КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 22-а-18230|08 р. Головуючий у першій інстанції: Колупаєв В.В.,
Доповідач: Мамчур Я.С.
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 травня 2009 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Мамчура Я.С.,
суддів: Усенка В.Г., Зайцева М.П.,
при секретарі: Медовниці Ю.О.,
розглянувши апеляційні скарги осіб, які не приймали участі у справі - ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3а постанову Корольовського районного суду м. Житомира від 12 червня 2007 року у справі за позовом ОСОБА_12 до Житомирської обласної територіальної виборчої комісії про визнання рішення нечинним, визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Корольовського районного суду м. Житомира з позовом про визнання рішення нечинним, визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії.
Постановою Корольовського районного суду м. Житомира від 12 червня 2007 року - позов задоволено частково.
На вказану постанову, особи які не приймали участі у справі - ОСОБА_1, ОСОБА_2., ОСОБА_3 подали апеляційні скарги, в яких просили її скасувати та ухвалити нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також невідповідністю висновків суду обставинам справи.
Заслухавши у судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення з'явившихся учасників процесу, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін з таких підстав.
Предметом спору в даній справі є визнання нечинними рішень та дій Житомирської обласної ТВК, що порушили права та законні інтереси позивача.
Як вбачається з матеріалів справи, 02.06.2007р. Рада виборчого блоку політичних партій «Блок Юлії Тимошенко» прийняло наступні рішення: № 42-02-0256 про відкликання та дострокове припинення повноважень депутата Житомирської обласної ради ОСОБА_3, № 42-02-0257 про відкликання та дострокове припинення повноважень депутата Житомирської обласної ради ОСОБА_4, № 42-02-0258 про відкликання та дострокове припинення повноважень депутата Житомирської обласної ради ОСОБА_1., № 42-02-0259 про відкликання та дострокове припинення повноважень депутата Житомирської обласної ради ОСОБА_5., № 42-02-0260 про відкликання та дострокове припинення повноважень депутата Житомирської обласної ради ОСОБА_6., № 42-02-0261 про відкликання та дострокове припинення повноважень депутата Житомирської обласної ради ОСОБА_7., № 42-02-0262 про відкликання та дострокове припинення повноважень депутата Житомирської обласної ради ОСОБА_8, № 42-02-0263 про відкликання та дострокове припинення повноважень депутата Житомирської обласної ради ОСОБА_9., № 42-02-0264 про відкликання та дострокове припинення повноважень депутата Житомирської обласної радиОСОБА_10
Так, питання припинення повноважень депутатів місцевих рад врегульовані статтею 5 Закону України від 11 липня 2002 року № 93 - ІV «Про статус депутатів місцевих рад» (далі про статус депутатів місцевих рад).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 5 цього Закону повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі відкликання його політичною партією (виборчим блоком політичних партій), за виборчим списком відповідної місцевої організації якої його було обрано депутатом місцевої ради, у разі невходження депутата місцевої ради (крім депутата сільської, селищної ради), обраного за виборчим списком відповідної місцевої організації політичної партії (виборчих блоків політичних партій) у багатомандатному виборчому окрузі, межі якого збігаються з межами відповідної ради, до складу депутатської фракції відповідної місцевої організації політичної партії (виборчого блоку політичних партій) або виходу зі складу такої депутатської фракції внаслідок подання депутатом особистої заяви про вихід з депутатської фракції, або переходу депутата в іншу депутатську фракцію, або з інших підстав встановлених вищим керівним органом політичної партії (виборчого блоку політичних партій), за виборчим списком відповідної місцевої організації якої він був обраний депутатом місцевої ради.
Зазначеною нормою визначено підстави, за яких політична партія (виборчий блок політичних партій може відкликати депутата місцевої ради.
Такими підставами є: 1) невходження депутата місцевої ради (крім депутата сільської, селищної ради), обраного за виборчим списком відповідної місцевої організації політичної партії (виборчих блоків політичних партій) у багатомандатному виборчому окрузі, межі якого збігаються з межами відповідної ради, до складу, депутатської фракції відповідної місцевої організації політичної партії (виборчого блоку політичних партій); 2) вихід зі складу такої депутатської фракції внаслідок подання депутатом особистої заяви про вихід з депутатської фракції; 3) перехід депутата в іншу депутатську фракцію.
Щодо відкликання депутата місцевої ради з інших підстав, встановлених вищим керівним органом політичної партії (виборчого блоку політичних партій), то рішенням Конституційного Суду України від 27 травня 2008 року № 11 - рп/2008, ці положення визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Частиною п'ятою статті 5 Закону про статус депутатів місцевих рад встановлено, що рішення про відкликання та припинення повноважень депутатів місцевих рад із зазначених вище підстав приймає також вищий керівний орган партії (блоку). Повноваження депутата в такому випадку вважаються припиненими достроково з моменту прийняття рішення вищого керівного органу політичної партії (блоку).
Отже, факт прийняття 02.06.2007р. рішень Ради Блоку Юлії Тимошенко про відкликання та дострокове припинення повноважень депутатів був встановлений на підставі рішень Ради Блоку.
Крім того, відкликання депутата є підставою для дострокового припинення його повноважень і саме відкликання було підтверджене рішеннями Ради Блоку Юлії Тимошенко (а.с. 6-22). В свою чергу, підстави такого відкликання рішенням вищого керівного органу політичної партії встановлено, а саме - невходження обраного депутата до складу депутатської фракції.
Так, представник апелянтів зазначає, що ухвалою Печерського районного суду м.Києва від 05.03.2007 (а.с. 124-126) було заборонено Центральній виборчій комісії вчиняти будь-які дії щодо відкликання та дострокового припинення повноважень депутатів місцевих рад.
Проте, вжиті заходи забезпечення позову стосуються лише сторін вказаного спору (ОСОБА_11. та ВБМОПП "Блок Леоніда Черновецького"), лише щодо змін внесених Законом від 12.01.2007 та Центральної виборчої комісії, та Київської міської виборчої комісії (а.с. 124).
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З підстав вищенаведеного, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
Апеляційні скарги осіб, які не приймали участі у справі - ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 - залишити без задоволення.
Постанову Корольовського районного суду м. Житомира від 12 червня 2007 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий - суддя: Я.С. Мамчур
Судді: М.П. Зайцев
В.Г. Усенко