Судове рішення #5140564

Спр.2-13\09 р.

РІШЕННЯ

іменем України


      25 травня 2009 року                                              Бершадський районний суд

                                                                                       Вінницької  області

 


       В складі  головуючого             судді                    Гуцола В.І.

       При секретарі                                                        Терлецькій О.В.


розглянувши у відкритому    судовому засіданні  в м. Бершадь цивільну справу  за позовом  ОСОБА_1,  ОСОБА_2 до ОСОБА_3  про поділ спадкового  майна,

       

                                                  в с т а н о в и в :


          Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з позовною заявою до відповідачки ОСОБА_3.  про поділ спадкового майна з тих підстав, що як зазначають ІНФОРМАЦІЯ_1  помер їх батько ОСОБА_4 після смерті якого відкрилась спадщина на житловий будинок з господарськими спорудами, розташований по АДРЕСА_1 земельну ділянку площею 0.1 га, розташовану за цією ж адресою,   транспортний засіб ЗАЗ-968 м, 1990 року випуску та інше рухоме майно, предмети домашнього вжитку. Вони та відповідачка є спадкоємцями першої черги за законом як діти та дружина спадкодавця. Спадщину вони прийняли шляхом подачі в установлений строк заяви в нотаріальну контору, однак в подальшому між ними виник спір щодо спадкового майна, який вони в добровільному порядку вирішити не можуть. Тому просять розділити спадщину,  виділивши їм в спільну сумісну власність 2/3 частки житлового будинку з відповідною часткою господарчих споруд та стягнути з відповідачки на їх  користь вартість 2/3 частки  автомобіля.

                 В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1  поміняла свої позовні вимоги, зменшивши їх. Просить стягнути з відповідачки на її користь, виходячи з висновку судової будівельно-технічної експертизи,  вартість 1/3 частки житлового будинку і відповідної частки господарських споруд та вартість 1/3 частки земельної ділянки, а також стягнути з відповідачки на її користь понесені судові витрати.

                В судовому засіданні позивач  ОСОБА_2  поміняв свої позовні вимоги, зменшивши їх. Просить стягнути з відповідачки на його користь, виходячи з висновку судової будівельно-технічної експертизи,  вартість 1/3 частки житлового будинку і відповідної частки господарських споруд та вартість 1/3 частки земельної ділянки, а також стягнути з відповідачки на його користь понесені судові витрати.

                Представник позивачів адвокат ОСОБА_5. підтримує позовні вимоги, показав, що оскільки згідно з висновком судової будівельно-технічної експертизи ні житловий будинок, ні земельна ділянка, котрі належали спадкодавцю, не підлягають поділу в натурі, просить стягнути з відповідачки на користь його довірителів  вартість їх частки в спадщині в грошовому вираженні.

               Відповідачка ОСОБА_3. в судовому засіданні позов визнала частково, пояснила, що оскільки   така вартість спадкового житла виникла в результаті її безпосередньої праці по поліпшенню цього житла, то просить стягнути з неї його вартість в меншому розмірі.

               Представник відповідача ОСОБА_6. в судовому засіданні позов визнав частково, просить врахувати при стягненні компенсації з її довірительки на користь позивачів  вартість робіт по поліпшенню належного спадкодавцю майна.

               Заслухавши сторін, їх представників та дослідивши  матеріали справи, суд  вважає, що позов підлягає задоволенню в повному об’ємі зі слідуючих підстав.

             Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

             Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 батько позивачів та чоловік відповідачки, що підтверджується його свідоцтвом про смерть, свідоцтвами про народження дітей та свідоцтвом про одруження. Інших спадкоємців, котрі прийняли спадщину,  або осіб, котрі мають обов’язкову долю в спадщині, немає, що підтверджується спадковою справою.

            Спадковим майном після смерті спадкодавця є житловий будинок з господарськими спорудами, розташований в АДРЕСА_2 та земельна ділянка площею 0.1 га за цією ж адресою для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що підтверджується свідоцтвом про право особистої власності на жилий будинок, державним актом про право власності на земельну ділянку.

             Всі спадкоємці після його смерті:  позивачі, відповідачка прийняли спадщину  у встановленому порядку шляхом подачі заяви до нотаріальної контори у встановлений законом шестимісячний строк після відкриття спадщини, що підтверджується спадковою справою за №2/2007 від 09.01.2007 року.

