Справа №2а – 62/09
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" лютого 2009 р. Тернівський районний суд м.Кривого Рогу
у складі: головуючого, судді - Коноваленко М.І.
при секретарі - Максимишеній С.Б.
за участю представника позивача Галас О.М.
відповідача Мануйлової Л.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі в залі №6 Тернівського районного суду м. Кривого Рогу адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради м.Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання неправомірною відмову в перерахунку виплат та виплаті заборгованості по допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 . звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради м.Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання неправомірною відмову в проведенні перерахунку та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та просить зобов»язати відповідача здійснити перерахування та виплату заборгованості по допомозі з 01.11.2007року по 01.12.2008р., відповідно прожиткового мінімуму встановленого ст. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» та сплатити їй суму заборгованості у розмірі 3873,81 грн..
В обґрунтування заявлених позовних вимог вказує, що у відповідності до положень Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» вона перебувала на обліку у відповідача. Відповідачем як органом що призначає та здійснює виплати державної допомоги сім»ям з дітьми, їй було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та було сплачено у 2007році: 8,71 за листопад, 130,64 гривен за грудень, відповідно до ст.56 вказаного Закону України, де встановлено обмеження суми допомоги, яка встановлена в розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90гривен для незастрахованих осіб, та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно ч.2 ст.56, п.7 ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було призупинено дію ст.ст.41,43 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Відповідно зазначеного Закону передбачена виплата допомоги за рахунок коштів відповідної субвенції, з державного бюджету місцевими бюджетами у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом
Позивач вважає що дії відповідача не відповідають вимогам ст.43 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» порушують її конституційні права.
Тому як, рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007року за Конституційним поданням 46 депутат про соціальні гарантії громадян, визнано такими, що не відповідають Конституції України ч.2 ст.56, п.7 ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік».
Таким чином допомога повинна була сплачуватися згідно ст.43 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», ст. 62 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» - виходячи з прожиткового мінімуму, в порядку передбаченому п.2,6 Постанови КМ України №13 від 11.01.2007року згідно якого виплату допомоги проводять структурні підрозділи з питань праці та соціального захисту виконкомів міських, районних у містах рад за місцем реєстрації або проживання застрахованої особи.
В судовому засіданні представник змінив заявлені позовні вимоги, та просить визнати бездіяльність по нарахуванню та виплати допомоги, незаконною.
Представник відповідача виконкому Тернівської у місті ради проти позову заперечує, вказує що позивачці в повному обсязі і в строк проводились виплати згідно ст.56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007рік», та п.9 «Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам застрахованим в системі загальнообов»язкового соціального страхування», затвердженого Постановою КМ України №13 від 11.01.2007року, яким встановлений розмір допомоги що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривен, для незастрахованих осіб, та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Визнання неконституційним положень Закону, як посилається позивач потребує збільшення видаткової частини бюджету, внесення змін до Закону про Держбюджет які не прийняті.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Судом встановлені обставини справі та відповідні їм правовідносини.
Згідно свідоцтва про народження дитини позивачки, ОСОБА_2 , народилась НОМЕР_1 року (а.с.8). Згідно довідки про виплати, позивач дійсно перебував на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської у місті ради м.Кривого Рогу Дніпропетровської області. Відповідачем була призначена позивачу допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у зв»язку з чим відповідачем здійснювались виплати по допомозі з 01.11.2007 – а.с.11.
ОСОБА_1 . до відповідача про перерахування допомоги не зверталась.
Згідно ст.43 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст.71 п.7 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було призупинено дію ст.ст.41,43 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» та ч. ст.56 вказаного Закону було встановлено обмеження суми допомоги, яка встановлена в розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, та середньомісячним сукупним доход сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривен для незастрахованих осіб, та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Але рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року за конституційним поданням 46 народних депутатів про соціальні гарантії громадян, визнано такими, що не відповідають Конституції України ч.2 ст.56, п.7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46, ст.71, ст.98, ст.103, ст..111 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік».
Постановою КМ України №13 від 11.01.2007 року «Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам застрахованим в системі загальнообов»язкового державного страхування» - п.9, також передбачено обмеження суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно з положенням ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Таким чином, посилання відповідача на норми ст.,ст.56,71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007рік» на положення постанови Кабінету Міністрів України №13 від 11.01.2007 року, є безпідставним.
Виходячи з загальних засад пріоритетності законів, посилання представника позивача на положення ст.ст.41,43 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» та на наказ Міністерства праці та політики України №453 від 06.12.2006 року про передачу функцій призначення та виплати допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення не трирічного віку від Фонду до органів праці та соціального захисту населення, є обґрунтованим, і суд вважає що право позивача на отримання допомоги відповідно до законодавства відповідачем було порушене, тому слід визнати бездіяльність відповідача в перерахуванні допомоги, протиправною.
Як встановлено позивачка в 2007 році отримувала допомогу відповідно до ст.56 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» де встановлено обмеження суми допомоги, яка встановлена в розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90гривен для незастрахованих осіб, та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі: 8,71гривни за листопад, 130,64 за грудень.
Але суд не може погодитись з твердженням позивачки в частині, що відповідач повинен був здійснюватись виплати відповідно прожиткового мінімуму для працездатних осіб в розмірі з 01.11.2007 року по 01.12.2007 року в розмірі 568грн., оскільки ст.43 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» не визначено конкретного розміру прожиткового мінімуму. Відповідно до ст.43 вказаного Закону, допомога жінці надається у зв»язку з доглядом за дитиною до досягнення нею трирічного віку, розмір якої визначено у ст.15 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми», тому суд вважає дорахування та виплати повинні здійснюватись у відповідності зі ст.15 вказаного Закону, як спеціальною нормою, що регулює спірні правовідносини в частині розміру допомоги яка надається жінці у зв»язку з доглядом за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Тому суд вважає за необхідне зобов»язати відповідача призначити, донарахувати та виплатити позивачці недоотриману нею допомогу, виходячи з прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до 6 років з 01.11.2007 року по 31.12.2007 р. у розмірі 568грн., за відрахуванням отриманих позивачкою сум допомоги у розмірі: 8,71гривни за листопад, 139,35грн., за грудень.
На підставі ст.124 Конституції України, ст.43 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», ст.15 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» ст..62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», керуючись ст.ст.158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради м.Кривого Рогу Дніпропетровської області, задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в перерахунку та виплаті з 01 листопада 2007 року ОСОБА_1 сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету і Тернівської у місті ради м.Кривого Рогу Дніпропетровської області призначити, донарахувати і виплатити ОСОБА_1 недоотриману державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року, включно, відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» у розмірі прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до 6 років на час її виплати у період з 01 листопада 2007року по 31 грудня 2007 року включно.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Сторони мають право оскаржити постанову подавши на протязі 10 днів з дня складання постанови в повному обсязі, заяву про апеляційне оскарження постанови, та протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження подати апеляційну скаргу в Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд через Тернівський районний суд м. Кривого Рогу.
СУДДЯ: