Судове рішення #51114115

Справа № 2-5030/11


Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 жовтня 2011 року

Рівненський міський суд Рівненської області у складі :

головуючого судді Рогозіна С.В.,

при секретарі Кулик Т.М.

з участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача Шмайхеля А.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства "Українська страхова компанія "Княжа Вієнна іншуранс груп"про стягнення страхової виплати,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Закритого акціонерного товариства „Українська страхова компанія „Княжа" про стягнення страхової виплати. В позовній заяві вказує, що 29 липня 2005 року біля 23 год. 00 хв. в м. Кузнецовську Рівненської області ОСОБА_3, керуючи автомобілем Фіат Уно, державний номер НОМЕР_2, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, рухаючись в темну пору доби виїхав на зустрічну смугу руху та допустив зіткнення з автомобілем НОМЕР_1, який стояв з включеними габаритними вогнями внаслідок чого ОСОБА_5 від отриманих травм помер у реанімаційному відділенні СМСЧ-3 ІНФОРМАЦІЯ_1 року.

Відповідно до відповіді ЗАТ „Княжа"від 17 жовтня 2006 року йому було виплачено суму в розмірі 2620,86 грн. витрат на поховання та 2550 грн. страхових виплат. Він є третьою особою на користь якої було укладено поліс між страхувальником та винуватцем ДТП ОСОБА_3

У відповідності ст. 979 Цивільного кодексу України за договором страхування одна сторона (страховик) зобов'язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору.

Позивач вважає, що ЗАТ „Княжа" не провела в повному обсязі сплату страхової виплати, щодо страхового випадку, порушує його права на отримання страхового відшкодування.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просить стягнути з Закритого акціонерного товариства „Українська страхова компанія „Княжа" на користь ОСОБА_6 страхову суму в розмірі 48450 гривень та судові витрати по справі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги позивача не визнав та пояснив, що цивільно-правова відповідальність винуватця ДТП ОСОБА_3, як власника транспортного засобу, була застрахована згідно страхового полісу обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів № ВА 4454346 від 13.07.2005 р. в ЗАТ "Українська Страхова компанія "Княжа".

Внаслідок страхового випадку, позивачу ОСОБА_1, як спадкоємцю потерпілого ОСОБА_5, який загинув внаслідок ДТП, було виплачено страхове відшкодування у вигляді компенсації затрат на організацію поховання на загальну суму 2897,41 грн. та 2550,00 грн. моральної шкоди, що підтверджується самим позивачем та матеріалами справи. Страхова компанія в повному обсязі виконала усі покладені на неї договором страхування обов'язки.

Думка позивача, що страхова компанія зобов'язана була здійснити страхове відшкодування у випадку смерті його сина ОСОБА_5 в розмірі 51000 грн. не відповідає вимогам закону.

Просить застосувати при вирішенні даної справи наслідки пропущення позивачем ОСОБА_1 строків позовної давності на звернення до суду з позовом до ПрАТ "Українська страхова компанія "Княжа Вієнна Іншуранс Груп" про стягнення страхового відшкодування, передбачені ч. 4 ст. 267 ЦПК України та відмовити в задоволені позову ОСОБА_1 ПрАТ "Українська страхова компанія "Княжа Вієнна Іншуранс Груп"в зв'язку з пропущенням ним без поважних причин строку позовної давності та за безпідставністю позовних вимог.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення позивача, представника відповідача оцінивши докази та всі обставини справи у їх сукупності на підставі чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що 29 липня 2005 року біля 23 год.00 хв., в м. Кузнецовську Рівненської області ОСОБА_3, керуючи автомобілем Фіат Уно, державний номер НОМЕР_2, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, рухаючись в темну пору доби виїхав на зустрічну смугу руху та допустив зіткнення з автомобілем НОМЕР_1, який стояв з включеними габаритними огнями внаслідок чого ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 року, від отриманих травм помер у реанімаційному відділенні СМСЧ-3.

Вироком Кузнецовського міського суду Рівненської області від 11 травня 2006 року ОСОБА_8 визнано винним у вчиненні злочину передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України і призначено покарання у вигляді трьох років шести місяців позбавлення волі та було стягнуто з нього на користь ОСОБА_1 матеріальні збитки в розмірі 5139 гривень та моральну шкоду в сумі 100000 гривень.

Цивільно-правова відповідальність винуватця ДТП ОСОБА_3, як власника транспортного засобу, була застрахована згідно страхового полісу обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів № ВА 4454346 від 13.07.2005 р. в ЗАТ Українська Страхова компанія "Княжа", яка на підставі свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи виданого Шевченківською районною у місті Києві державною адміністрацію від 09.09.2009 року перейменована в Приватне акціонерне товариство "Українська страхова компанія "Княжа Вієнна іншуранс груп"і є правонаступником ЗАТ Українська Страхова компанія "Княжа".

Згідно статті 979 Цивільного кодексу України за договором страхування одна сторона (страховик) зобов'язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору.

Відповідно до ч. 1 ст. 988 Цивільного кодексу України, у разі настання страхового випадку страховик зобов'язаний здійснити страхову виплату у строк, встановлений договором.

Згідно статті 990 Цивільного кодексу України страховик здійснює страхову виплату відповідно до умов договору на підставі заяви страхувальника (його правонаступника) або іншої особи, визначеної договором, і страхового акта (аварійного сертифіката). Страховий акт (аварійний сертифікат) складається страховиком або уповноваженою ним особою у формі, що встановлюється страховиком.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 20 Закону України "Про страхування" у разі настання страхового випадку страховик зобов'язаний здійснити страхову виплату у строк, встановлений договором.

Внаслідок даного страхового випадку, позивачу ОСОБА_1, як спадкоємцю потерпілого ОСОБА_5, який загинув внаслідок ДТП, було виплачено страхове відшкодування у вигляді компенсації затрат на організацію поховання на загальну суму 2897,41 грн. та 2550,00 грн. моральної шкоди. Остання сума страхової виплати була виплачена 01 грудня 2006 року в розмірі 276,55 гривень, що підтверджується видатковим касовим ордером.

Згідно ст. 27 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів"право на отримання відшкодування за шкоду, пов'язану із смертю потерпілого, мають особи, які знаходилися на утриманні потерпілого, та особи, які взяли на себе витрати з поховання. У зв'язку із смертю годувальника в результаті дорожньо-транспортної пригоди право на страхове відшкодування мають: діти (в тому числі усиновлені) - до досягнення ними повноліття; непрацездатна вдова (вдовець), непрацездатні батьки - до відновлення ними працездатності, а також працездатна вдова (вдовець), якщо у сім'ї є діти віком до восьми років; інші члени сім'ї, які знаходилися на утриманні потерпілого.

Страхове відшкодування виплачується, якщо смерть потерпілого в результаті дорожньо-транспортної пригоди настала протягом одного року після дорожньо-транспортної пригоди та є прямим наслідком такої дорожньо-транспортної пригоди.

У зв'язку із смертю годувальника відшкодовується частина неотриманих доходів потерпілого, яка кожному утриманцю належала б при його житті, за вирахуванням пенсій, наданих утриманцям внаслідок втрати годувальника. Порядок вирахування відшкодування утриманцям визначає Кабінет Міністрів України.

Витрати на поховання мають бути обґрунтовані та відшкодовуються при наданні страховику оригіналу свідоцтва про смерть та документів, які підтверджують такі витрати.

З дослідженої в судовому засіданні справи № 1337/26-ВА/094 про виплату ЗАТ Українська Страхова компанія "Княжа"ОСОБА_1 та ОСОБА_9 страхового відшкодування вбачається, що позивач ОСОБА_1 під час оформлення документів на виплату страхового відшкодування подав документально підтверджені докази понесених ним витрат на поховання та подав докази стягнення з винуватця в ДТП ОСОБА_3 моральної шкоди та не подав жодного доказу в підтвердження того, що він або його дружина знаходилися на утриманні потерпілого ОСОБА_5, або були непрацездатні.

Відповідно до п. 22.3 ст. 22 Закону потерпілому відшкодуванню підлягає моральна шкода, передбачена п. п. 1, 2 ч. 2 ст. 23 Цивільного кодексу України, розмір якої встановлюється в судовому порядку. При цьому страховик відшкодовує не більше 5% ліміту відповідальності, визначеного у п. 9.3 ст. 9 даного Закону, тобто не більше 5% від 51000 грн., що в грошовому еквіваленті становить 2550,00 грн. Тому, суд вважає, що відповідач правомірно виплатив ОСОБА_10 моральну шкоду саме в сумі 2550,00 гривень.

За таких обставин, суд вважає, що відповідач ЗАТ "Українська Страхова компанія "Княжа"під час виплати ОСОБА_10 страхового відшкодування діяла правомірно, а позовні вимоги позивача є безпідставними.

Крім того, враховуючи те, що з часу проведення останньої доплати до страхової виплати (01.12.2006 року) і до моменту звернення ОСОБА_10 до суду пройшло більше трьох років, суд вважає, що при розгляді даної справи є підстави для застосування трьохрічного строку позовної давності передбаченого статтею 257 ЦК України, оскільки на цьому наполягає представник відповідача.

На підставі викладеного, у відповідності до ст. ст. 979, 988, 990 Цивільного кодексу України, ст. ст. 22, 27 ЗУ "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", ст. 20 Закону України "Про страхування", керуючись ст. ст. 10, 60, 130, 212, 213, 215 ЦПК України суд, -

В И Р І Ш И В :

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства "Українська страхова компанія "Княжа Вієнна іншуранс груп"про стягнення страхової виплати відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Рівненської області через суд першої інстанції. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 24.10.2011 року.


Суддя Рівненського

міського суду Рогозін С.В.


  • Номер: 22-ц/772/1904/2017
  • Опис: за позовом Лукавого Дмитра Миколайовича до Вінницької обласної організації всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства «Колос», агропромислового комплексу України, приватного закладу «спортивного клубу «Вікторія-Т» про стягнення боргу за договором підряду шляхом визнання права спільної часткової власності, та зустрічним позовом Вінницької обласної організації ВФСТ «Колос», АПК України, приватного закладу «Спортивний клуб «Вікторія-Т» про визнання права власності, зобов’язання виконати умови договору, стягнення моральної шкоди
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-5030/11
  • Суд: Апеляційний суд Вінницької області
  • Суддя: Рогозін С.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 23.06.2017
  • Дата етапу: 05.10.2017
  • Номер: 6/308/51/18
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-5030/11
  • Суд: Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
  • Суддя: Рогозін С.В.
  • Результати справи: у задоволенні подання (клопотання) відмовлено
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 22.12.2017
  • Дата етапу: 11.04.2018
  • Номер:
  • Опис: Про відшкодування шкоди
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 2-5030/11
  • Суд: Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська
  • Суддя: Рогозін С.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до суду касаційної інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 27.05.2010
  • Дата етапу: 19.09.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація