Справа № 1008/3788/12
Провадження № 2/362/231/13
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24.01.2013 року Васильківський міськрайонний суд Київської області у складі: головуючого судді Жука М.В.,
при секретарі Данильченко Т.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Василькові Київської області цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Акціонерний банк "Надра" до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за кредитним договором,
в с т а н о в и в:
У червні 2012 року Публічне акціонерне товариство (далі -ПАТ) "Комерційний банк "Надра" (далі -ПАТ "КБ "Надра") звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2,ОСОБА_3 про стягнення солідарно 16 486 грн. 18 коп. заборгованості за кредитним договором.
Позивач зазначає, що 7 листопада 2007 року між Відкритим акціонерним товариством Комерційний банк "Надра", правонаступником якого є ПАТ "КБ "Надра", та ОСОБА_2 (позичальником) було укладено кредитний договір № 492/П/37/2007-980.
Відповідно до пункту 1.1 цього договору позивач надав відповідачу у тимчасове користування на умовах , повернення, строковості та платності грошові кошти у сумі 15 000 грн. (далі - кредит) на споживчі цілі..
Згідно п. 1.1.3.1. відсотки за користування кредитом розраховуються позивачем на підставі відсоткової ставки у розмірі 2,40 % за місяць.
7 листопада 2007 року ВАТ "КБ "Надра" та ОСОБА_3 уклали договір поруки, згідно якого вона поручилась, солідарно та в повному обсязі, відповідати перед позивачем за неналежне виконання (позичальником) взятих на себе зобов'язань відповідно до умов кредитного договору.
Станом на 23 листопада 2011 року відповідачі порушили умови кредитного договору і мають прострочену заборгованість.
Враховуючи, що відповідачів неодноразово було повідомлено про необхідність погашення заборгованості по оплаті передбачених договором платежів, але на даний час кредитна заборгованість не сплачена, позивач просить суд позов задовольнити, розглядати справу без участі його представника та не заперечує проти ухвалення у справі заочного рішення.
Відповідачі у судове засідання не з'явилися, надіславши заяви в яких зазначають, що позов визнають та просять слухати справу без їх участі.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом установлено, що 7 листопада 2007 року між ВАТ КБ "Надра" та ОСОБА_2 (позичальником) було укладено кредитний договір № 492/П/37/2007-980.
За умовами цього договору позивач надав позичальнику у тимчасове користування на умовах повернення, строковості та платності грошові кошти у розмірі 15 000 на споживчі цілі. Термін погашення кредиту до 5 листопада 2010 року.
Відсотки за користування кредитом розраховуються банком на підставі відсоткової ставки у розмірі 2,40 % річних. Нарахування відсотків за користування кредитом здійснюється за фактичну кількість днів у періоді (28-29-30-31/360) на залишок заборгованості. Комісія за розрахунки за цим договором складає 0,5 % відсотки від суми кредиту і сплачується одноразово на дату видачі/перерахування кредитних коштів.
Пунктом 2.1.1. договору передбачено, що моментом (днем) надання Кредиту/коштів в рамках ліміту кредитної лінії вважається день утворення заборгованості на позичкових рахунках, відкритих у відділенні № 37 філії КРУ ВАТ "КБ "Надра".
Позичальник повертає кредит та сплачує банку передбачені договором відсотки безготівковим перерахуванням або внесенням готівкових коштів на поточний рахунок № 78679695 у порядку передбаченому договором, шляхом сплати суми мінімально необхідного платежу, розмір якого складає 635 грн. 36 коп.
Якщо протягом дії договору позичальник несвоєчасно та/чи неповністю вніс черговий мінімальний платіж та/чи інші платежі, то банк приймає виконання позичальником своїх зобов'язань в наступному порядку:
- прострочені відсотки за користування кредитом;
- прострочені відсотки за користування кредитними коштами;
- пені та штрафи;
- прострочена сума кредиту;
- сума кредиту.
Відповідно до п. 3.2.2. договору банк має право вимагати від позичальника дострокового виконання зобов'язань щодо повернення кредиту, сплати нарахованих відсотків та інших платежів, передбачених договором, можливих штрафних санкцій, якщо позичальник протягом чотирнадцяти днів від дати отримання вимоги банку про надання забезпечення виконання зобов'язання.
У разі прострочення позичальником строку мінімальних необхідних платежів по погашенню кредиту/кредитної лінії, позичальник сплачує банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла на час виникнення заборгованості, за кожен день прострочення.
7 листопада 2007 року між Відкритим акціонерним товариством Комерційний банк "Надра" та ОСОБА_3. (поручителем) укладено договір поруки до вище вказаного договору. Згідно з цим договором поручитель поручається перед кредитором за належне виконання ОСОБА_2 взятих на себе зобов'язань, що витікають із основного договору.
Позичальник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники.
Відповідно до п. 2.1. договору поруки кредитор набуває право вимагати від поручителя виконання зобов'язання, що витікає із кредитного договору при умові, якщо в установлений вказаним договором строк виконання позичальником зобов'язання в цілому чи в будь-якій його частині не будуть виконані, а також при умові обов'язкового направлення поручителю повідомлення з вимогою виконати зобов'язання в цілому (або в тій чи іншій його частині).
Поручитель зобов'язаний виконати взяті на себе зобов'язання по цьому договору, не пізніше 3 банківських днів з моменту отримання повідомлення від кредитора про невиконання позичальником зобов'язань і необхідності їх виконання поручителем.
Згідно зі статутом ПАТ "КБ "Надра" цей банк є правонаступником ВАТ "КБ "Надра".(а.с. 21-22).
Позивач звертався до відповідачів з досудовою вимогою про виконання зобов'язання за укладеним кредитним договором та повідомляв їх про виникнення заборгованості.
З наданого позивачем розрахунку суми заборгованості вбачається, що станом на 23 листопада 2011 року загальний розмір заборгованості за кредитним договором № 492/П/37/2007-980 складає - 16 486 грн. 18 коп., в тому числі заборгованість за кредитом - 9 881 грн. 73 коп., заборгованість по сплаті відсотків 3 052 грн. 44 коп., пеня за прострочення сплати кредиту 3 192 грн.01 коп., штраф за порушення строків мінімального платежу 360 грн. 00 коп. (а.с. 13).
В укладеному кредитному договорі та договорі поруки визначені чіткі умови виконання сторонами взятих на себе зобов'язань. Банківською установою зобов'язання за кредитним договором виконані в повному обсязі. Відповідачі взяті на себе зобов'язання не виконали.
Відповідно до ч. 1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
За змістом ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно із ч.ч. 1 та 2 ст. 554 ЦК України у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.
Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Стаття 543 ЦК України встановлює, що у разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Кредитор, який одержав виконання обов'язку не в повному обсязі від одного із солідарних боржників, має право вимагати недоодержане від решти солідарних боржників. Солідарні боржники залишаються зобов'язаними доти, доки їхній обов'язок не буде виконаний у повному обсязі. Солідарний боржник не має права висувати проти вимоги кредитора заперечення, що ґрунтуються на таких відносинах решти солідарних боржників з кредитором, у яких цей боржник не бере участі. Виконання солідарного обов'язку у повному обсязі одним із боржників припиняє обов'язок решти солідарних боржників перед кредитором.
Згідно із ч. 1 ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
За загальним правилом ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення (ч. 1 ст. 61 Конституції України).
Оскільки, судом достовірно встановлено на підставі зібраних по справі доказів, що ОСОБА_2 належним чином взяті на себе зобов'язання за укладеними з позивачем кредитним договором щодо повернення отриманих коштів не виконує; повідомлявся банком про наявну заборгованість; ОСОБА_3 на підставі укладеного з позивачем договору поруки несе солідарну відповідальність за невиконання ОСОБА_2 кредитних зобов'язань, також у встановленому порядку повідомлявся про наявну заборгованість, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовної вимоги ПАТ "КБ "Надра" про стягнення з відповідачів у солідарному порядку на користь позивача суми кредиту, нарахованих процентів та пені.
Позовна вимога банку про стягнення суми нарахованого штрафу не ґрунтується на вимогах закону, оскільки є різновидом неустойки та її порушено одночасно із позовною вимогою про стягнення пені за одне й теж саме порушення умов кредитного договору, а саме строків сплати мінімального платежу.
Враховуючи, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, відповідно до ст. 88 ЦПК України судові витрати, понесені позивачем у вигляді судового збору підлягають стягненню з відповідачів.
Керуючись ст.ст. 3, 4, 8, 10, 11, 15, 33, 57, 58, 60, 61, 88, 209, 212-215, 218, 224-228 ЦПК України, ст.ст. 526, 543, 549, 554 та 1054 ЦК України, суд -
в и р і ш и в:
Позов Публічного акціонерного товариства "Акціонерний банк "Надра"до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за кредитним договором - задовольнити частково.
Стягнути солідарно з ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на користь Публічного акціонерного товариства "Акціонерний банк "Надра" 16 126 грн. 18 коп. заборгованості за кредитним договором.
Стягнути солідарно з ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на користь Публічного акціонерного товариства "Акціонерний банк "Надра" по 107 грн. 30 коп. судового збору з кожного.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Київської області через Васильківський міськрайонний суд Київської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя