ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 травня 2009 р. Справа № 2а-17743/09/0370
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ксензюка А.Я.,
при секретарі судового засідання – Шергіній Ю.О.,
з участю позивача ОСОБА_1.,
представника позивача ОСОБА_2,
представників відповідача Луцика А.А., Сургента В.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Суб’єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 до Ратнівської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання недійсними рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Суб’єкт підприємницької діяльності ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Ратнівської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання недійсними рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 12 січня 2009 року за №0000072303 і №0000082303.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що під час перевірки працівниками МДПА у Волинській області виявлено не відповідність сум готівкових коштів на суму 2 350,10 грн., та не оприбутковано готівку в сумі 1 479,20 грн. у книзі ОРО та РРО. Однак, на момент перевірки в касі було 254 грн., а 2000 грн. лежали поруч каси та належали продавцю ОСОБА_3 Залишок товарів у торговій точці на початок дня становив лише 1 234 грн. та перевіряючими не було досліджено (перераховано шляхом проведення інвентаризації) фактичну наявність товарів та його залишок на дату проведення перевірки. Уся готівка щоденно оприбутковувалася на підставі денних фіскальних звітів, які підклеювалися до книги обліку розрахункових операцій. На підставі даних звітів, щомісячно до Старовижівського відділення Ратнівської МДПІ подавалися звіти до реєстратора розрахункових операцій, в яких вказувалися місячні виторги, що в свою чергу підтверджує фактичне оприбутковування готівкових коштів по даній господарській одиниці, і відповідно в декларації про отримані мною доходи за вказані періоди. Повне і своєчасне оприбуткування готівкових коштів підтверджується тим, що в акті перевірки не зазначено, що записи, які не здійснено продавцем в книзі РОО призвели до несплати податкових платежів до бюджету. Записи в КОРО дублюють оприбуткової готівки, яка вже фактично була оприбуткована на підставі щоденних фіскальних звітів в книзі обліку доходів.
Позивач та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю.
Відповідач у відзиві №1091/10-009 від 15 квітня 2009 року та представники відповідача в судовому засіданні пред’явлені позовні вимоги заперечили, мотивуючи тим, що згідно з абзацом 6 пункту 22 Порядку заняття торгівельною діяльністю і правила торговельного обслуговування населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 року № 108, забороняється зберігання в касі (грошовому ящику, сейфі) грошей готівкою, які не належать підприємству, також особистих речей касира та інших працівників підприємства, тому сума готівкових коштів в розмірі 2354 грн., (в тому числі сума покупки 22,30 грн.) про, що вказано в акті перевірки п. 2.2.13, є виручкою за реалізований товар ПП ОСОБА_1. Твердження позивача про належність грошей продавцю спростовуються підтвердженням готівкових коштів від 19.12.2008 року ОСОБА_3, де її підписом стверджується зазначена вище сума, та твердження про відсутність товарів та готівкових коштів за місцем реалізації товарів. На момент перевірки в книзі ОРО №0314002186/7 відсутні записи в графі «сума розрахунків» з 27.11.2008 року по 19.12.2008 року, сума виторгу за даний період становить 1479,20 грн., яка і є не оприбуткованою. Позивач в якості доказу про оприбуткування готівки надає витяг з книги обліку доходів і витрат, яка на момент перевірки пред’явлена не була, хоча Постанова НБУ №637 вказує, що оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій.
Заслухавши пояснення, доводи та заперечення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, суд приходить до висновку про необхідність відмовити в задоволені позову з таких підстав.
Працівниками ДПА у Волинській області 19 грудня 2008 року проведена планова перевірка магазину підприємця ОСОБА_1. в с. Глухи, Старовижівського району за дотриманням суб’єктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, про що був складений акт. Перевіркою встановлено порушення п.1 ч.11, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»; ч. 25 ст. 6 Декрету Кабінету Міністрів України «Про акцизний збір»; п. 2.2 та п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. №637.
За наслідками перевірки Ратнівською міжрайонною державною податковою інспекцією сформовані рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 12 січня 2009 року за №0000072303 і №0000082303, якими застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 11 835,50 грн. та 7 396 грн. відповідно.
Не погоджуючись з актом перевірки від 19 грудня 2008 року підприємцем ОСОБА_1 подано в Державну податкову адміністрацію у Волинській області 23 грудня 2008 року заперечення щодо правомірності проведення перевірки та звернення щодо повноваження органів ДПС при проведенні перевірки норм чинного законодавства. За насідками розгляду заперечення та звернення підприємця ОСОБА_1. Державна податкова адміністрація у Волинській області 26 грудня 2008 року та 21 січня 2009 року повідомила позивача про правомірність та законність проведення перевірки та порушень при проведенні останньої не виявлено.
Як вбачається із акту перевірки від 19 грудня 2008 року та встановлено в судовому засіданні під час перевірки виявлені порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»,а саме, розрахункова операція проведена без застосування РРО та видачі розрахункового документа; не забезпечено відповідність суми готівкових коштів в розмірі 2 327,80 грн.; порушено порядок програмування товарів – цигарки «Мальборо» (жовті) закодовані по 6 грн. та не забезпечено оприбуткування готівки в сумі 1 479,20 грн., чим порушено п.2.2, п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року за №637.
Частиною 4 пункту 23 Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 2006 року № 833, встановлено, що забороняється зберігання на місці проведення розрахунку (в касі, грошовому ящику, сейфі тощо) готівки, що не належить суб’єкту господарювання, а також особистих речей касира та інших працівників.
На виконання вимог абзацу четвертого пункту 4.6 розділу 4 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000р. №614, продавець ОСОБА_3 зробила Х-звіт (денний звіт без обнулення) від 19.12.2008р., пред’явивши та перерахувавши наявні на місці проведення розрахунків готівкові кошти в сумі 2354,00 грн., зафіксувала їх в підтвердженні. Під час проведення перевірки було виявлено невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі, яка зазначена в поточному звіті РРО, а саме: по звіту РРО - 3,90 грн., а фактично в наявності на місці проведення розрахунків – 2 354,00 грн. Твердження позивача про належність грошей продавцю спростовуються підтвердженням готівкових коштів від 19.12.2008 року ОСОБА_3, де її підписом стверджується зазначена вище сума, та твердження про відсутність особистих товарів та готівкових коштів за місцем реалізації товарів.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» місце проведення розрахунків - це місце, де здійснюються розрахунку із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із, застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Разом з тим, в ході перевірки було встановлено реалізацію тютюнових виробів (цигарки «Мальборо») по ціні вищій від встановленої виробником (імпортером). На пачці цигарок «Мальборо» значилась ціна виробника 5,00 грн., а реалізація цих цигарок проведена по ціні 6,00 грн.
Відповідно до пп. 2.2., 2.6., Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, підприємці здійснюють розрахунки готівкою між собою і з фізичними особами (громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, які не здійснюють підприємницької діяльності) через касу як за рахунок готівкової виручки, так і за рахунок коштів, одержаних із банків. Уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватись. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до, вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах. Як вбачається з акту перевірки в книзі ОРО №0314002186/7 відсутні записи в графі «сума розрахунків» з 27.11.2008 року по день перевірки 19.12.2008 року, сума виторгу за даний період становить 1 479,20 грн., яка і є не оприбуткованою.
Оприбуткування готівки в книзі обліку доходів і витрат не є належним доказом, оскільки згідно до вимог Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні - оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій.
Відповідно до пунктів 1, 2, 13 частини 1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб’єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов’язані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;
- забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Оскільки, позивачем, як вбачається із акту перевірки від 19 грудня 2008 року та встановлено в судовому засіданні не виконувались належним чином вимоги законодавства, суд приходить до висновку про безпідставність позовних вимог.
Керуючись частиною 3 статті 160, статтею 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», статті 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволені позовних вимог відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі – 1 червня 2009 року. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя А.Я. Ксензюк