Судове рішення #5135488
10/32

   

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


"15" травня 2009 р.                                                                                Справа №  10/32

м. Чернівці                                                                                      11-25 год.


За позовом Аграрної біржі, м. Київ


до Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі м. Чернівці


про скасування рішень про застосування фінансових санкцій і акту перевірки


Суддя       Т.І. Ковальчук

Секретар судового засідання –Марущак І.В.


Представники:

Від позивача –не з’явився

Від відповідача –Чорней М.Г., дор., № 125/09 від 09.01.2009 р., Караєва М.Г., дор. № 2981/01 від 14.05.2009 р.


СУТЬ СПОРУ:

Позивач звернувся з позовом до відповідача про скасування рішень про застосування фінансових санкцій від 16.12.2008 р. №№ 231, 232, 233, 234 та акту перевірки від 16.12.2009 р.

Ухвалою від 11.02.2009 р. у частині вимог про скасування рішень про застосування штрафних санкцій провадження у справі відкрито, в частині вимог про скасування акту перевірки у відкритті провадження в адміністративній справі відмовлено.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що акт перевірки та оспорювані рішення відповідача про застосування штрафних санкцій є такими, що складені на підставі сфальсифікованих колишнім директором Чернівецького регіонального відділення Аграрної біржі Любімовим  В.М. документів, які не мають юридичної сили та подані не уповноваженою на те особою.

Відповідач надав заперечення, в яких позовне визнав з тих підстав, що при проведенні перевірки  своєчасності, достовірності та повноти нарахування і своєчасності перерахування страхових внесків до Пенсійного фонду Чернівецьким регіональним відділенням Аграрної біржі виявлено заниження фонду оплати праці, заниження нарахування страхових внесків, завищення нарахування утримань, несвоєчасне нарахування та сплату страхових внесків, неподання відомостей про застрахованих осіб та неподання звітності, за що до позивача правомірно застосовано передбачені Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” штрафні санкції.

У судовому засіданні 23.03.2009 р. представник позивача позов підтримав, у судове засідання 15.05.2009 р. не з’явився, від позивача надійшло клопотання про розгляд справи без  участі його представника.

Представники відповідача в судовому засіданні 15.05.2009 р. позов не визнали.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини у справі, дослідивши та оцінивши надані докази, проаналізувавши законодавство, що регулює спірні відносини, суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає

Так, судом встановлено наступне.

Чернівецьке регіональне відділення Аграрної біржі є її відокремленим структурним підрозділом без статусу юридичної особи, яке діє на підставі Положення про Чернівецьке регіональне відділення Аграрної біржі, затвердженого директором Аграрної біржі 18.09.2006 р., внесено до ЄДРПОУ та взяте на облік як платник страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування 16.05.2006 р. в управлінні Пенсійного фонду Першотравневого району м. Чернівці (а.с. 34, 35, 49-55).

10.07.2008 р. директором Аграрної біржі видано наказ № 22 від 10.07.2008 р. про ліквідацію Дніпропетровського, Житомирського, Закарпатського, Київського, Луганського, Рівненського, Херсонського, Черкаського, Чернівецького регіональних відділень Аграрної біржі та створено ліквідаційну комісію з ліквідації зазначених відділень (а.с. 58).

У зв’язку з ліквідацією Чернівецького регіонального відділення Аграрна біржа звернулася до Чернівецького Пенсійного фонду за інформацією про стан заборгованості відділення перед Фондом (лист від 02.07.2008 р. № 703, а.с. 40,41).

На підставі вказаного листа територіальним органом Фонду за місцем реєстрації відділення –УПФУ в Першотравневому районі м. Чернівці проведено позапланову перевірку Чернівецького регіонального відділення Аграрної біржі з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України та достовірності подання даних про застрахованих осіб, які використовуються у системі персоніфікованого обліку, за період з 16.05.2006 р. по 16.12.2008 р., за результатами якої складено акт № 97 від 16.12.2008 р. (а.с. 22-24).

Проведеною перевіркою встановлено заниження витрат, на які нараховуються внески за ставкою 32,3%, 31,8%, 33,2%, на загальну суму 804,20 грн., заниження нарахування страхових внесків на суму 7,80 грн., виявлено неподання розрахунків суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за вересень-грудень 2007 р. та січень-травень 2008 р., неподання відомостей про застрахованих осіб за 2006-2008 рр. до системи персоніфікованого обліку.

За вказані порушення до Аграрної біржі управлінням Пенсійного фонду в Першотравневому районі м. Чернівці застосовано штрафні санкції:

- рішенням № 231 від 16.12.2008 р. за неподання відомостей, що використовуються у системі персоніфікованого обліку , в сумі 6320,48 грн.;

- рішенням № 232 від 16.12.2008 за неподання розрахунку сум страхових внесків на обов’язкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством, на суму 1676,85 грн.

- рішенням № 233 від 16.12.2008 р. за приховування (заниження) страхувальником сум заробітної плати (виплат доходу), на які нараховуються страхові внески, на суму 804,20 грн.;

- рішенням № 234 від 16.12.2008 р. за донарахування органом пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків на суму 9671,05 грн. (а.с. 7-10).

Принципи та структуру системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, коло осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, перелік платників страхових внесків, їх права та обов’язки, порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками визначає Закон України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі –Закон).

Згідно зі статтями 14 і 15 Закону страхувальниками та відповідно платниками страхових внесків до Пенсійного фонду є роботодавці, підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об’єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об’єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи –суб’єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону страхові внески до солідарної системи нараховуються для роботодавця на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України “Про оплату праці”, виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Згідно з пунктами 4, 6 ч. 2 ст. 17 Закону страхувальник зобов’язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом, нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Відповідно до ст. 21 Закону органи Пенсійного фонду ведуть облік усіх застрахованих осіб та персоніфікований облік надходження страхових внесків, створюють і забезпечують функціонування єдиного державного автоматизованого банку відомостей про застрахованих осіб, здійснюють облік коштів Накопичувального фонду на накопичувальних пенсійних рахунках. Частиною 6 цієї статті Закону передбачено, що відомості про осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 10, 12 - 15, 18 статті 11 цього Закону, подаються до територіального органу Пенсійного фонду страхувальниками-роботодавцями, відповідними підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують цим особам заробітну плату, грошове забезпечення (заробіток), допомогу. Форми документів, порядок та строки їх подання встановлюються правлінням Пенсійного фонду.

Відповідальність страхувальників, банків, організацій, що здійснюють виплату і доставку пенсій, та їх посадових осіб за порушення у сфері загальнообов’язкового державного пенсійного страхування передбачена ст. 106 Закону.

Так, відповідно до ч. 9 ст. 106 Закону виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції:  

п. 3) за приховування (заниження) страхувальником суми заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески, накладається штраф у розмірі всієї суми прихованої (заниженої) заробітної плати (виплат, доходу), а в разі повторного протягом року такого порушення - штраф у триразовому розмірі суми прихованої (заниженої) заробітної плати (виплат, доходу);

п. 4) за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми;

п. 5) за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Встановивши відповідні порушення під час проведення перевірки, оформленої актом № 97  від 16.12.2008 р., відповідач правомірно застосував до позивача передбачені Законом фінансові санкції, правильно визначивши їх розмір, відтак підстав для скасування оспорюваних рішень відповідача суд не вбачає (а.с. 25, 27, 29,32).

Суд не приймає заперечень позивача, що акт перевірки складено на підставі фальсифікованих документів, оскільки доказів на підтвердження цього позивач не надав. Як вбачається з акту, перевірка проведена на підставі тих документів регіонального відділення біржі, які були надані перевіряючим, за належне ведення посадовими особами документації відповідає сама установа (підприємство, організація), яка в силу чинного законодавства зобов’язана забезпечити наявність відповідно оформленої звітної документації у повному обсязі.

Не впливають на висновок суду про відсутність підстав для задоволення позову також посилання позивача на те, що документи для перевірки були надані неповноважною особою - Любімовим  В.М., який на час проведення перевірки був звільнений з посади директора регіонального відділення біржі і не мав юридичного права вчиняти дії, пов’язані з нарахуванням заробітної плати та поданням звітів до Пенсійного фонду.

Так, згідно Положення про Чернівецьке регіональне відділення Аграрної біржі директор  відділення  наділений правом, зокрема, приймати на роботу та звільняти з роботи працівників відділення, відповідає за збереження документів, затверджує структуру і штатний розпис відділення, за погодженням з директором Аграрної біржі визначає форми, системи та розміри оплати праці, забезпечує ведення бухгалтерського обліку відповідно до правил, встановлених чинним законодавством, виконує інші повноваження, які забезпечують діяльність відділення.

Знаходження у Любімова  В.М документів регіонального відділення біржі після його звільнення з посади директора відділення свідчить про неналежне здійснення самою Аграрною біржею своїх повноважень щодо контролю за діяльністю підпорядкованого їй структурного підрозділу, незабезпечення належної передачі документів з фінансово-господарської діяльності відділення уповноваженій особі і не звільняє біржу від відповідальності за порушення чинного законодавства її структурним підрозділом, яке не має статусу юридичної особи, зокрема, норм Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

За таких обставин позов задоволенню не підлягає. Судовий збір у сумі  13,60 грн. належить залишити за позивачем, зайво сплачений судовий збір може бути повернутий позивачеві за його клопотанням ухвалою суду.

На підставі викладеного керуючись ст.ст. 2, 3, 6-12, 17, 160-163, 167, п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд


П О С Т А Н О В И В :


1.          У задоволенні позову відмовити повністю.


Порядок апеляційного оскарження

Про апеляційне оскарження рішення  суду  першої  інстанції спочатку  подається  заява.  Обґрунтування  мотивів  оскарження  і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються  в  апеляційній скарзі.

Заява  про  апеляційне  оскарження  та  апеляційна  скарга подаються до адміністративного суду  апеляційної  інстанції  через суд  першої  інстанції,  який  ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно  надсилається  особою,  яка  її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява  про  апеляційне  оскарження  постанови  суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення,  а в разі   складення   постанови  у  повному  обсязі  відповідно  до статті 160 КАС України -  з  дня  складення  в  повному  обсязі.

Апеляційна  скарга  на  постанову  суду першої інстанції подається протягом  двадцяти  днів  після  подання  заяви   про   апеляційне оскарження.

Апеляційна   скарга  може  бути  подана  без  попереднього подання заяви про апеляційне оскарження,  якщо скарга подається  у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.


У судовому засіданні 15 травня 2009 року оголошено вступну та резолютивну частини, повний текст постанови підписано 18 травня 2009 р.


Суддя                                                                           Ковальчук Т.І.

  • Номер:
  • Опис: про стягнення боргу 322 354,62 грн
  • Тип справи: Позовна заява(звичайна)
  • Номер справи: 10/32
  • Суд: Господарський суд міста Києва
  • Суддя: Ковальчук Т.І.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 19.01.2011
  • Дата етапу: 17.03.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація