Судове рішення #51081964

Баранівський районний суд Житомирської області


Справа № 0602/635/2012

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 квітня 2012 року Баранівський районний суд Житомирської області в складі: головуючого судді Юрчука М. І. секретаря судових засідань ОСОБА_1 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Баранівка справу за позовом ОСОБА_2 до Лугинської районної державної адміністрації, про визнання протиправним рішення комісії при Лугинській РДА по реалізації Законів України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про правовий режим територій, що зазнала радіоактивного забруднення в наслідок Чоронобильської катастрофи , -


В С Т А Н О В И В:

28.03.2012 року ОСОБА_2 пред'явив позов до Лугинської районної державної адміністрації, про визнання протиправним рішення комісії при Лугинській РДА по реалізації Законів України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про правовий режим територій, що зазнала радіоактивного забруднення в наслідок Чоронобильської катастрофи про визнання протиправним рішення комісії при Лугинській районній державній адміністрації Житомирської області по реалізації Законів України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про правовий режим територій, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» про відмову у постановці його, ОСОБА_2, на чергу на виплату грошової компенсації за втрачене нерухоме майно на радіоактивно забрудненій території, розташованого по вул. К.Маркса, 47, в селі Липники Лугинського району Житомирської області.

В позовній заяві ОСОБА_2 зазначає, що він потерпілий внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до категорії 1 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, як інвалід 3 групи наслідок захворювання, пов'язаного із наслідками аварії на Чорнобильській АЕС,


отримує державну та додаткову пенсії. передбачені статтями 50. 54 Закону № 796-ХП. Розміри призначених і виплачуваних йому пенсій не відповідають розмірам, встановленими цим Законом. Управління Пенсійного фонду в Баранівському районі відмовляється здійснити перерахунок пенсій відповідно до зазначеного Закону України № 796-ХП, тому позивач просив визнати дії відповідача неправомірними і зобов'язати його усунути зазначені порушення. З обов'язати відповідача нарахувати та виплатити йому пенсію в розмірі вісьми мінімальних пенсій за віком та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком з 28.10.2010 року.


Позивач в судове засідання не з'явився просить розглянути справу в скороченому провадженні.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, а керівник управління Пенсійного фонду України в Баранівському районні надіслав до суду заперечення, в якому просить суд розглядати справу без представника. Позов ОСОБА_3 не визнає; обгрунтовує свою позицію тим, що ОСОБА_3 для захисту свого права звернувся лише 17 травня 2011 року. Окрім того виплата пенсії для ОСОБА_3 здійснюється відповідно до ст. 67 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796- ХІІ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, якою надано право Кабінету Міністрів України визначати порядок роз”яснення і застосування цього Закону, а постановою Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2002 року №1 ”Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсілнерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету”, встановлено розміри доплати до пенсії, яка є обов'язковою для виконання, у тому числі і Пенсійним фондом. Відповідач просить відмовити ОСОБА_3 в позові за безпідставністю, необгрунтованістю позовних вимог та з пропущенням строку звернення до адміністративного суду.

Оглянувши матеріали справи і дослідивши докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.

Управлінням Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області надано письмову відповідь ОСОБА_3 до подачі позовної заяви до суду на його звернення про перерахунок пенсії, як інваліду постраждалому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, але судом на підставі заперечення відповідача на позовну заяву ОСОБА_3 встановлено, що йому нараховувалася пенсія всупереч вимогам ст.ст. 50,54 Закону України "Про соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - 1487, 14 грн. та додаткова пенсія інвалідам ІІ групи внаслідок ЧК, стаття 49 - 150 грн.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 є інвалідом 2 групи з 25.02.2009 року внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, має 1 категорію осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, одержує пенсію по інвалідності на підставі ст. 54 Закону № 796-ХП та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі ст. 50 цього Закону. Зазначене підтверджується довідкою серії ЖИА №109639, виданою 24.03.2009 року Житомирською обласною медико-соціальною експертизою; посвідченням серії А №053687, видане 30.05.1995 року.

Відповідно до ст. 71 КАС України, якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно довідки управлінням Пенсійного фонду України в Баранівському районі, ОСОБА_3 отримує пенсію по інвалідності внаслідок ушкодження здоров'я при ліквідації аварії на АЕС. З січня по квітень 2010 року ОСОБА_3 нарахована і виплачена пенсія в розмірі 1487 грн. 14 коп в місяць та додаткова пенсія інвалідам ІІ групи внаслідок ЧК в розмірі 150 грн., а всього 1637 грн. 14 коп..

Суд вважає, що нарахування і виплата пенсії позивачеві здійснювалась з порушенням вимог чинного законодавства за таких міркувань.

Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала через захворювання, внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року № 523. Ця постанова є чинною, її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають змісту статей 50, 54 Закону № 796-ХП. А в п. 2 постанови від 3 січня 2002 р. № 1, та постанови від 16 липня 2008 року № 654 Кабінет Міністрів України установив розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, усупереч положенням зазначених статей закону, причому ці суми не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.

Статтею 49 Закону №796-ХП передбачено, що пенсіі особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ч. 4 ст. 54 цього Закону визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів 3 групи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими шести мінімальних пенсій за віком.

Згідно зі ст. 50 зазначеного Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам 3 групи - у розмірі 50 % мінімальлої пенсії за віком. Як передбачено ст. 53 Закону № 796-ХП, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Таким чином, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій є мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно зі ст. 28 Закону від 9 липня 2003 р. № 1058-1У “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - ОСОБА_4 № 1058-ІУ) встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Виходячи із загальних конституційних засад пріоритету законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають статті 40 та 50 Закону № 796-ХП , а не наведена вище постанова Кабінету Міністрів України, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що дії УПФ щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії та визначення їх розміру виходячи із положень ст.ст. 50, 54 Закону № 796-ХП, є неправомірними.

Відповідно до ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк ( з 03.08.2010 року). До цієї дати був встановлений строк—один рік). Позивач просить суд зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 28.10.2010 року, але в позовній заяві не просить суд поновити строк звернення з адміністративним позовом до суду, пропущеного з поважної причини. Враховуючи, що управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_3, через те що він пропустив строк шість місяців звернення до суду, тому суд задовольняє позов ОСОБА_3, зобов'язуючи УПФ провести перерахунок його пенсії з 28.10.2010 року, оскільки він звернувся до суду із вказаним позовом 26.04.2011 року.

Керуючись ст.ст. 99,100,158-163, 167, КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_3 задовольнити.


Визнати незаконною відмову управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області про проведення перерахунку державної та додаткової пенсії ОСОБА_3 відповідно до розмірів встановлених статтями 50, 54 Закону України від 28 лютого 1991 р. № 796-ХIl “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, за період з 18.10.2009 року.


Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату пенсій ОСОБА_3, починаючи з 28 жовтня 2010 року та виплачувати пенсію як інваліду ІІ групи від захворювання пов'язаного з аварією на Чорнобильській АЕС державну пенсію в розмірі вісьми мінімальних пенсій за віком щомісячно, додаткову пенсію в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком щомісячно, відповідно до ст.50, 54 Закону України від 28 лютого 1991 р. № 796-ХIl “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Апеляційна скарга на  постанову суду першої інстанції може бути подана  до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Баранівський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.   Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги , якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.




До Баранівського районного суду Житомирської області

І

Позивач:

ОСОБА_2 12737, Житомирська область, Баранівський район, с. Йосипівка, вул. Лесі України, 24 тел. 8 098 60 96 197 інші з/з відсутні

Відповідач:

Лугинська районна державна адміністрація Житомирської області 11301, Житомирська область, смт. Лугини, вул. К. Маркса, 4 тел. (04161) 9-15-34 інші з/з невідомі

Адміністративний позов

про визнання протиправним рішення комісії при Лугинській райдержадміністрації по реалізації Законів України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про правовий режим територій, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи»

Я, ОСОБА_2, потерпілий внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до категорії 1 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, являюсь інвалідом ІІІ групи у зв'язку з захворюванням внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів Української РСР N2106 від 23.07.1991 р. «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» с. Липники, смт. Лугини відносяться до зони гарантованого добровільного відселення».

Згідно Ч.l ст. 17 Закону України «Про правовий режим територій, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» з метою зниження ризику захворюваності населення та зменшення доз радіоактивного опромінення у зоні гарантованого добровільного відселення державою гарантується добровільне переселення людей із зони.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України N2706 від 16.12.1992 року «Про порядок відселення та самостійного переселення громадян з територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС» оформив направлення на переселення серії ЖТ N212053 від 25.11.2011 року, а 09 грудня 2011 року переселився з с. Липники Лугинського району Житомирської області в с. Йосипів ка Баранівського району Житомирської області в свій житловий будинок, який я придбав за власні кошти, згідно договору купівлі-продажу від 09.12.2011 р.

26.12.2011 року я передав свій житловий будинок по вул. К.Маркса, 47, в с. Липники Лугинського району Житомирської області на баланс Липнівської сільської ради, що підтверджується копіями актом передачі від 26.12.2011 р. та довідкою N22230 від 26.12.2011 р.

Вказаний будинок належав мені на праві приватної власності, що підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно, виданого Виконавчим комітетом Липнівської сільської ради Лугинського району Житомирської області від 09.07.2009 р. та зареєстрованого Коростенським МЕТІ в книзі N21, номер запису 46.

Оскільки це майно знаходиться на радіоактивно забрудненій території, на підставі статті 35 Закону Украіни «Про статус і соціальний громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пункту 4 Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N21243 від 18.11.2009-р~=-llОРЯДQК)Я ~веllliYJ3СЯдо Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області із заявою про постановку мене на чергу на виплату грошової компенсації за втрачене нерухоме майно, яке належить мені на праві приватної власності. До заяви були додані всі необхідні документи, що підтверджується копією заяви від 28.12.2011 р.

Однак, відповідач відмовив мені у постановці на чергу на виплату грошової компенсації за втрачене майна, оскільки я нібито не проживав ІНФОРМАЦІЯ_1 та що будинок є об'єктом незавершеного будівництва (копії витягу з протоколуN!!2 від 27.01.2012 р. та листа від ЗО.ОI.2012 додаються).

Вважаю, що відмова у постановці на чергу на виплату грошової компенсації за втрачене нерухоме майно є незаконною та необrрунтованою, такою, що порушує мої законні права.

Так, відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується, зокрема, відшкодувати матеріальні втрати, що Їх зазнали громадяни у зв'язку з Чорнобильською катастрофою.

Як зазначено в П.l Ч.l ст. З5 цього ж Закону, громадянам, які евакуйовані, відселяються або самостійно переселяються відповідно до ст. 4 цього Закону передбачена грошова компенсація у повному розмірі вартості жилих, дачних, садових будинків, гаражів, господарських будівель та споруд, яка здійснюється за цінами, встановленими на момент припинення права власності.

Відповідно до пункту 4 Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N!!124З від 18.11.2009 р. для отримання компенсації переселенець подає до райдержадміністрації (виконавчого органу ради міста обласного значення) за місцезнаходженням втраченого нерухомого майна:

l.заяву;

2.копію ордера на житлове приміщення, виданого у зв'язку з переселенням (незалежно від того, на кого з членів сім'ї виписано ордер), або копію договору купівлі-продажу, що підтверджує факт придбання переселенцем _ у місці переселення житлового будинку садибного типу (квартири), або копію акта введення в експлуатацію у місці переселення житлового будинку садибного типу у разі індивідуального будівництва, або копію акта введення в експлуатацію будинку садибного типу, переданого переселенцю у приватну власність відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 червня 1997 р. N 6З7 «Про порядок передачі у приватну власність громадян незавершених будівництвом будинків садибного типу» або копію свідоцтва про право власності на житло, яке громадянин отримав після переселення у власність на підставах, не заборонених законом;

З.довідку про передачу втраченого нерухомого майна органу самоврядування місця

відселення (сільській, селищній, міській раді);

4.довідку про склад сім'ї та постійну реєстрацію у місці переселення; 5.копію паспорта громадянина України.

Всі документи передбачені п. 4 Порядку мною були надані Лугинській районній державній адміністрації в повному обсязі, що підтверджується копією заяви від 28.12.2011 р.

Такими документами є зокрема: 1) заява від 28.12.2011 р., 2) копія договору купівлі-продажу, що підтверджує факт придбання переселенцем у місці переселення житлового будинку, З) довідку Липницької сільської ради про передачу втраченого нерухомого майна органу самоврядування місця відселення N!!22ЗО від 26.12.2011 р., 4) довідку про склад сім'ї та постійну реєстрацію у місці переселення N!!856 від 20.12.2011 р., 5) копія мого паспорту.

Отже, оскільки мною були надані всі необхідні документи, законнихпідстав для відмови не

було.

В той же час відповідно дО Ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Крім того, відповідачем був визначений суб'єкт оціночної діяльності, за результатами конкурсного відбору, який і провів оцінку майна, яке було передано на баланс Липнівської сільської ради (оголошення в газеті Промінь від 09.12.2011 р. додається). При цьому, саме відповідач, Лугинська районна державна адміністрація Житомирської області, на підставі абзацу З пункту З Порядку забезпечувала суб'єкта оціночної діяльності вихідними даними, необхідними для проведення оцінки та здійснення рецензування звіту про оцінку майна.

Отже, рішення комісії при Лугинській райдержадміністрації по реалізації Законів України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про правовий режим територій, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської

катастрофи» про відмову у постановці на чергу на виплату грошової компенсації за втрачене нерухоме майно є незаконним та необrpунтованим, таким, що порушує мої законні права.

Слід звернути увагу, що відповідно дО Ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно дО Ч.2 ст. 19 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особипозивача,або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Враховуючи вище викладене та керуючись ч. 2 ст. 19 Конституції України, ст. ст. 4, 13, З5 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Ч.l ст. 17 Закону України «Про правовий режим територій, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», п. п. 1, 2, З, 4 Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N~124З від 18.11.2009 р., ст. ст. 2, 4, 104-106, 162 КАС України, -

Прошу:

l.Визнати протиправним рішення комісії при Лугинській районній державній адміністрації Житомирської області по реалізації Законів України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про правовий режим територій, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» про відмову у постановці мене, ОСОБА_2, на чергу на виплату грошової компенсації за втрачене нерухоме майно на радіоактивно забрудненій території, розташованого по вул. К.Маркса, 47, в селі Липники Лугинського району Житомирської області.

2.Зобов'язати Лугинську районну державну адміністрацію Житомирської області прийняти рішення про постановку мене, ОСОБА_2, в чергу на виплату грошової компенсації за втрачене нерухоме майно на радіоактивно забрудненій території, розташованого по вул. К.Маркса, 47, в селі Липники Лугинського району Житомирської області.

З.Зобов'язати Лугинську районну державну адміністрацію Житомирської області прийняти рішення про виплату мені, ОСОБА_2, грошової компенсації за втрачене нерухоме майно на радіоактивно забрудненій території, розташованого по вул. к.Маркса, 47, в селі Липники Лугинського району Житомирської області.

4.Звільнити мене від сплати судового збору на підставі П.l О Ч.l СТ.5 Закону України «Про судовий збір» як громадянина, віднесеного до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Додаток:

ОСОБА_5 посвідчення потерпілого від аварії на ЧАЕС категорії та вкладки до його, паспорта,

ідентифікаційного номера та пенсійного посвідчення. 2.Копія заяви від 28.12.2012 р.

ОСОБА_4 довідки N~856 від 20.12.2011 р. 4.Копія довідки N~22ЗО від 26.12.2011 р. 5.Копія направлення на переселення.

6"Копія свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 09.07.2009 р. 7.Копія договору купівлі-продажу від 09.12.2011 р.

8.Копія оголошення в газеті «Промінь» від 09.12.2011 р.

9.Копія витягу з Протоколу N~2 від 27.01.2012 р.

10.Копія листа Лугинської РДА від ЗО.ОI.2012 р.

II.Копія звіту про оцінку майна.

12.Копія висновку про вартість майна.

13.Копія висновку про рецензування майна.

14.Копія акту від 26.12.2011 р.

15.Копія позовної заяви з доданими до неї документами.

«2:;j, березня 2012 р. ~

ОСОБА_2 ,,#.L{5



Суддя: ОСОБА_6




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація