Судове рішення #51045724

Справа № 2-а-3406/11



П о с т а н о в а

І м е н е м У к р а ї н и

14 жовтня 2011 року Суддя Казанківського районного суду Миколаївської області Вжещ С.І. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Казанківському районі Миколаївської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії по нарахуванню та сплаті державної соціальної допомоги,

В С Т А Н О В И В :

19.09.2011 року ОСОБА_1 звернулася до Казанківського районного суду Миколаївської області з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Казанківському районі Миколаївської області, в якому просила визнати дії відповідача неправомірними та стягнути з нього недоплачену їй (позивачці), як дитині війни щомісячну державну соціальну допомогу з 19 червня 2011 року по 23 липня 2011 року; зобов’язати відповідача нарахувати та виплатити соціальну допомогу згідно до вимог чинного Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Ухвалою суду від 20.09.2011 року відкрито скорочене провадження в справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Казанківському районі Миколаївської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії по нарахуванню та сплаті державної соціальної допомоги.

11.10.2011 року представник відповідача подав заперечення на позов, в якому, не заперечуючи права позивача на отримання підвищення до пенсії, як дитині війни, заперечував проти задоволення позовних вимог, зазначивши наступне: законом не передбачено розміру мінімальної пенсії за віком, з якої потрібно обчислювати підвищення згідно Закону «Про соціальний захист дітей війни»; відсутнє законодавче підґрунтя застосування Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», так як аналіз норм вказаного Закону свідчить, що в будь-якому випадку норми статті 28 щодо встановлення мінімального розміру пенсії за віком, не можуть бути застосовані для визначення розмірів соціальних виплат непрацездатним громадянам; підвищення до пенсії, як державна соціальна виплата виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України, а не за рахунок коштів Пенсійного фонду, а кошти Пенсійного Фонду не включаються до складу Державного Бюджету України, таким чином грошових коштів в Пенсійному фонді України для цілей, визначених Законом «Про соціальний захист дітей війни» немає; статтею 41 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», в зв’язку з чим позивачу виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасника війни (10% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність).

Виходячи з встановлених обставин справи та досліджених доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог, з наступних підстав.

З матеріалів справи видно, що позивачка ОСОБА_1 має статус «дитини війни», що підтверджується пенсійним посвідченням серії АБ № 628603 від 22.01.2004 року.

Враховуючи зазначений статус позивачки, вона, відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», має право на отримання державної соціальної підтримки, а саме, підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, так як, відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Частина 2 статті 3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачає, що державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

Згідно ч.3 та 4 ст.8 КАС України звернення до адміністративного суду за захистом прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Таким чином, доводи відповідача, в частині неврегульованості на законодавчому рівні порядку здійснення доплат особам, які мають статус дітей війни, не може бути підставою для їх нездійснення або відмові в задоволенні.

Щодо доводів стосовно відсутності підстав для застосування до спірних правовідносин ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», суд зазначає.

Відповідачем не заперечувалось, що позивачка, відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», має право на отримання доплати до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акта, який би визначив цей розмір або встановлював інший розмір, немає, і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про прожитковий мінімум» від 15.07.1999 року № 966-14 прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.

З огляду на викладене, суд вважає необґрунтованими доводи відповідача щодо застосування положення ч.3 ст.28 зазначеного Закону, з якого випливає , що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачкою конституційної гарантії, встановленої ст.46 Конституції України та права на отримання доплати до пенсії, передбаченої ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Також є безпідставним твердження відповідача про відсутність коштів щодо забезпечення виплати зазначеного підвищення пенсії у вказаному розмірі, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів, як на причину невиконання ними своїх зобов’язань, які встановлені ст.46 Конституції України та Законом України «Про соціальний захист дітей війни».

Суд також вважає, що не заслуговують на увагу доводи відповідача щодо невизначеності на законодавчому рівні питання відносно органу, на який покладено обов’язок здійснення виплат підвищення до пенсії особам, які мають статус дитини війни.

Пенсійний Фонд діє у відповідності до Положення «Про Пенсійний Фонд України», здійснює свої повноваження на підставі п.15 Положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.

Згідно з Положенням про управління Пенсійного Фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року № 8-2, управління Пенсійного фонду в районах, містах і районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства.

Таким чином, обов’язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивачки, передбачені ст.6 «Про соціальний захист дітей війни», покладено на відповідача за місцем проживання позивачки.

Що стосується вимог позивачки про зобов’язання відповідача виплачувати їй щомісячну надбавку до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком за період з 19 червня 2011 року по 23 липня 2011 року, то суд вважає такі вимоги обґрунтованими.

Відповідно до п.п.41 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» текст статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» викладеного в наступній редакції «дітям війни»(крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»)до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення в розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року за № 10-рп2008, у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України(конституційності) окремих положень ст.65 розділу 1, пунктів 61,62,63,66 розділу 2, пункту 3 розділу 3 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» і 101 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України(конституційності) положень ст.67 розділу 1, п.п.1-4,6-22,24-100 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (справа щодо предмета та змісту закону про Державний Бюджет України) визнано такими, що не відповідає Конституції України (є неконституційними) положення п.п.41 розділу 2 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Рішення Конституційного суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов’язковим для виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Виходячи із аналізу зазначених норм законодавства, рішення Конституційного суду України від 22 травня 2008 року та приписів ч.2 ст.152 Конституції України , відповідач повинен нараховувати та сплачувати позивачці доплату до пенсії, передбачену ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», в редакції, яка діяла до 01.01.2008 року, оскільки з моменту ухвалення Конституційним Судом України рішення щодо неконституційності п.41 розділу 2 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ця норма втратила чинність та не підлягає застосуванню. Отже відповідач мав діяти у відповідності з приписами діючої норми ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», нараховувати та здійснювати позивачці доплату до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.

Матеріалами справи встановлено, що у 2011 році управлінням Пенсійного Фонду в Казанківському районі Миколаївської області виплачувалось позивачці соціальна допомога, як дитині війни, у розмірі 10 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Щодо виплат щомісячної державної допомоги «дітям війни» у 2011 році, слід зазначити, що на виконання пункту 7 Закону України від 14 червня 2011 р. N 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову від 06 липня 2011 року №745 («Урядовий кур’єр» №133 від 23.07.2011 року) про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету. Згідно ст. 6 Постанови КМУ №745 від 06.07.2011 року – установлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія  Законів  України "Про статус  ветеранів війни,  гарантії  їх соціального   захисту та "Про  жертви нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового   утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення  проводиться у розмірі 49,8 гривні.

Таким чином, починаючи з 23.07.2011 року підвищення до пенсії «дітям війни» повинно виплачуватися у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Вказане свідчить, що є достатньо підстав для визнання противоправною бездіяльності Управління Пенсійного Фонду України у Казанківському районі Миколаївської області щодо не нарахування позивачці щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком та зобов’язання нарахувати та виплатити їй за період з 19 червня 2011 року по 23 липня 2011 року з урахуванням фактично сплачених виплат.   

Судові витрати по справі підлягають розподілу у відповідності до ч.1 ст.94 КАС України.

Керуючись ст. ст. 11, 94, 158-163, 183-2 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Казанківському районі Миколаївської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії по нарахуванню та сплаті державної соціальної допомоги, задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Казанківському районі Миколаївської області в частині нарахування та сплати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, щомісячної державної соціальної допомоги у розмірі 10% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Казанківському районі Миколаївської області в частині не нарахування та несплати ОСОБА_1 щомісячної державної соціальної допомоги у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до вимог ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 19 червня 2011 року по 23 липня 2011 року.

Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Казанківському районі Миколаївської області вчинити дії щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до вимог ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 19 червня 2011 року по 23 липня 2011 року, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з урахуванням фактично отриманих сум.

Стягнути з Державного Бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений останньою судовий збір в сумі 3 (три) гривні 40 копійок.

В силу ч.1 ст.256 КАС України допустити негайне виконання постанови суду.

Постанову суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду, через Казанківський районний суд, шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя :




  • Номер:
  • Опис: про нарахування та виплату щомісячної державної соціальної допомоги, дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-3406/11
  • Суд: Добропільський міськрайонний суд Донецької області
  • Суддя: Вжещ С. І.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 05.04.2011
  • Дата етапу: 04.05.2011
  • Номер: 2-а/2303/6692/11
  • Опис: Про визннання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-3406/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Вжещ С. І.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 24.05.2011
  • Дата етапу: 31.08.2012
  • Номер: 2-а/220/3989/11
  • Опис: визнання бездіяльності протиправною та зобов"язання вчинити пенні дії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-3406/11
  • Суд: Погребищенський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Вжещ С. І.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 05.09.2011
  • Дата етапу: 04.10.2011
  • Номер: 2-а/210/2911/11
  • Опис: стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-3406/11
  • Суд: Крижопільський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Вжещ С. І.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 28.09.2011
  • Дата етапу: 26.10.2011
  • Номер: 2-а/3730/11
  • Опис: про визнання дій відповідача протиправними та про зобов'язання здійснити нарахування та виплатити підвищення до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-3406/11
  • Суд: Тисменицький районний суд Івано-Франківської області
  • Суддя: Вжещ С. І.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 31.05.2011
  • Дата етапу: 02.06.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація