Справа № 2- 529/2009
З А О Ч Н Е
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 червня 2009 року Генічеський районний суд Херсонської області в складі:
головуючого судді Калімбет Л.І.
при секретарі Наход О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Генічеськ справу за позовом ОСОБА_1 до нотаріуса Державної нотаріальної контори Генічеського районного управління юстиції про визнання відмови у вчиненні нотаріальних дій незаконною та зобов'язання видати свідоцтво про спадщину за законом,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер його батько ОСОБА_2 Після його смерті відкрилася спадщина, до складу якої увійшов житловий будинок АДРЕСА_1, що знаходиться на земельній ділянці, площею 300 кв.м., що була надана у постійне користування на підставі рішення Генічеської міської ради № 379 від 06.08.1975 року. Позивач фактично прийняв спадщину, так як вступив в управління та володіння спадщиною і проживає в цьому будинку до теперішнього часу. Інших спадкоємців немає. Коли він звернувся до нотаріальної контори для отримання свідоцтва про спадщину, йому було відмовлено, оскільки в нього немає довідки про те, що він постійно проживав зі спадкодавцем та не звертався із заявою про прийняття спадщини у встановлений шестимісячний строк. Вважає, що відмова у видачі йому свідоцтва про праву на спадщину незаконна, а тому просить суд позов задовольнити, визнати відмову нотаріуса незаконною та зобов'язати Відповідача видати свідоцтво про право на спадщину за законом.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі, підтвердив обставини, викладені в ньому просить суд позов задовольнити.
Відповідач, що належним чином сповіщений про час і місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився,про причини неявки суду не повідомив, За таких обставин та за згодою позивача, суд вважає можливими винесення заочного рішення по справі.
Вислухавши позивача, дослідивши письмові докази, та, оцінивши всі надані докази у їх сукупності, суд встановив наступні факти та відповідні ним правовідносини.
Позивач є єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 року. Вказана обставина підтверджується свідоцтвом про народження позивача та свідоцтвом про смерть ОСОБА_2(а.с. 3,5)
Згідно наданого технічного паспорту, до складу спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 увійшов житловий будинок АДРЕСА_1, що знаходиться на земельній ділянці, площею 300 кв.м., що була надана у постійне користування на підставі рішення Генічеської міської ради № 379 від 06.08.1975 року(а.с.10-11).
Позивач фактично прийняв спадщину, так як фактично вступив у володіння спадщиною, що підтверджується копією домової книги, де зазначено, що ОСОБА_1 з 1982 року проживає у вказаному будинку, крім того, з пояснень позивача вбачається, що з моменту смерті батька та до цього часу він управляє спадщиною - несе витрати на її утримання, сплачує комунальні платежі, робить ремонт (а.с.8-9).
Відповідно до вимог 549 ЦК України (в редакції 1963 року, що діяла на момент виникнення права на спадщину) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном. А згідно ст. 548 ЦК України ( в редакції 1963 року прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Також у п. 113 Інструкції про вчинення нотаріальних дій ( в редакції, що діяла на момент виникнення права на спадщину) визначено, що свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям, що прийняли спадщину, тобто ті, що фактично вступили в управління або володіння спадковим майном.
Таким чином, нотаріус, відмова позивачу у видачі свідоцтва про спадщину за законом суперечить вимогам закону, що діяли на той час і, порушує право позивача на спадкове майно, а тому відповідно до ст. 16 ЦК України в діючий редакції, способом захисту цього права є визнання дій нотаріуса щодо відмови і у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом незаконними та зобов'язати видати таке свідоцтво.
Тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.11, 211-213 ЦПК України, ст. 548-549 ЦК України ( в редакції 1963 року), ст. 16 ЦК України в діючій редакції, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до нотаріуса Державної нотаріальної контори Генічеського районного управління юстиції про визнання відмови у вчиненні нотаріальних дій незаконною та зобов'язання видати свідоцтво про спадщину за законом - задовольнити в повному обсязі.
Визнати відмову нотаріуса Державної нотаріальної контори Генічеського районного управління юстиції у видачі ОСОБА_1 свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 незаконною.
Зобов'язати нотаріуса Державної нотаріальної контори Генічеського районного управління юстиції видати ОСОБА_1 свідоцтво про на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 на житловий будинок (літ А) , при якому є сіни (літ. а) та господарські прибудови літня кухня (літ. Б), сарай (літ. В), вбиральна (літ. Г), споруди № 1 і №2, що розташовані на земельній ділянці, площею 300 кв.м. в АДРЕСА_1.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Херсонської області через Генічеський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
Суддя Генічеського
районного суду Л.І. Калімбет
Рішення набрало законної сили « »_______________200___р.
Секретар