачання електричної енергії до житлового будинку АДРЕСА_1що належить позивачу за таких обставин не має.

 

                   Тому, у задоволенні зустрічних позовних вимог ОСОБА_1 слід відмовити.

 

          На підставі викладеного, керуючись  Правила користування електричною енергію,  ст. ст. 10, 11, 209, 212, 214-215, 218 ЦПК України, суд, -

 

 

        В И Р І Ш И В:

 

 

 В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1до  ВАТ "Енергопостачальної компанії" "Чернівціобленерго", третя особа  Чернівецьке обласне управління захисту прав споживачів  про  скасування акту про порушення Правил користування електричною енергією та визнання недійсним рішення комісії про обчислення розміру збитків  -  відмовити.

 

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Чернівецької області через Шевченківський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України.

 

 

 

 

                              СУДДЯ

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація