ВАСИЛЬКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 1008/2549/12
Провадження № 2/362/156/13
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22.05.2013 року Васильківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого - судді Жука М.В.,
при секретарі Кострубіцькій Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Василькові Київської області цивільну справу за позовом Васильківської районної державної адміністрації Київської області до ОСОБА_1 про визнання договору недійсним та зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
У квітні 2012 року Васильківська районна державна адміністрація Київської області звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 про визнання недійсним договору оренди.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 16 травня 2002 року між Васильківською районної державною адміністрацією Київської області та ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 51, 95 га з них сіножатей - 6,77 га, лісових площ - 38,66 га, боліт - 0,32 га, гідротехнічних споруд - 0,11 га, під ставками - 6,09 га, яка перебуває на території Яцьківської сільської ради Васильківського району Київської області, з цільовим призначенням для ведення ставового-рибного господарства.
Оскільки чинним на момент укладення цього договору оренди законодавством, не було передбачено надання земельних ділянок лісового фонду для ведення ставково-рибного господарства, позивач просить суд визнати спірний договір оренди недійсним та зобов'язати ОСОБА_1 повернути земельну ділянку Васильківській районній державній адміністрації Київської області, підписавши акт приймання-передачі земельної ділянки.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити, посилаючись на викладені у позовній заяві обставини.
ОСОБА_1 проти задоволенню позову заперечував, посилаючись на те, що на орендованій ним земельні ділянці відсутні землі лісового фонду, а також подав заяву про застосування строку позовної давності.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відмову в позові, виходячи з наступного.
Судом установлено, що на підставі рішення Васильківської районної ради Київської області № 284-16-ХХІІІ від 20 грудня 2001 року, Київським відділенням інституту землеустрою розроблено проект відведення земельної ділянки, яка передається в оренду ОСОБА_1 для ведення ставково-рибного господарства із земель запасу Яцьківської сільської ради Васильківського району Київської області.
Цей проект погоджено відділом земельних ресурсів Васильківського району, що підтверджується висновком від 6 лютого 2002 року (а.с. 74).
Крім того, даний проект погоджено Васильківською районною державною санітарно-епідеміологічною станцією, що підтверджується висновком № 141 від 31 січня 2002 року та відділом містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Васильківської райдержадміністрації, що підтверджується висновком № 72 від 6 лютого 2002 року (а.с.71,73).
Розпорядженням Васильківської районної державної адміністрації Київської області від 13 лютого 2002 року № 55 затверджено проект відведення земельної ділянки, яка передається в оренду ОСОБА_1 та надано дозвіл на передання у довгострокову оренду земельної ділянки площею 51,95 га та укладення відповідного договору оренди (а.с. 46).
16 травня 2002 року між Васильківською районною державною адміністрацією Київської області, як орендодавцем, та ОСОБА_1, як орендарем, було укладено нотаріально посвідчений договір оренди земельної ділянки.
Відповідно до п. 1.1. даного договору, орендодавець надає в оренду, а орендар приймає у довгострокове, платне володіння і користування земельну ділянку загальною площею 51,95 га, яка перебуває в державній власності, що знаходиться на території Яцьківської сільської ради Васильківського району Київської області та розміщену а межами населеного пункту.
Земельна ділянка складається з: сіножатей - 6,77 га, лісових площ - 38,66 га, боліт - 0,32 га, гідротехнічних споруд (дамба) - 0,11 га та під ставками - 6,09 га.
Цільове призначення земельної ділянки - ведення ставково-рибного господарства (а.с.2).
Як вбачається з ДП "Київське лісове господарство" від 20 травня 2013 року на території Яцьківської сільської ради Васильківського району Київської області земель лісового фонду не рахується (а.с. 60).
Відповідно до ч. 1 ст. 48 ЦК УРСР 1963 року, чинного на час укладення спірного договору, недійсною є та угода, що не відповідає вимогам закону.
Частиною 5 ст. 9 Лісового кодексу України, в редакції, що діяла на час укладення спірного договору, передбачено, що у тимчасове користування за погодженням з постійними лісокористувачами земельні ділянки лісового фонду можуть надаватися підприємствам, установам, організаціям, об'єднанням громадян, релігійним організаціям, громадянам України, іноземним юридичним особам та громадянам (далі - тимчасові лісокористувачі) для спеціального використання лісових ресурсів, потреб мисливського господарства, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей та проведення науково-дослідних робіт.
Згідно із ч. 1 ст. 57 ЗК України, в редакції чинній на час укладення спірного договору, Земельні ділянки лісового фонду за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються у постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, а на умовах оренди - іншим підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи, для ведення лісового господарства, спеціального використання лісових ресурсів і для потреб мисливського господарства, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт тощо.
Відповідно до п. 6 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України 2003 року правила Цивільного кодексу України про позовну давність застосовуються до позовів, строк пред'явлення яких, встановлений законодавством, що діяло раніше, не сплив до набрання чинності цим Кодексом.
Згідно із ст. 71 ЦК УРСР 1963 року загальний строк для захисту права за позовом особи, право якої порушено (позовна давність), встановлюється в три роки.
У ст. 257 ЦК України 2003 року загальна позовна давність також встановлюється тривалістю у три роки.
Частиною 1 ст. 261 ЦК України передбачено, що перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
За змістом ч.ч. 3 та 4 ст. 267 ЦК України 2003 року позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.
Враховуючи, що у судовому засіданні на підставі зібраних доказів установлено, що землі передані в оренду за спільним договором, як землі лісового фонду ДП "Київське лісове господарство" не рахується; позивач звернувся до суду з цим позовом з пропуском строку звернення до суду, а відповідачем подано заяву про застосування строку позовної давності, суд дійшов висновку про відмову в позові.
Керуючись ст.ст. 3, 4, 8, 10, 11, 15, 57, 58, 60, 61, 88, 209, 212-215, 223 ЦПК України, суд -
в и р і ш и в:
У позові Васильківської районної державної адміністрації Київської області до ОСОБА_1 про визнання договору недійсним та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Київської області через Васильківський міськрайонний суд Київської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя