Судове рішення #51661233


Справа № 2-А-220/10

П ОС Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 березня 2010 року Подільський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді Зіміної В.Б.,

при секретарі Мороз В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Подільського районного суду м. Києва матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Подільському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії;-


ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вище зазначеним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС віднесеної до 1 категорії, інвалідом 3 групи захворювання, яке пов'язане з ліквідацією наслідків на ЧАЕС.

У відповідності до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір призначеної позивачу пенсії не може бути нижчім 6 мінімальних пенсій за віком, а додаткової пенсії - 50% від мінімальної пенсії за віком.

Зазначена пенсія позивачу повинна бути нарахована та виплачена починаючи з дня звернення з заявою в Управління Пенсійного Фонду України в Подільському районі м.Києва. Однак, до цього часу позивач отримує значно нижчу пенсію, в зв'язку з чим у вересні 2009р. він звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, але в цьому йому було відмовлено.

В зв'язку з чим позивач ставить питання про визнання неправомірними дій Управління пенсійного фонду України у Подільському районі м. Києва, пов'язаних з виплатою основної та додаткової пенсії у розмірах, менших від встановлених ч.4 ст.54, ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та забовязання відповідача зробити перерахунок з 23.11.08р. та виплатити позивачу пенсію виходячи з розміру встановленого ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

У судовому засіданні позивач та його представник підтримали позовні вимоги з тих же підстав та просили їх задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з'явився, надали суду заяви про розгляд справи у відсутність їх представника та письмові заперечення в яких зазначили, що позивач перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду в Подільському районі м.Києва та отримує пенсію по інвалідності, пов'язану з наслідками аварії на ЧАЕС. Розрахунок пенсії проведено без врахування заробітної плати.

Постановою КМУ від 16.07.08р. №654 передбачено, що розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильської катастрофою, не можуть бути нижче для інвалідів З групи - 980 грн. Відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, для інвалідів 3 групи в розмірі 15% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Розмір пенсії позивача визначений на підставі зазначеного Закону та Постанови КМУ №654 від 16.07.08р. та складає 980 грн., розмір додаткової пенсії становить з 01.01.08р. - 70,50 грн, з 01.04.08р. - 72,15 грн, з 01.07.08р. - 72,30 грн, з 01.10.08р. - 74,70 грн., атому підстав для їх перерахунку не має, в зв'язку з чим відповідач просить в позові відмовити (а.с. 29-30).

Суд, заслухавши думку учасників судового засідання, керуючись вимогами ст.128 КАС України, вважає за можливе розглянути справу у відсутність представника відповідача, на підставі наявних в справі документів.

Заслухавши пояснення позивача та його представника, дослідивши письмові заперечення відповідача та матеріали справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Подільському районі м.Києва і отримує основну та додаткову пенсію як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, є інвалідом 3 групи, внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням робіт із ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням серії А № 068823 від 27.11.2000р, довідкою МСЕК № 540385 від 13.11.2000р., поясненнями сторін (а.с. 13-16).

Як вбачається з досліджених судом матеріалів справи основна та додаткові пенсії позивачу призначені з 27.11.2000р. відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Постанови КМУ від 16.07.08р. № 654, які передбачають, що розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильської катастрофою, не можуть бути нижче для інвалідів 3 групи - 980 грн., щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, для інвалідів 3 групи становить 15% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

16.09.09р. позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії у відповідності до вимог ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але листом від 23.09.09р. Управління Пенсійного Фонду України в Подільському районі м.Києва відмовило у перерахунку пенсії позивача (а.с. 10-11).

Відповідно до ч.І ст.50, ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір пенсії для інвалідів З групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком. Особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами 3 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.

Згідно Постанови КМУ №654 від 16.07.08р. Кабінет Міністрів України постановив установити починаючи з 01.07.08р. доплату окремим категоріям осіб з тим, щоб їх пенсії досягли таких розмірів: в учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС у 1986р., інвалідів З групи - 980 грн.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, суд вважає, що при вирішення даного спору підлягають застосуванню ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Пунктом 28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік» від 28.12.07р. текст ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» викладено в такій редакції: особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам 3 групи - 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, частина 3 та 4 ст.54 змінена чотирма частинами такого змісту: у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986р. по 3 групі інвалідності - 180% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням Конституційного Суду України по справі №1-28/2008 від 22.05.08р. за конституційним поданням Верховного Суду України і 101 народного депутата щодо відповідальності Конституції України окремих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» визнано такими, що не відповідають Конституції України положення пункту 28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік».

Рішення Конституційного Суду України мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення Законів України, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України відповідного рішення. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими для виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені.

Враховуючи те, що рішенням Конституційного Суду України від 22.05.08р., яке має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції, внесення змін до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визнано неконституційними, а також визначено позицію Конституційного Суду, яка полягає в тому, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки це призводить до обмеження прав і свобод людини і громадянина, суд вважає, що вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача зробити перерахунок і виплатити позивачу пенсію, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії інваліду 3 групи, виходячи з розміру 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, як це передбачено ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підлягають задоволенню.

Приймая до уваги, наявність декількох Законів України та підзаконних актів, які по різному регулюють спірні правовідносини, що призвело до складності в їх застосуванні та необхідності звертатися до Конституційного Суду України для визначення відповідальності цих Законів Конституції України, а також те, що Управління Пенсійного Фонду України у Подільському районі м.Києва діяло не є розпорядниками коштів Державного бюджету України, суд не вбачає підстав для визнання дій відповідача протиправними.

На підставі викладеного, ст.ст. 1, 3, 21, 22, ч.2 ст.19, п.1 ч.2 ст.92, ч.І-З ст.95 Конституції України, ст.ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Рішення Конституційного Суду України від 22.05.08р., керуючись ст.ст. 158-163, 186 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд;-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України у Подільському районі м.Києва зробити перерахунок та виплатити ОСОБА_1, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інваліду 3 групи, державну пенсію в розмірі, передбаченому ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що складає щомісяця не менше 6 прожиткових мінімумів для осіб, що втратили працездатність за період з 23.11.08р.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України у Подільському районі м.Києва зробити перерахунок та виплатити ОСОБА_1, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інваліду 3 групи, додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі, передбаченому ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що складає щомісяця 50% прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність за період з 23.11.08р.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Подільський районний суд м.Києва в порядку та строки, встановлені законом. Заяву про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, апеляційну скаргу протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя ОСОБА_2




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація