Cправа № 2-а-88/09
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 травня 2009 року
Чугуївський міський суд Харківської області у складі:
головуючого: судді - Рєзнікової С.С.
за участю секретаря – Андрєєвой В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чугуєві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Чугуївської міської ради Харківської області про визнання рішення Управління праці та соціального захисту населення Чугуївської міської ради Харківської області протиправним та стягнення недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років, -
В с т а н о в и в :
У січні 2009 року позивачка ОСОБА_1 . звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просила, стягнути з відповідача заборгованість по виплаті допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження за період з 01 січня 2008 року по 01 жовтня 2008 року.
В обгрунтування позовних вимог посилається на те, що вона має дитину – ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження та перебуває на обліку у відповідача з 05.02.2008 року у відповідності з Законом України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми». Відповідачем, як уповноваженим державою органом, що призначає та здійснює виплати державної допомоги сім*ям з дітьми, була призначена їй допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Однак, вона отримувала в період з 05.02.2008 року по 18.09.2008 року включно допомогу по догляду за дитиною у розмірі значно меншому, ніж передбачено Законом України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми».
Відповідно до Конституції України ст. 8 передбачено, що в Україні визнається принцип дії верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно – правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їм.
Відповідно до ст. 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.
Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Ст. 46 Конституції України передбачає, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно з рішеннями КСУ від 11.10.2005 рік за № 8-рп/2005, від 06.07.1999 року, 20.03.2002 року, 17.03.2004 року, 01.12.2004 року, 09.07.2007 року – пільги, компенсації гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту і обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається.
Таким чином, позивачка вважає, що Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Чугуївської міської ради Харківської області спричинило їй шкоду, шляхом неналежної виплати допомоги та повинно виплатити їй недовиплачену різницю між передбаченою Законом України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми» за період з 01 січня 2008 року по 01 жовтня 2008 року та фактично отриманою.
Позивака у судовому засіданні підтримала заявлені позовні вимоги у повному обсязі та просила суд розглядати справу за її відсутність.
Представник відповідача, просив відмовити в задоволенні позовних вимог, в запереченнях посилався на те, що у відповідності зі ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми» від 21.11.1992 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім*ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Згідно з п.3 розділу VІІІ ЗУ «Про державну допомог сім*ям з дітьми» допомога по догляду за дитиниою до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між:
• з 1 січня 2008 року – 50 відсоткам,
• з 1 січня 2009 року – 75 відсоткам,
• з 1 січня 2010 року – 100 відсоткам прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім*ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Позивачці, як незастрахованій особі, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку була призначена і виплачена в повному обсязі з 05.02.2008 року по 18.09.2008 року.
Підстав для перерахунку вищезазначеної допомоги за 2008 рік не має, тому що рішення КСУ стосовно питання неконституційності окремих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» не було.
Суд, з’ясувавши зміст позовних вимог, вивчивши та дослідивши наявні докази, вважає, що у заявленому позові слід відмовити з наступних підстав.
18 вересня 2005 року народилася ОСОБА_2 матір’ю якого є позивачка ОСОБА_1 згідно свідоцтва про народження від 26 вересня 2007 року, виданого Дзержинським відділом реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції.
Позивач по справі ОСОБА_1 .. знаходиться на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення (далі УПСЗН) Чугуївського міськвиконкому з лютого 2008 року та отримує допомогу по догляду за однією дитиною до досягнення нею трирічного віку, що підтверджується копією довідкою від 31.10.2008 року виданою УПСЗН Чугуївського виконавчого комітету Харківської області та не заперечується сторонами по справі.
Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України, внесено зміни до деяких норм Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми».
Так п.п. 7 п. 23 розділу 2 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України в новій редакції викладено ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми», саме допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців".
З моменту набрання чинності ЗУ «Про державний бюджет на 2008 рік, а саме з 01.01.2008 року стаття 15 ч.1 Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми», стала діяти у новій редакції. Данні положення Закону не були визнані неконституційними Рішенням КСУ від 22.05.2008 року та від 27.11.2008 року, а тому відсутні підстави для їх незастосування, з врахуванням положення висновків Конституційного суду України, наведених у мотивувальній частині рішення від 03.10.1999 року № 4-зп, який у п.3 зазначив наступне: «Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована одно предметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать однин одному. Звичайно є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачене самим цим актом, автоматично скасовується одно предметний акт, який діяв у часі раніше».
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», рішенням Конституційного суду України від 03.10.1999 року № 4-зп/1999 р., с ч.3 ст.122, ст.ст.159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Чугуївської міської ради Харківської області про визнання рішення Управління праці та соціального захисту населення Чугуївської міської ради Харківської області протиправним та стягнення недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення 10 денного строку з дня проголошення постанови. Якщо протягом цього часу не буде подано заяви про апеляційне оскарження постанови. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, тоді постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя: