Судове рішення #5139347

 

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 22-1054/2009року                     Головуючий у суді першої інстанції -  Терещенко Д.В.

Категорія -19,24                                           Доповідач  -  Пономаренко В.Г.

   

 РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

  

 

19 травня 2009 року              Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області в складі :

 

Головуючого -  судді Авраменко Т.М.,

Суддів -    Суровицької Л.В., Пономаренко В.Г.

при секретарі -   Чернезі М.М.,

за участю  представника позивача, відповідача,

розглянула у відкритому судовому засіданні в місті Кіровограді цивільну справу  за  апеляційною скаргою відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації „Кіровоградгаз” на рішення Кіровоградського районного суду Кіровоградської області від 27 лютого 2009 року    у справі за  позовом  відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації „Кіровоградгаз” до ОСОБА_1 про стягнення суми   заборгованості по оплаті  за спожитий газ.

    Заслухавши доповідача, пояснення   осіб, що прибули в судове засідання, дослідивши матеріали справи, колегія суддів

 

 ВСТАНОВИЛА:

 

У січні 2009 року  відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації „Кіровоградгаз” (далі - ВАТ „Кіровоградгаз”)  звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1. про стягнення заборгованості  по оплаті за спожитий газ в сумі 5113.58 грн.

Позовні вимоги обґрунтовували тим, що відповідач, користуючись послугами позивача з газопостачання, допустив заборгованість  за спожитий газ  з квітня 2007 року по вересень 2008 року, а тому просили стягнути суму заборгованості.  

 Рішенням  Кіровоградського районного суду Кіровоградської області від 27 лютого 2009 року  у задоволені позову відмовлено.    

В апеляційній скарзі ВАТ „Кіровоградгаз” посилається на невідповідність висновків суду обставинам справи, неправильне застосування судом  норм матеріального права, порушення норм процесуального права та ставить  питання про скасування рішення суду та ухвалення нового рішення про задоволення позову  у повному обсязі.

У запереченнях на позов відповідач  посилається на необґрунтованість  доводів апеляційної скарги і  просить скаргу залишити без задоволення, а рішення суду без змін.

Перевіривши законність і обґрунтованість рішення  суду в межах доводів апеляційної скарги та вимог заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що  апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду - скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позову з таких підстав.  

Судом установлено, що відповідач , який проживає  в с. Підгайці, Кіровоградського району, є споживачем  послуг з газопостачання, які надає йому позивач і між сторонами склалися договірні стосунки, що підтверджується відкриттям особового рахунку НОМЕР_1 і видачею розрахункової книжки на ім'я відповідача.

Відповідно до витягу з особового рахунку, наданого  позивачем, за період з квітня 2007 року по вересень 2008 року  оплата за надані послуги з газопостачання  відповідачем провадилася не у повному обсязі  і заборгованість його по оплаті за спожитий природний  газ  станом на вересень 2008 року  становить 5113 грн. 58 коп.

Суд першої інстанції при ухваленні рішення про відмову в задоволенні позову керувався тим, що  позивачем  не доведено  обґрунтованість нарахування боргу відповідачеві за спожитий газ  з квітня  2007 року по вересень 2008 року  із розрахунку цін по третій ціновій категорії,   і оскільки відповідач згоден доплатити за спожитий газ при перерахунку його вартості  згідно другої цінової категорії, дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.    

Проте погодитися з таким висновком не можна, оскільки суд дійшов їх з порушенням норм матеріального й процесуального права. .

Відповідно до ст.. 526 ЦК України  зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов  та вимог -  відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до  п. 17 Правил надання населенню послуг з газопостачання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня  1999 року № 2246, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від  14 квітня 2004 року № 476, розрахунковим періодом для визначення розміру оплати послуг з газопостачання є календарний місяць.  Плата за надані протягом розрахункового періоду послуги з газопостачання виносить не пізніше 10 числа наступного місяця, якщо договором не встановлено інший строк.   Зняття показань лічильника газу проводиться споживачем щомісяця. Газопостачальне підприємство має право контролювати правильність зняття показань та оформлення споживачем платіжних документів.

Постановою Кабінету Міністрів  від 8 грудня 2006 року № 1697 „ Про заходи щодо подальшого вдосконалення механізму забезпечення природним газом вітчизняних споживачів” (із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1094 від 05.09.2007 року та № 36 від 28.01.2009 року) затверджено Тимчасовий порядок установлення роздрібних цін на природний газ для потреб населення, яким запроваджено в дію  роздрібні ціни на природний газ, що постачається населенню, які диференціюються, зокрема,  залежно від річного обсягу його споживання населенням. Пунктом 8 цієї  Постанови  визначено, що встановлення роздрібних цін здійснюється Національною комісією з регулювання електроенергетики (далі - НКРЕ).  

