Справа №2-а-597/09
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 червня 2009 року Ленінський районний суд міста Вінниці
в складі: головуючого Федчишен С.А.,
при секретарі Підвисоцькій О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Вінниці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до головного управління пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов’язання до вчинення дій , -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1. звернувся до суду з позовом до головного управління пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов’язання до вчинення дій.
Позов мотивований тим, що позивач згідно з ст.ст. 9, 10, 14 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС 1-ої категорії, інвалідом 3-ої групи та згідно з ст.ст. 1,11,18 Закону України ?ро пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, є пенсіонером по інвалідності, а тому він, крім пенсійних виплат із системи пенсійного забезпечення має право на отримання надбавки до пенсії. Більш того, в зв’язку з прийняттям Конституційним Судом України рішення №10-рп/2008 від 22.05.2008 р. позивачу мали перерахувати пенсію відповідно до ст.ст. 50,54,67 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”, однак йому в цьому було відмовлено, в зв’язку з чим він звернувся до суду з даним позовом.
Позивач, в судовому засіданні, позовні вимоги підтримав посилаючись на обставини викладені в позовній заяві та просив суд позов задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача заперечила проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 надала суду письмові заперечення та просила суд відмовити в задоволенні адміністративного позову.
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно посвідчень: серії НОМЕР_1 від 27.11.2002 р. виданого Вінницькою обласною державною адміністрацією; серії НОМЕР_2 від 27.11.2002 р. виданого ФЕВ УМВС України у вінницькій області та серії НОМЕР_3 від 12.11.2006 р. та серії НОМЕР_3 від 12.11.2006 р. виданих ФЕВ УМВС України у Вінницькій області позивач є учасником ліквідації на ЧАЕС 1-ої категорії, інвалідом 3-ої групи та отримує пенсію призначену по інвалідності.
Згідно з ст. 6 Закону України ?ро загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” непрацездатності громадяни крім пенсійних виплат із системи пенсійного забезпечення мають право отримувати доплати, надбавки та підвищення до зазначених виплат, додаткову пенсію в порядку та за рахунок коштів, визначених законодавством.
Відповідно до ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоровя, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені законом України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Так відповідно до ст. 49 названого Закону пенсії особам віднесеним до 1-ої категорії встановлюються у вигляді: а) державної пенсії, б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію, а відповідно до ст. 50 цього Закону додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам 3-ої групи, призначається в розмірі 50 % мінімальних пенсій за віком.
Згідно ст. 54 цього Закону обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадяться на загальних підставах відповідно до Закону України ?ро пенсійне забезпечення”. При цьому розмір пенсії має не перевищувати 18-ти і не бути нижчим 6-ти мінімальних пенсій за віком.
28.12.2007 р. законом № 107-VI, пунктом 28 розділу 11 ?несення змін до деяких законодавчих актів України” Закону України ?ро державний бюджет України на 2008 рік” були внесенні зміни в вищезазначені норми Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, відповідно до яких інвалідам 3-ої групи додаткова пенсія встановлювалась в розмірі 15 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а пенсія по інвалідності 3-ої групи встановлювалась в розмірі 180 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно ч.2, ч.3 ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Вказані зміни до деяких законодавчих актів України, якими були суттєво обмежені розміри пенсії особам, що постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 в справі № 1-28/2008, тобто – положення пункту 28 розділу 11 ?ро внесення змін до деяких законодавчих актів України, Закону України ?ро Державний бюджет України на 2008 рік” визнанні неконституційними.
03.03.2009 р. позивач звернувся з скаргою на ім’я Начальника головного управління пенсійного фонду України у Вінницькій області з вимогою про здійснити перерахунок його пенсії у відповідності із положеннями ст.ст. 49,50,54 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008, починаючи з 01.01.2008 р.
Як вбачається з листа головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 246/І-12 від 19.03.2009 р. розглянувши звернення ОСОБА_1. йому повідомлено, що ОСОБА_1. отримує пенсію по інвалідності згідно Закону України ?ро пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”. Відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 р. № 1294 ?ро упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу” проведено перерахунок його пенсії з 01.01.2008 р. Крім основного розміру пенсії йому виплачується додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ої групи інвалідності у розмірі 15 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; підвищення пенсій, як інваліду війни 3-групи у розмірі 30 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; 50 грн. – цільова грошова допомога ветеранам війни. Крім того, хоча норми Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в редакції від 22.05.2008 р., щодо додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю визнано неконституційними, зміни до даного Закону не вносились. Тому для позитивного вирішення питання, яке порушено в його зверненні немає законних підстав, а пенсія йому нараховується та виплачується відповідно до норм чинного законодавства.
Статтею 64 Конституції України передбачено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. Лише в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.
В Постанові Пленуму Верховного Суду України №9 від 01.11.1996 р. ?ро застосування Конституції України при здійсненні правосуддя” роз’яснено, що оскільки Конституція України, як зазначено в її статті 8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акту з точки зору його відповідності Конституції і в усіх необхідних випадках застосувати Конституцію, як акт прямої дії і відповідно до ч.2 ст. 9 КАС України суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а в ч.4 даної статті вказано, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Статтею 68 Конституції України, як нормативно-правовим актом, який має вищу юридичну силу, визначено що кожен зобов’язаний неухильно додержуватись Конституції України та законів.
Враховуючи те, що відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, суд прийшов до висновку, що відповідач в даному випадку не діяв у відповідності до Конституції та законів України.
При вирішенні даної справи суд, також керується принципами верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Враховуючи викладене суд, вважає, що відмова відповідача в перерахунку пенсії позивача не ґрунтується на законі, а тому є протиправною, що в свою чергу свідчить про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1. та зобов’язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії, згідно з нормами статей 49,50,54,67 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” і починаючи з січня 2008 року, з урахуванням виплачених коштів, виплатити різницю між перерахованою та виплаченою пенсією за період з січня 2008 року по день набрання рішення суду законної сили.
Разом з тим суд, вважає що решта позовних вимог ОСОБА_1. не ґрунтується на законі, а тому в решті вимог слід відмовити.
Приймаючи таке рішення суд, крім іншого виходив з того, що рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008, яке було прийняте 22.05.2008 р. визнано неконституційним норму Закону України ?ро Державний бюджет України на 2008 рік”, яка стосується всього бюджетного періоду, який згідно с.3 Бюджетного Кодексу України складає один календарний рік.
На підставі викладеного та ст.ст. 8, 22 Конституції України, ст.73 Закону України «Про Конституційний Суд України», Законів України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та керуючись ст.ст. 8, 9, 18, 71, 158-163, 167 КАС України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати дії головного управління пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” протиправними.
Зобов’язати головне управління пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії, згідно з нормами статей 49,50,54,67 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” починаючи з січня 2008 року, з урахуванням виплачених коштів та виплатити різницю між перерахованою та виплаченою пенсією за період з січня 2008 року по день набрання рішення суду законної сили.
В решті позову відмовити.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови у повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: