Справа № 2 - 1572/2009
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 травня 2009 року Бахчисарайський районний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючий суддя Большаков Ю.М.
із секретарем Вальшиним І.Н.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Бахчисарай цивільну справу
за позовом ОСОБА_1 до колективного сільськогосподарського підприємства
«Комінтерн», ОСОБА_2,
третя особа - Залізничненська сільська рада Бахчисарайського району
про визнання дійсним договору купівлі-продажу
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся 03.02.2009 року у Бахчисарайський районний суд Автономної Республіки Крим із позовною заявою, де заявив вимоги визнати дійсним договір купівлі – продажу нежитлового приміщення - будівлі трансформаторної підстанції, що розташоване по вулиці Ялтинська ст.. ОСОБА_3 району, який відбувся 01.03.2005 року між ним і відповідачем – ОСОБА_2, який був директором КСП «Комінтерн», але не посвідчений нотаріально. Вимоги мотивовано тим, що вони з ОСОБА_2 домовилися про усі істотні умови купівлі – продажу, він сплатив у касу підприємтсва обумовлену суму грошей, але ті ухиляються від нотаріального посвідчення договору.
У судове засідання позивач не з’явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність, тому як він хворіє.
ОСОБА_2 у судове засідання не з'явився, надав в день судового засідання заяву, де сповістив, що з’являтися до суду не буде.
Представник третьої особи – Залізничненської сільської ради Бахчисарайського району, у судове засідання не з'явився, головою надане листа, де просять розглянути справу у їх відсутність (а. с. 23). Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав. При перевірці обставин доказами судом встановлено, що 01 березня 2005 року голова колективного сільськогосподарського підприємства «Комінтерн» Бахчисарайського району продав фізичної особі ОСОБА_1 будівлю трансформаторної підстанції, яка розташована по вулиці Ялтинська, 24-в у ст.. Сирень, фактично передав продане майно за актом прийому – передання (а. с. 4, 5), ОСОБА_1 сплачено у касу КСП «Комінтерн» за прибутковим ордером № 4 4 500 гривень (а. с. 12).
На вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 через нотаріуса з'явитися для нотаріального оформлення правочину той від явки до нотаріусу ухиляється (а. с. 31). Згідно даних Свідоцтва про держвану реєстрацію серії АОО № 570707 колективне сільськогосподарське підприємство «Комінтерн» 24.06.2005 року виключено з Державного реєстру (а. с. 25). За такими обставинами суд дійшов до висновку, що між позивачем та відповідачем склалися правовідношення, які за змістом ст. 11 ЦК України потягли за собою породження цивільних прав та обов’язків сторін. Відповідач, не зареєстрував свої права на нерухоме майно, але вважаючи себе власником нерухомого майна, розпорядився ним на власний погляд і продав його, позивач прийняв у володіння нерухоме майно, сплатив за нього обумовлену грошову суму, що свідчить про домовленість сторін щодо усіх істотних умов договору та їх виконання, що підтверджується письмовими доказами. Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонено законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Згідно ст. 657 Цивільного кодексу України договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації. Відповідно до ст. 330 ЦК України, якщо майно відчужене особою, яка не мала на це права, добросовісний набувач набуває право власності на нього, якщо відповідно до ст. 388 цього Кодексу майно не може бути витребуване у нього. У відповідності до ст. 220 ЦК України у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним. В той же час, якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. Згідно із статтею 334 ЦК України право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним. Враховуючи зазначене в сукупності, суд вважає, що ОСОБА_1 є добросовісним набувачем і тому можливе визнати договір купівлі-продажу нерухомого майна, укладений між ним і головою правління КСП «Комінтерн» ОСОБА_2, який не посвідчений нотаріально, дійсним.
На підставі викладеного і згідно до ст. ст. 11, 220, 328, 330, 334, 657 ЦК України, керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 61, 88, 174, 208, 209, 212 - 215, 218 ЦПК України суд
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити. Договір купівлі-продажі, що уклали 01 березня 2005 року у селі Залізничне Бахчисарайського району ОСОБА_2, як голова колективного сільськогосподарського підприємства «Комінтерн» і ОСОБА_1 щодо трансформаторної підстанції, яка розташована по вулиці Ялтинська, 24 – В у селі Сирень Бахчисарайського району, який не оформлений нотаріально, визнати дійсним
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги рішення набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Автономної Республіки Крим через Бахчисарайський районний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
До заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги додаються копії заяви, скарги та доданих письмових матеріалів відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя