ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 вересня 2009 р. м. Запоріжжя
(16год. 20хв.) Справа № 2а-4675/09/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого –судді Малиш Н.І.,
при секретарі Рожик О.П.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Відділу державної виконавчої служби Вільнянського районного управління юстиції про визнання без діяльності та зобов’язання виконати рішення господарського суду Запорізької області за виконавчим листом від 21.01.2009р. №17/417/08-АП
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1, довіреність від 11.06.2009р. №07-24/2866 ,
від відповідача: не з’явився,
ВСТАНОВИВ:
17.08.2009 року до Запорізького окружного адміністративного суду звернулося Запорізьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Відділу державної виконавчої служби Вільнянського районного управління юстиції про визнання без діяльності та зобов’язання виконати рішення господарського суду Запорізької області за виконавчим листом від 21.01.2009р. №17/417/08-АП.
В позові вказано, що на виконання рішення господарського суду Запорізької області від 29.10.2009 року господарським судом Запорізької області був виданий виконавчий лист по справі №17/417/08-АП від 21.01.2009 року про стягнення з Державного підприємства «Підприємства Софіївської виправної колонії управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Запорізькій області (№55)»на користь Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів 9834 грн. адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2007 році та 463 грн. 74 коп. суми пені.
02.02.2009 року відділом державної виконавчої служби Вільнянського районного управління юстиції була винесена постанова про відкриття виконавчого провадження.
В зв’язку з тим, що до теперішнього часу рішення господарського суду Запорізької області за виконавчим листом по справі №17/417/08-АП від 21.01.2009 року не здійснене, сума санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштуванню інвалідів у 2007 році не надійшли, Запорізьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів просить визнати бездіяльність ВДВС Вільнянського районного управління юстиції щодо здійснення виконання вищезазначеного рішення та зобов’язати відповідача здійснити виконання цього рішення.
Представник позивача підтримав позовні вимоги, зазначивши, що відповідно до ст. 25 Закону України «Про виконавче провадження»державний виконавець зобов’язаний провести виконавчі дії по виконанню рішення протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження. Просить позов задовольнити.
Відповідач в удове засідання не з’явився. Про час та місце судового засідання був повідомлений відповідно до ст. 38 КАС України, оскільки дана категорія справ, згідно Кодексу адміністративного судочинства України, передбачає скорочені строки розгляду.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Вислухавши пояснення позивача, з’ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступного висновку.
На виконання рішення господарського суду Запорізької області від 29.10.2009 року господарським судом Запорізької області був виданий виконавчий лист по справі №17/417/08-АП від 21.01.2009 року про стягнення з Державного підприємства «Підприємства Софіївської виправної колонії управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Запорізькій області (№55)»на користь Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів 9834 грн. адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2007 році та 463 грн. 74 коп. суми пені.
02.02.2009 року відділом державної виконавчої служби Вільнянського районного управління юстиції була винесена постанова про відкриття виконавчого провадження, що підтверджується постановою про відкриття виконавчого провадження ВП №11150967.
Відповідно до ч. 2 ст. 25 Закону України «Про виконавче провадження»від 21 квітня 1999 року № 606-XIV державний виконавець зобов'язаний провести виконавчі дії по виконанню рішення протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, а по виконанню рішення немайнового характеру - у двомісячний строк. Строки здійснення виконавчого провадження не поширюються на час відкладення провадження виконавчих дій або зупинення виконавчого провадження та на період реалізації арештованого майна боржника.
Як вбачається з матеріалів справи доказів відкладення провадження виконавчих дій або зупинення провадження щодо стягнення з Державного підприємства «Підприємства Софіївської виправної колонії управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Запорізькій області (№55)»на користь Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до суду відповідачем не надано.
Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Якщо особа, яка бере участь у справі, не може самостійно надати докази, то вона повинна зазначити причини, через які ці докази не можуть бути надані, та повідомити, де вони знаходяться чи можуть знаходитися. Суд сприяє в реалізації цього обов'язку і витребовує необхідні докази.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали.
Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Враховуючи вищезазначене, ВДВС Вільнянського районного управління юстиції доказів щодо правомірного примусового виконання рішення, відповідно до вимог Закону України «Про виконавче провадження»не надав.
Стосовно другою позовної вимоги суд прийшов до наступного висновку.
Згідно з ст.8 Закону України «Про виконавче провадження»від 21 квітня 1999 року № 606-XIV контроль за своєчасністю, правильністю, повнотою виконання рішень державним виконавцем здійснюють начальник органу державної виконавчої служби, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, та керівник вищестоящого органу.
Відповідно до ст.. 5 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець здійснює необхідні заходи щодо своєчасного і повного виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб і порядок, визначені виконавчим документом. Також у ст. 6 вищезазначеного закону, визначено, що вимоги державного виконавця щодо виконання зазначених у статті 3 цього Закону рішень є обов'язковими для усіх органів, організацій, посадових осіб, громадян і юридичних осіб на території України. Державному виконавцю у встановлений ним строк повинні бути надані безкоштовно документи або їх копії, необхідні для здійснення його повноважень. Невиконання законних вимог державного виконавця тягне за собою відповідальність згідно з законом.
Відповідно до цього суд не може вирішувати питання про зобов’язання відділу державної виконавчої служби Вільнянського районного управління юстиції здійснити виконання рішення господарського суду Запорізької області за виконавчим листом №17/417/08-АП від 21.01.2009 року. Поряд з цим, відповідно до ч. 3 ст. 162 КАС України суд може прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень, суд вважає за доцільне зобов’язати Відділ державно Виконавчої служби Вільнянського районного управління юстиції вжити заходів примусового виконання рішення господарського суду Запорізької області за виконавчим листом від 21.01.2009р. № 17/417/08-АП відповідно до вимог Закону України «Про виконавче провадження»
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 69-71, 94, 158-163 КАС України, ст.ст. 8, 25 Закону України «Про виконавче провадження», суд –
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Відділу державної виконавчої служби Вільнянського районного управління юстиції про визнання бездіяльності та зобов’язання виконати рішення господарського суду Запорізької області за виконавчим листом від 21.01.2009р. №17/417/08-АП –задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Відділу державної виконавчої служби Вільнянського районного управління юстиції при примусовому виконанні рішення на підставі виконавчого документу.
Зобов’язати Відділ державної виконавчої служби Вільнянського районного управління юстиції вжити заходів примусового виконання рішення господарського суду Запорізької області за виконавчим листом від 21.01.2009р. №17/417/08-АП відповідно до вимог Закону України «Про виконавче провадження».
У задоволенні позову в іншій частини відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня її складення у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений 07 вересня 2009 року
Суддя (підпис) Н.І. Малиш