 Зазначеною постановою КМ внесено  зміни до Правил надання населенню послуг з газопостачання, затверджених  постановою Кабінету Міністрів України  від 9.12.1999 року  № 2246 і відповідно  до п.10  вказаних Правил розрахунок населення за надані послуги з  газопостачання здійснюється починаючи з 1 січня 2007 року за роздрібними цінами, диференційованими залежно від обсягів споживання, що встановлені НКРЕ, за показаннями лічильників газу, а у разі їх відсутності - за нормами споживання природного  газу.

Застосування роздрібних цін, диференційованих залежно від річних обсягів споживання, у поточному році для споживачів і здійснюється залежно від річного обсягу фактичного використання природного газу (зафіксованого на  кожному особовому рахунку споживача) у попередньому році.

 

Постановою НКРЕ  від 19.12.2006 р. № 1672  затверджено роздрібні ціни на природний газ, що використовується для потреб населення, які виділені в 4 категорії і для споживачів, які мають лічильники, до яких відноситься і відповідач, визначені за 1 м3 природного газу  у  наступних розмірах:    за умови, що обсяг споживання природного газу не перевищує 2500 м3. на рік -  31.5 коп.  (1);    за умови, що обсяг споживання природного газу не перевищує 6000 м3 на рік - 47.8 коп. (2);    за умови, що обсяг споживання природного газу не  перевищує 12000 м3 -  98.0 коп. (3),    за умови, що обсяг споживання перевищує 12000 м3 на рік - 117.3 коп. (4).  

Положеннями п. 10 зазначених Правил надання населенню послуг з газопостачання також визначено, що газопостачальні підприємства проводять щороку станом на 1 січня перерахунок оплати вартості  використаного природного газу та суми нарахованих пільг окремо щодо кожного споживача залежно від обсягу фактичного використання газу у попередньому році  та від диференційованих залежно від річних обсягів споживання роздрібних цін, що діяли в зазначеному році. Якщо за підсумками  попереднього року фактичне використанні природного газу споживачем не відповідає обсягам, на підставі яких визначалась ціна на природний газ, зокрема:

- у разі перевищення обсягу використаного природного газу порівняно з встановленим у попередньому році, споживач зобов'язаний  протягом трьох місяців з дати здійснення перерахунку сплатити газопостачальному підприємству різницю його вартості;

- у разі зменшення обсягу використаного природного газу порівняно з встановленим у попередньому році, різниця у вартості газу залишається  на особовому рахунку споживача і зараховується в рахунок   майбутніх платежів.

Такий перерахунок здійснюється до  1 лютого поточного року.

За ініціативою газопостачального підприємства або заявою споживача газопостачальне підприємство  проводить станом  на 1 липня  перерахунок оплати вартості використаного природного газу залежно від обсягу його фактичного використання у першому півріччі поточного року та від роздрібних цін, що діяли в першому півріччі  поточного року, аналогічно перерахунку, який проводиться за підсумками станом на 1 січня. При цьому слід врахувати, що обсяг фактично використаного споживачем природного  газу у першому півріччі поточного року становить 60 відсотків річного обсягу споживання природного газу, згідно з яким застосовуються роздрібні ціни на природний газ. Такий перерахунок здійснюється до 1 серпня поточного року.

Як убачається із наданих позивачем  витягу з особового рахунку та довідки про показники лічильника по особовому рахунку відповідача  НОМЕР_1,   на 2007 рік  вартість використаного газу йому була визначена  по ціні  98 коп. за 1 м3  згідно третьої цінової категорії залежно від річного обсягу фактичного використання природного газу  у попередньому 2006 року році, який  по даним  позивача склав  більше 6000 м3 але не перевищує 12000м3..  

Зазначене підтверджується  показами газового лічильника відповідача, зафіксованими при перевірці  контролером  10.01.2006 року - 47651 м3, про що зроблена відповідна відмітка у абонентській книжці  відповідача, та фактичними показниками лічильника, зафіксованими відповідачем  у квитанції при сплаті ним  за газ  від 10.01.2007 року - 55600 м3 (55600 -47651 = 7949) (а.с. 45,49,51,62).

За даними відповідача, згідно наданої ним динаміки розрахунків, яка ґрунтується  на оплачених показниках лічильника  згідно квитанцій його абонентської книжки  від  18.01.2006 р. - 49400 м3, 10.01.2007 р. - 55600 м3 обсяг  фактично використаного природного газу  у 2006 році  також перевищує 6000 м3  (55600-49400 = 6200)  (а.с. 49, 58), що  не спростовує   даних позивача  про обсяг використання відповідачем  природного газу у 2006 році більше 6000 м3 та  обґрунтованість  визначення  йому до сплати за використаний газ на 2007 рік  його вартості по  третій ціновій категорії.

 Суд у своєму рішенні,  визнаючи необґрунтованість визначення  відповідачеві вартості газу на 2007 рік по третій ціновій категорії,  виходив з недоведеності позивачем  наявності підстав визначених п.10 Правил надання населенню послуг з газопостачання, з чим не можна погодитися.  Так, суд поставив під сумнів  дані  контрольного зняття  показань лічильника газу  за 01.01.2007 року, оскільки відмітка контролера  у абонентській книжці відповідача про це відсутня і  при визначенні обсягу  фактичного  використання відповідачем  природного газу за 2006 рік  виходив з  показників,  зазначених відповідачем  у квитанціях  про оплату спожитого газу  від 18.01.2006 року  та від 10.01.2007 року, що відповідає вимогам ст.. 59 ЦПК України щодо допустимості доказів.  Але при цьому, суд  припустився помилки  у зазначені показників за 10.01.2007 року - 55350 м3,  тоді як  згідно з квитанцією від 10.01.2007 р.  цей показник є  55600 м3,   у  результаті чого дійшов неправильного висновку про кількість  газу спожитого відповідачем  у 2006 році та наявність підстав для визначення вартості  газу на 2007 рік по другій ціновій категорії.

Крім того,  суд не  звернув уваги  на положення п.10  вищенаведених Правил надання населенню послуг з газопостачання щодо проведення газопостачальними і підприємствами щороку станом на 1 січня перерахунку оплати вартості  використаного природного газу  і не дав оцінку тому  факту, що  протягом 2007 року  відповідачем  використано більше  6000 м3  природного газу, а саме: по даним позивача - 9000 м3,   оплаченим  відповідачем показникам  лічильника -  8000 м3 (10.01.07 р.- 55600м3; 15.01.08 р.-63600м3), чого останній не заперечував у судовому засіданні.

Виходячи з наведеного,  остаточна вартість спожитого газу  відповідачем у 2007 року  визначається не за обсягами використання природного газу у 2006 році, а за обсягами його фактичного використання у 2007 році і  станом на 1 січня 2008 року  у відповідності до вимог п.10 Правил надання населенню послуг з газопостачання  при проведенні перерахунку оплати вартості використаного відповідачем у 2007 році природного газу, залежно від обсягу його фактичного використання  у 2007 році ( більше 6000 м3) вартість  використаного відповідачем у 2007 році визначається по третій ціновій категорії, тобто по 98 коп. за 1 м3.

Таким чином,  висновок суду про безпідставність нарахування боргу  відповідачеві, виходячи з вартості  використаного природного газу у 2007 році  по третій ціновій категорії,  не ґрунтується на  матеріалах справи і вимогах закону , а тому є неправильним.

Твердження відповідача, про  невідповідність  зазначених у платіжних квитанціях  показників газового лічильника фактичному використанню ним  природного газу, так як оплата за газ ним проводилася   наперед,  не можуть бути прийняті до уваги, оскільки  спростовуються  наявними у справі доказами.  Посилання  на відсутність договору з позивачем про надання послуг та  відсутність інформації про діючі тарифи    також не є підставою для звільнення останнього від оплати використаного газу, оскільки згідно закону зобов'язання, цивільні права та обов'язки можуть виникати і з  положень нормативно-правових актів, а  право відповідача  на отримання інформації  щодо цін та діючих тарифів ніяким чином не обмежено, чому підтвердженням є і надане  ним для огляду суду повідомлення  з цього приводу.

Колегія суддів вважає, що за таких обставин у суду першої інстанції не було передбачених  законом підстав  для відмови у задоволені позову і оскільки висновки суду не відповідають фактичним обставинам  справи,   обставини що мають значення для справи, які суд вважав встановленими, недоведені, що свідчить про допущення судом першої інстанції порушення норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права, які призвели до неправильного вирішення справи.

Зазначене, відповідно до ст.. 309 ЦПК України  є підставою для скасування рішення про відмову у задоволенні позову  і ухвалення нового рішення про задоволення позовних вимог.

Відповідно до  ч.5 ст. 88 ЦПК України  судові витрати, понесені позивачем у справі, суд покладає на відповідача.  

Керуючись ст..ст. 303,304, п.2 ч.1 ст. 307,  ст..ст. 309, 313, ч.2 ст. 314,  ст..ст. 316, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області

 

  ВИРІШИЛА:

 

     Апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації „Кіровоградгаз” задовольнити

    Рішення Кіровоградського районного суду Кіровоградської області від 27 лютого 2009 року   скасувати.

Позов  відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації „Кіровоградгаз” до ОСОБА_1 про стягнення суми   заборгованості по оплаті  за спожитий газ задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації „Кіровоградгаз” 5113 грн. 58 коп. заборгованості по оплаті  за спожитий газ за період з квітня 2007 року по вересень 2008 року та 156 грн. 56 коп. судових витрат.    

Рішення апеляційного суду  набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржене  в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців  з дня набрання  ним  законної сили.

 

 

Головуючий -суддя/підпис/

Судді/підписи/

З оригіналом згідно:

Суддя апеляційного суду

Кіровоградської області                                           В.Г.Пономаренко      

 

 

 

 

 

 

 

    

     

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація