ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 жовтня 2010 р. Справа № 23676/10/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :
головуючого судді Яворського І.О.,
суддів: Обрізка І.М., Попка Я. С,
при секретарі судового засідання Куземському В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Хмельницького міськрайонного суду від 23 грудня 2009 року в справі за позовом ОСОБА_1 до Лісовогринівецької сільської ради про визнання протиправним проведення сесій сільської ради,-
В С Т А Н О В И Л А:
Позивач, ОСОБА_1 в вересні 2008 року звернувся з позовом в суд до Лісовогринівецької сільської ради та просив визнати протиправним проведення 23-ої сесії Лісовогринівецької сільської ради V скликання та скасувати рішення 23-ої сесії Лісовогринівецької сільської ради V скликання: №1, №2, №3, №4, №5, №6, №7, №8, №9, №10, №11, №12, №13, №14 від 31.03.2008 року.
В обґрунтування своїх вимог зазначає, що своїм розпорядженням №77 від 28.03.2008 року запропонував скликати сесію сільської ради. Розпорядженням № 78 від 28 березня 2008 року доручив секретарю ради проведення 31.03.2008 року 23-ої сесії Лісовогринівецької сільської ради V скликання у зв’язку з тим, що перебував на стаціонарному лікуванні. Посилається на те, що Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»передбачено проведення сесії секретарем ради у разі неможливості відповідним сільським, селищним, міським головою її проводити. Вважає, що депутати, які були присутні на даній сесії неправомірно відсторонили від проведення сесії ради секретаря Ради.
Крім того на адресу Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від позивача ОСОБА_1 надійшли уточнення до адміністративного позову, де він просить крім того визнати протиправним скликання, відкриття та проведення 24-ої сесії Лісовогринівецької сільської ради V скликання та скасувати прийняті 24-ю сесією 24.04.2008 року рішення: №1а, №1б, №1в, №1г, №1д, №1е, №1є, №1ж, №1з, №1к, №1л, №2, №2а, №2б, №2а, №2б, №2в, №2г, №2д, №3, №4, №5, №6 від 24.04.2008 року, мотивуючи тим, що депутатів та осіб, що прибули на сесію повідомлено, що сесія скликана за ініціативи 11-ти депутатів, однак, не зазначено, яких саме депутатів, не визначено причин за яких виникла необхідність скликання сесії.
Постановою Хмельницького міськрайонного суду від 23 грудня 2009 року в справі №2а-36/09 в задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням ОСОБА_1 подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Хмельницького міськрайонного суду від 23 грудня 2009 року в справі №2а-36/09 та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити повністю.
В обґрунтування своєї позиції зазначає те, що відповідно до ч.1 ст. 42, ч.10,15, ст.46 та ч.3 ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування»у разі неможливості виконання сільським головою своїх повноважень, саме секретар сільської ради уповноважений відкривати, вести сесію ради, підписувати, протокол сесії та прийняті нею рішення.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу ОСОБА_1 слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову залишити без змін. При цьому колегія суддів виходить з наступних міркувань.
Судом встановлено, що за розпорядженням сільського голови за № 78 від 28 березня 2008 року планувалось скликання позачергової 23-ої сесії Лісовогринівецької сільської ради V скликання на 16 годину 31 березня 2008 року із відповідним порядком денним. Того ж 28 березня 2008 року розпорядженням позивача № 78 від 28 березня 2008 року доручено секретарю ради ОСОБА_2 проведення 31.03.2008 року 23-ої сесії Лісовогринівецької сільської ради V скликання, у зв’язку з перебуванням позивача на стаціонарному лікуванні з 20 березня 2008 року.
В процесі роботи сесії секретаря ради ОСОБА_2 було замінено одним із депутатів, оскільки депутатами було прийнято рішення про проведення сесії у закритому режимі, а ОСОБА_2 не є депутатом ради.
Згідно ч.2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
У відповідності до ч. 3 цієї ж статті у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»зазначено, що сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідного села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста. Сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування строком на чотири роки в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях.
Відповідно до норм частині 1 статті 42 названого вище Закону повноваження сільського, селищного, міського голови починаються з моменту оголошення відповідною сільською, селищною, міською виборчою комісією на пленарному засіданні ради рішення про його обрання і закінчуються в момент вступу на цю посаду іншої обраної відповідно до закону особи, крім випадків дострокового припинення його повноважень. У разі дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови чи неможливості виконання ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради. Секретар сільської, селищної, міської ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови і до моменту вступу на посаду новообраного сільського, селищного, міського голови відповідно до закону.
Статтею 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»встановлено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. В даній статті Закону містяться норми згідно яких першу сесію новообраної районної у місті, районної, обласної ради скликає відповідна територіальна виборча комісія не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради у кількості, яка забезпечує повноважність складу ради.
Наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради.
У разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної, міської ради; районної у місті, районної, обласної ради - заступником голови відповідної ради.
Сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації. У разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті, сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради.
Сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради; сесію районної у місті, районної, обласної ради - голова ради або його заступник. У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради
Як вбачається з наведених вище положень сесія ради може бути скликана та проведена зокрема секретарем ради.
Статтею 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»чітко визначено, що секретар сільської, селищної, міської ради обирається за пропозицією сільського, селищного, міського голови відповідною радою з числа її депутатів та працює в раді на постійній основі.
Таким чином даною нормою встановлено, що секретар сільської, селищної, міської ради повинен бути депутатом ради та працювати на постійні основі, тобто не може суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, у тому числі на громадських засадах.
Як встановлено судом, ОСОБА_2 було обрано на посаду секретаря Лісовогринівецької сільської ради 13-ою позачерговою сесією Лісовогринівецької сільської ради ІV скликання 14 листопада 2003 року. Рішенням позачергової 20 сесії ОСОБА_2 призначено секретарем Ради на постійній основі та покладено на неї крім того виконання обов’язків секретаря виконкому з 11 лютого 2005 року. 11 квітня 2006 року з моменту оголошення Лісовогринівецькою ТВК результатів виборів, повноваження депутата ОСОБА_2 були припинені внаслідок не обрання її депутатом Ради нового скликання, однак ОСОБА_2 продовжувала виконувати повноваження секретаря ради не будучи її депутатом, у зв’язку з виключенням обмежень з Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» «на строк повноважень Ради».
Таким чином ОСОБА_2 на час проведення 31.03.2008 року 23 сесії Лісовогринівецької сільської ради нового V скликання не була депутатом сільської ради. Отже, ОСОБА_2 не могла бути секретарем відповідної Ради, оскільки не була депутатом Ради, а Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні»встановлює умову перебування на цій посаді, а саме наявність депутатського мандата.
При аналізі статті 46 Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні»колегія суддів дійшла висновку, що скликання, проведення та підписання рішень прийнятих сесією може здійснюватися, зокрема, такими суб’єктами: сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті, районної, обласної ради, секретарем відповідно Ради та за наявності відповідних підстав одним із депутатів Ради.
Колегія суддів на основі системного аналізу положень Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» вважає, що у випадку неможливості скликання чи проведення сесії сільським, селищним, міським головою, дані повноваження здійснює секретар Ради, у випадку ж відсутності компетенції у секретаря Ради, зокрема щодо скликання сесії Ради чи проведенні пленарних засідань, а також підписанні рішень прийнятих Радою, дані повноваження може здійснювати один із депутатів обраний на засіданні Ради депутатами цієї ж Ради.
Таким чином колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з приводу правомірності проведення 23-ої сесії Лісовогринівецької сільської ради V скликання з огляду на наведене вище.
Рішенням №6 23-ої сесії Лісовогринівецької сільської ради V скликання була висловлена пропозиція у двотижневий строк скликати та провести сільським головою позачергової 24-ої сесії Лісовогринівецької сільської ради V скликання. Приступивши до виконання обов’язків після лікування позивач всупереч волі колегіального органу не скликав та не провів сесію Ради. Позивач посилався на те, що не взмозі був провести сесію бо знаходився на лікуванні, проте в судовому засіданні суду першої інстанції показав, що призначив на 24.04.2008 року засідання виконавчого комітету.
У відповідності до ч. 8 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування»у разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті, сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради.
Оскільки сільський голова ОСОБА_1 не скликав сесію Ради на вимогу депутатів, то 24-а сесія Лісовогринівецької сільської ради V скликання була скликана третиною депутатів від її загального складу. На сесії зареєструвалось 12 депутатів, тому така була визнана правомочною. Головою сесії було обрано з числа депутатів - ОСОБА_3
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції і в цій частині та не вбачає підстав для визнання незаконною 24-ої сесії Лісовогринівецької сільської ради V скликання та прийнятих на ній рішень.
Тому колегія суддів прийшла до висновку, що в задоволенні апеляційної скарги ОСОБА_1 слід відмовити, оскільки вважає апеляційні вимоги неаргументованими.
Згідно ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду першої інстанції без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ч.3 ст.160, ст.195, ст.196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.206, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Хмельницького міськрайонного суду від 23 грудня 2009 року в справі №2а-36/09/2218–без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі, відповідно до ч.3 ст. 160 КАС України –з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий І.О. Яворський
Судді І.М. Обрізко
ОСОБА_4
Повний текст
виготовлено та підписано
19.10.2010 р.
- Номер:
- Опис: про визнання неправомірною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії
- Тип справи: За нововиявленими обставинами (3 інстанція)
- Номер справи: 2а-36/09
- Суд: Касаційний адміністративний суд
- Суддя: Яворський І.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Відкрито провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.09.2016
- Дата етапу: 06.10.2016
- Номер: Зн/9901/18/18
- Опис: про визнання неправомірною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії
- Тип справи: За нововиявленими обставинами (3 інстанція)
- Номер справи: 2а-36/09
- Суд: Касаційний адміністративний суд
- Суддя: Яворський І.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.02.2018
- Дата етапу: 23.01.2019