ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 жовтня 2010 р. Справа № 91240/09/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді – Носа С. П.,
суддів – Ліщинського А.М., Шавеля Р.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Першотравневого районного суду м.Чернівці від 13 листопада 2009 року про відмову у відкритті провадження в справі за позовом ОСОБА_1 до відділу реєстрації актів цивільного стану Чернівецького міського управління юстиції про встановлення неправильних відомостей в записі акту громадянського стану про внесення змін до актового запису про шлюб, -
В С Т А Н О В И Л А:
12 листопада 2009 року, Першотравневим районним судом м.Чернівці зареєстровано адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 до відділу реєстрації актів цивільного стану Чернівецького міського управління юстиції про встановлення неправильних відомостей у запису акту громадянського стану про шлюб та про внесення змін до актового запису про шлюб.
Ухвалою Першотравневого районного суду м.Чернівці від 13 листопада 2009 року у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до відділу реєстрації актів цивільного стану Чернівецького міського управління юстиції про встановлення неправильних відомостей в записі акту громадянського стану про внесення змін до актового запису про шлюб відмовлено та роз’яснено право позивачки на звернення до суду з вказаним позовом в порядку цивільного судочинства.
Зазначена ухвала мотивована тим, що відповідно до п.1 ч.1 ст.109 Кодексу адміністративного судочинства суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Не погоджуючись з постановленою ухвалою ОСОБА_1 подано апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій висловлено прохання скасувати оскаржувану ухвалу та направити адміністративний позов на розгляд для вирішення питання про прийняття до Першотравневого районного суду.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначено, що позивачка звертається до суду не із заявою про встановлення факту належності правовстановлюючого документа, а із позовною заявою до відділу реєстрації актів цивільного стану Чернівецького міського управління юстиції про встановлення неправильності відомостей в записі акту громадянського стану, про внесення змін до актового запису про шлюб. Таким чином, дані правовідносини повинні розглядатися в порядку Кодексу адміністративного судочинства України.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з’явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, а тому, колегія суддів, відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України, вважає можливим проведення розгляду справи за їхньої відсутності в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами та на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача, проаналізувавши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити, ухвалу суду першої інстанції скасувати, а справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду зі стадії прийняття позовної заяви з наступних підстав.
Із змісту оскаржуваної ухвали слідує, що відмовляючи у відкритті провадження, суддя суду першої інстанції виходив з того, що у відповідності до ст.256 Цивільного процесуального кодексу України даний позов слід розглядати в порядку окремого провадження як одного із видів непозовного цивільного судочинства.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 звернулася до відділу реєстрації актів цивільного стану Чернівецького міського управління юстиції із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану про шлюб №1067 від 01 липня 1976 року.
Відповідно до висновку №216 про внесення змін, доповнень до актового запису цивільного стану, виданого начальником відділу реєстрації актів цивільного стану Чернівецького міського управління юстиції ОСОБА_2, від 30.09.2009 року ОСОБА_1 відмовлено у внесенні змін до актових записів цивільного стану у зв’язку з встановленням розбіжностей в представлених заявником документах.
Згідно п.1.1 Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 26 вересня 2002 року, внесення змін, доповнень до актових записів цивільного стану, які складено в державних органах реєстрації актів цивільного стану України, у випадках, передбачених чинним законодавством, за наявності достатніх підстав і за відсутності спору між заінтересованими особами провадиться державними відділами реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції.
Пункт 1.18. даного Положення вказує, що відмова державних органів реєстрації актів цивільного стану про внесення змін до актових записів цивільного стану, поновлення та анулювання актових записів може бути оскаржена в судовому порядку.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (далі — адміністративна справа) — переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень
В пункті 7 ч. 1 ст. 3 КАС України наведено визначення суб’єкта владних повноважень – орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У відповідності до ч.1 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Частина 2 ст.17 даного Кодексу чітко вказує перелік публічно-правових спорів, на які поширюється адміністративна юрисдикція. Встановлення неправильності відомостей в правових актах індивідуальної дії суб’єктів владних повноважень в даний перелік не входить.
Однак, п.7 Перехідних положень КАС України вказує, що після набрання чинності цим Кодексом заяви і скарги у справах, що виникають з адміністративно-правових відносин, заяви у справах щодо відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану внести виправлення в актовий запис цивільного стану (глави 29 - 32 і 36 Цивільного процесуального кодексу України 1963 року), подані і не розглянуті до набрання чинності Кодексом адміністративного судочинства України, розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом.
А тому, виходячи зі змісту даних норм, заяви у справах щодо відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану внести виправлення в актовий запис цивільного стану належать до юрисдикції адміністративних судів та повинні розглядатись в порядку адміністративного судочинства.
Таким чином, неврахування судом першої інстанції вищевказаних процесуальних норм, свідчить про відсутність законних підстав для відмови у відкритті провадження відповідно до вимог ст.109 КАС України.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржувана ухвала постановлена з порушенням норм процесуального права, судом першої інстанції неповно з’ясовано обставини, що мають значення для справи, доводи апеляційної скарги її спростовують, а тому ухвалу суду першої інстанції слід скасувати та постановити нову з направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду зі стадії прийняття позовної заяви.
Керуючись ст. ст. 158-160, 195, 197, п. 3 ч. 1 ст. 199, ст. ст. 204, 205, 206, 211, 254 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Ухвалу Першотравневого районного суду м.Чернівці від 13 листопада 2009 року про відмову у відкритті провадження в справі №2а-779/09/2408 – скасувати.
Справу №2а-779/09/2408 направити в Першотравневий районний суд м.Чернівці для продовження розгляду справи зі стадії прийняття позовної заяви.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
Ухвала є остаточною і оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Головуючий суддя: С. П. Нос
Судді: А. М. Ліщинський
ОСОБА_3