              Заповіту ОСОБА_1. не складав.

              Згідно зі ст. 1261 ЦК  України   у першу чергу право на спадкування за законом мають  діти спадкодавця та  той з подружжя, хто його пережив.

               Відповідно  до ч.1 ст. 1267 ЦК України частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є  рівними.

              Згідно з ч.2 ст. 1278 ЦК України кожен із спадкоємців  має право  на виділ його частки в натурі.

              Виходячи з висновку судової будівельно-технічної  експертизи дійсна ринкова вартість спадкового житлового будинку та господарських будівель становить 101 024 гривні,  розділити спадщину в натурі на 2/3 та 1/3 частини неможливо, неможливо також розділити земельну ділянку на 2/3 та 1/3 частини, так як житловий будинок на вказані частки поділу не підлягає. Вартість  спадкової земельної ділянки, згідно з довідкою відділу земельних ресурсів у Бершадському районі становить 23 409 грн. 29 коп.

               Згідно з ч.2 ст. 364 ЦК України якщо виділ у натурі частки із спільного майна є неможливим, співвласник, який бажає виділу, має право на одержання від інших співвласників  грошової або іншої матеріальної компенсації вартості його частки. Компенсація співвласникові  може бути надана лише за його згодою.

             Позивачі згодні  на отримання від відповідачки грошової компенсації вартості їх частки в спадковому майні.

              Тому, виходячи з вищенаведеного, суд вважає позов законним, обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню в повному об'ємі, з відповідачки на користь кожного із позивачів  підлягає стягненню по 33 675 гривень вартості їх частки в спадковому житловому будинку, розташованому в АДРЕСА_1 та по 7 803 грн. вартості їх  частки в спадковій земельній ділянці.

            Оскільки позивачі понесли витрати по сплаті судового збору в розмірі  734 грн., по сплаті витрат на інформаційно-технічне  забезпечення розгляду справи в суді в розмірі 30 грн. та оплатили правову допомогу в розмірі 850 гривень, що підтверджується документально, ці витрати,  відповідно до ст. 88 ЦПК України, підлягають стягнення з відповідачки на користь позивачів.

           Оскільки позивачі згідно з висновком судової будівельної експертизи повинні були сплатити  829 грн. 56 коп. судового збору, а сплатили тільки 734 грн., різниця в сумі 82 грн. 22 коп. підлягає стягненню з відповідачки на користь держави у відповідності до ч.3 ст. 88 ЦПК України.

             На підставі     ст.ст. 364 ч.2, 1261,  1267,  1278 ЦК України, керуючись ст.ст. 10,11, 60, 88, 213-215, 218  ЦПК України, суд

                                           

                                                  в и р і ш и в :


               Позов ОСОБА_1,  ОСОБА_2 до ОСОБА_3  про поділ спадкового  майна задоволити повністю.  

               Розділити спадщину після  смерті ОСОБА_4,  визнавши за  ОСОБА_3 право приватної власності в порядку спадкування за законом на  житловий будинок А та господарські споруди: веранду а, козирок з ганком а-1, сарай Б, прибудову б, прибудову б-1, прибудову б-2, вхідний майданчик б-3, навіс Н, погріб П, вбиральня У, огорожа 1-2, розташовані в АДРЕСА_1 101 024 грн. та земельну ділянку площею 0.1 га для будівництва та обслуговування житлового будинку вартістю 23 409 грн. без зміни її цільового призначення, розташовану в АДРЕСА_1

          Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_2 33 675 гривень вартості його частки в спадковому житловому будинку, розташованому в АДРЕСА_1 та  7 803 грн. вартості його частки спадковій земельній ділянці, розташованій АДРЕСА_1.

            Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 33 675 гривень вартості її частки в спадковому житловому будинку, розташованому в АДРЕСА_1 та  7 803 грн. вартості її частки спадковій земельній ділянці, розташованій АДРЕСА_1.

          Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 та ОСОБА_2  2214 гривень судових витрат.

          Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави  82 грн. 22 коп. судового збору.

            Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк 20 днів, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.  

            Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Вінницької області шляхом подачі  заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з моменту його проголошення та шляхом подачі апеляційної скарги протягом  20 днів з дня подачі заяви з направленням її копії до апеляційного суду, або в порядку  ч.4  ст. 295 ЦПК України.


                                                     СУДДЯ







Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація