Судове рішення #51650742


Справа № 1513/1163/12


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


12 квітня 2013 року м. Кілія

Кілійський районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді Бошкова М.І.

при секретарі Фоміній О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кілія цивільну справу за позовом

ОСОБА_1

про

право власності на спадкове майно

В с т а н о в и в:

Позивачка в позовній заяві та в судовому засіданні пояснила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її бабуся ОСОБА_2, яка постійно проживала в АДРЕСА_1. Після смерті бабусі відкрилась спадщина, яка складається з жилого будинку, який знаходиться в АДРЕСА_1. На все своє майно, у тому числі на цей будинок, бабуся на її ім'я залишила заповіт. Але встановити на себе право власності на будинок бабуся не встигла. Так як по закону встановити за померлим право власності можливо тільки в судовому порядку, вона просить визнати за померлою ОСОБА_2 право власності на будинок, який розташований в АДРЕСА_1, а також визнати за нею право власності на спадкове майно після смерті її бабусі ОСОБА_2 - будинок, розташований в АДРЕСА_1.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про часта місце розгляду справи повідомлений належним чином-повісткою, заяву про розгляд справи у його відсутність суду не подав, тому суд розглядає справу на підставі наданих позивачкою доказів, та виносить заочне рішення.

Дослідивши матеріали справи, вивчивши представлені документи, суд вважає що позов підлягає задоволенню, так як заснований на законі та не порушує прав та законних інтересів інших осіб.

Житловий будинок з будівлями і спорудами, що розташований в АДРЕСА_1 належав фактично ОСОБА_3 та ОСОБА_2, які постійно проживали в даному житловому будинку, але правовстановлюючі документи на нерухоме майно оформлені не були. ОСОБА_3 та ОСОБА_2 при житті була виділена земельна ділянка для будівництва будинку по АДРЕСА_1, що підтверджується дозволом на виконання робіт від 26.05.1969 року, рішенням міськради № 119-а від 12.05.1966 року, договором про надання у безстрокове користування земельної ділянки для будівництва жилого будинку.

ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується відповідним свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 від 10.05.2005 року.

ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується відповідним свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_2 від 20.02.2007 року.

При житті ОСОБА_2 залишила заповідальне розпорядження на користь позивача ОСОБА_1, що підтверджується відповідним заповітом, складеним, посвідченим та зареєстрованим нотаріусом Кілійської райдержноткантори 17.02.2007 року за реєстровим № 891.

Як вказано в технічному паспорті, складеному КП «Кілійське РБТІ та РОН» житловий будинок з господарськими будівлями та надвірними спорудами складається з: жилого будинку літер «А», кухні, літер «Б», сараю, літер «В», навісу, літ. «Г», вбиральні, літ. «Д», надвірних споруд, 1-3,І, розташований в АДРЕСА_1, на земельній ділянці 500 кв.м.

Так, згідно з ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Згідно статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Як вказано в ст. 1218 ЦК до складу спадщини входять усі права та обов'язки,що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народження після його смерті, той з подружжя, який його пережив та батьки. Як встановлено ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Статтями 15 та 16 ЦК України передбачено право особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту права, встановлених цивільним законодавством, є, зокрема, його визнання.

У судовому засіданні судом було встановлено, що після смерті спадкоємців, позивач фактично прийняв спадщину, не звертався до нотаріальної кантори за належним оформленням спадщини згідно листа ноткантори № 859/01-16 від 21.06.2012 року, належним чином не оформив свої спадкові права у встановленому законом порядку. На даний момент, як наслідок спадкового правонаступництва позивач, як спадкоємець за заповітом, що претендує на спадщину, став власником вказаного житлового будинку, володіє та користується житловим будинком, несе всі витрати по утриманню нерухомого майна. Визнання здобутих прав на нерухоме майно на даний момент можливе лише у судовому порядку. Інших спадкоємців та осіб, які б претендували на спадкове майно судом при розгляді цивільної справи виявлено не було.

А тому керуючись ст.ст. 209, 210, 212 - 215 ЦПК, ст.ст. 16 ч. 2, 319, 392, 1216-1236, 1261 ЦК України суд:

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_2 право власності на будинок, розташований в АДРЕСА_1, на земельній ділянці 500 кв.м.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно - жилий будинок, який складається з жилого будинку літер «А», кухні, літер «Б», сараю, літер «В», навісу, літ. «Г», вбиральні, літ. «Д», надвірних споруд, 1-3,І, розташований в АДРЕСА_1, на земельній ділянці 500 кв.м.

Заочне рішення може бути перепланую судом, який його ухвалив, за заявою відповідача, яка подається протягом 10 днів з дня отримання його копії.


Суддя Кілійського районного суду М. І. Бошков




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація