ВАСИЛЬКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 1008/7653/12
Провадження № 2/362/644/13
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13.05.2013 року Васильківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді Жука М.В.,
при секретарі Кострубіцькій Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Василькові Київської області справу за позовом ОСОБА_1 до Саливонківської сільської ради Васильківського району Київської області про встановлення факту та визнання права власності в порядку спадкування,
в с т а н о в и в:
У грудні 2012 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Саливонківської сільської ради Васильківського району Київської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2
В обґрунтування позову зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер ОСОБА_3, якому належала земельна ділянка площею 2,290 га, що розташована на території Саливонківської сільської ради Васильківського району Київської області.
Спадщину після смерті ОСОБА_3 прийняла його дружини ОСОБА_2, оскільки фактично вступила у володіння спадковим майном.
ІНФОРМАЦІЯ_2 року померла ОСОБА_2, яка за життя склала заповіт, яким спірну земельну ділянку заповіла позивачці.
Оскільки при зверненні до нотаріальної контори для оформлення свого права на спадщину ОСОБА_1 отримала відмову, ОСОБА_2 прийнявши спадщину після смерті свого чоловіка однак не оформила свої спадкові права, позивачка уточнивши позовні вимоги, просить суд визнати за нею право власності на спірну земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом.
У судове засідання позивачка не з'явилась, подавши заяву в якій просить суд розглядати справу без її участі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, подавши заяву в якій просить суд розглядати справу без участі його представника та проти задоволення позову не заперечує.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом установлено, що відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1 ОСОБА_3 на підставі розпорядження голови Васильківської районної державної адміністрації № 338 від 9 липня 2003 року передано у власність земельну ділянку площею 2,290 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва був виготовлений після смерті ОСОБА_3, а саме ІНФОРМАЦІЯ_3 року (а.с. 9)
ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_3 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_2 виданого 8 серпня 2000 року (а.с. 54).
За змістом ст. 549 ЦК УРСР 1963 року, що діяв на час виникнення спірних правовідносин, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Спадщину яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 прийнята його дружиною ОСОБА_2 шляхом фактичного вступу в управління спадковим майном, що підтверджується довідкою Саливонківської сільської ради Васильківського району Київської області № 371 від 30 квітня 2013 року, а також свідоцтвом про право власності на спадщину за законом від 1 грудня 2012 року(а.с. 76, 99).
Проте ОСОБА_2 за життя не оформила свого права на спадщину на спірну земельну ділянку.
1 жовтня 2011 року ОСОБА_2 склала заповіт, посвідчений секретарем виконавчого комітету Саливонкіської сільської ради Васильківського району Київської області, яким належну їй земельну частку (пай), що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_3 виданий ІНФОРМАЦІЯ_3 року заповіла ОСОБА_1 (а.с. 8).
ІНФОРМАЦІЯ_2 року померла ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 виданим 22 березня 2012 року (а.с. 5).
22 липня 2012 року ОСОБА_1 звернулась до Гребінківської державної нотаріальної контори Київської області з заявою в якій зазначає, що приймає спадщину та по закінченню 6-ти місячного строку просить видати свідоцтво про право на спадщину за заповітом (а.с. 41).
Наступною заявою від 13 листопада 2012 року ОСОБА_1 звернулась до Гребінківської державної нотаріальної контори Київської області, в які просить видати свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 (а.с. 42).
Листом Гребінківської держаної нотаріальної контори Київської області № 681/02-14 від 13 листопада 2012 року ОСОБА_1 повідомлено про неможливість видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку, яка належала ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 року, спадкоємцем якого була його дружина - ОСОБА_2, яка прийняла спадщину, але не оформила своїх спадкових справ, оскільки правовстановлюючий документ на земельну ділянку - Державний акт на право власності, виданий після смерті ОСОБА_3 (а.с. 10).
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Частиною 1 ст. 1269 цього Кодексу встановлено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (ч. 5 ст. 1268 ЦК України).
Оскільки на підставі зібраних по справі доказів, установлено, що ОСОБА_2 прийняла спадщину після смерті свого чоловіка ОСОБА_3 до складу якої також входить також право власності на спірну земельну ділянку, проте за життя не оформила свої спадкові права; ОСОБА_1 є спадкоємицею майна ОСОБА_2 на підставі заповіту та спадщину прийняла; до складу спадщини яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 входить, в тому числі, право власності на спірну земельну ділянку; позивачка не може реалізувати своє право на оформлення спадщини у зв'язку з відмовою нотаріальної контори видати свідоцтво про право на спадщину за заповітом, суд вбачає наявність правових підстав для задоволення позову та визнання за ОСОБА_1 право власності на спірну земельну ділянку.
Керуючись ст.ст. 3, 4, 8, 10, 11, 15, 57, 58, 60, 61, 209, 212-215, 223 ЦПК України, суд -
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 до Саливонківської сільської ради Васильківського району Київської області про визнання права власності в порядку спадкування - задовольнити.
Встановити, що ОСОБА_2 прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 2,290 га, кадастровий номер НОМЕР_6
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Київської області через Васильківський міськрайонний суд Київської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Київської області через Васильківський міськрайонний суд Київської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя