Судове рішення #51552736

Васильківський міськрайонний суд Київської області

Справа № 2-а-8680/11

Провадження № 2-а/1008/6489/11

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" листопада 2011 р. м. Васильків

Суддя Васильківського міськрайонного суду Київської області Бондар І.Ф., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Василькові та Васильківському районі Київської області про зобов’язання здійснити дії по перерахунку пенсії та стягнення недоплати пенсійного утримання,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить зобов’язати відповідача здійснити перерахунок його пенсії з 01.03.2008 року по 30.09.2011 з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2010 рік.

Ухвалою суду від 07.10.2011 року позовні вимоги позивач за період з 01.03.2008 року по 05.04.2011 року залишено без розгляду.

Ухвалою суду від 15.11.2011 року проведено заміну відповідача з управління Пенсійного фонду України в місті Василькові Київської області на його правонаступника управління Пенсійного фонду України в місті Василькові та Васильківському районі Київської області.

Відповідач заперечення на позов не подав.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності вважаю, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом достовірно встановлено, що позивач перебуває на обліку в відповідача та отримує пенсію за віком. З 01.03.2010 року за його заявою від 12.03.2010 року проведено перерахунок пенсії відповідно до п. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням стажу, набутого після попереднього перерахунку та заробітної плати за матеріалами пенсійної справи з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік ( а.с.5).

Згідно ч.1 ст. 11 , ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини , на яких ґрунтуються їх вимоги та заперечення, а суд розглядає справу на підставі доказів, наданих сторонами. У відповідності до положень ст. 46 і п.6 ч.1 ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення. Положення ч.2 ст. 19 Конституції України зазначають, що органи державної влади та їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конcтитуцією України та законами України.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-VI – у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати ( доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій стаття 40 цього Закону.

Згідно ч.1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-VI – для обчислення пенсії враховується заробітна плата ( дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000 року. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата ( дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулася за пенсією з періоду, за який враховується заробітна плата ( дохід) для обчислення пенсії, включається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Законом України від 28 грудня 2007 року № 107- VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» ч. 4 ст. 42 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-VI викладено в новій редакції, у відповідності до якої : «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії не залежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата ( дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає включенню згідно із абзацом третім частини першої ст. 40 цього Закону».

Однак, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-пр2008 положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано такими, що не відповідають Конституції України ( є неконституційними), у зв’язку з чим, відновилася попередня редакція ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-VI, яка передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати ( доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій стаття 40 цього Закону.

28.05.2008 року Постановою Кабінету Міністрів України № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» ( п.п.3,11) встановлено порядок перерахунку пенсії особам, які після призначення пенсії продовжували працювати, відмінний від того порядку, який визначений ч. 4 с. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Отже, починаючи з 28 травня 2008 року діють два нормативно-правові акти, які регулюють спірні правовідносини, а саме: Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058- VI та постанова Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року. При цьому, умови перерахунку пенсії, визначені в постанові Кабінету Міністрів України не відповідають умовам, викладеним в ч. 1 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України № 1058- VI в редакції Закону від 09 липня 2003 року.

Виходячи з засад пріоритетності законів над нормативно-правовими актами, застосуванню підлягає положення Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-VI, які були та залишаються чинними на момент перерахунку пенсії, а саме: під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати ( доходу) враховується та, яка використовувалась під час призначення пенсії або перерахунок здійснюється з урахуванням набутого страхового стажу та заробітної плати, яку особа отримувала після призначення чи попереднього перерахунку пенсії.

Як вбачається з відповіді відповідача від 12.09.2011 року, перерахунок пенсії позивачу здійснений у 2010 році відповідає вимогам Закону, оскільки при його здійснення застосовані положення ч. 1 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». (а.с.5)

Отже правових підстав для перерахунку пенсії позивача з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки відсутні. Показники середньої заробітної плати у галузях економіки застосовуються для призначення пенсії, застосування його для перерахунку є безпідставним.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про перерахунок пенсії не підлягають задоволенню.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 19,22,46 Конституції України, ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 09.07.2003 року №1058 – VI, ст.ст. 2, 9,11,14,71 99, 158-162, 183-2 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Василькові та Васильківському районі Київської області про зобов’язання здійснити дії по перерахунку пенсії та стягнення недоплати пенсійного утримання – відмовити.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подану у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя І.Ф.Бондар




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація