ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 серпня 2010 р. Справа № 65702/09/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Яворського І.О.,
суддів Обрізка І.М., Сапіги В.П.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту Хмельницької міської ради на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 06 липня 2009 року по справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
В С Т А Н О В И Л А :
06 квітня 2009 року позивач звернулася до суду з вказаним вище позовом, з якого вбачається, що вона є матір'ю малолітньої дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження, серія 1-БВ № 034878, виданим 011.08.2006 року Міським відділом РАЦС Хмельницького МУЮ. Зокрема, позивач вказує, що в період з січня по грудень 2008 року їй була виплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не в повному обсязі. Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»відповідач повинен був перерахувати допомогу, оскільки положення пункту 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»визнані неконституційними і втратили чинність з дня ухвалення Рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007. Проте, в порушення вищевказаної норми, допомога в повному обсязі не виплачена, у зв’язку з чим просила стягнути з управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Хмельницької міської ради на її користь невиплачену в повному обсязі за період з січня 2008 року по грудень 2008 року щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 06 липня 2009 року позов задоволено частково. Визнано незаконними дії управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради. Зобов’язано управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»за період з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року включно з урахуванням виплачених сум. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Згадана постанова оскаржена в апеляційному порядку відповідачем. Вважає, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить постанову скасувати та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог позивача відмовити повністю. Зокрема зазначає, що виплата даної допомоги проводиться згідно Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Порядку призначення та виплати державної грошової допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою КМУ від 27.12.2001 року № 1751 та відповідних статей Закону України про Державний бюджет України на відповідні роки.
Особи, які беруть участь у справі в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступило, а тому, колегія судді, у відповідності до п.п. 1,2,ч. 1 ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у матеріалах справи. Справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку про наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до довідок управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради № 1737 та № 1738 від 04.02.2009 року (а.с.9-10) позивачу нарахована та виплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з січня 2008 року по грудень 2008 року.
Відповідно до вимог ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину, незалежно від кількості народжених (усиновлених, взятих під опіку) дітей у сім’ї, по догляду за якими надається допомога.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що такі підлягають до задоволення за 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року оскільки рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10, положення п. 25 ІІ розділу Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), та зазначено, що рішення у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнаних неконституційними.
Проте, колегія суддів зазначає, що п. 23 розділу ІІ цього ж Закону «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким було внесено зміни до Закону України «Про допомогу сім’ям з дітьми», на предмет конституційності не розглядався, у встановленому порядку неконституційними не визнавався та своєї чинності у 2008 році не втрачав.
Згідно ст. 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 року № 107-6 (далі Закон № 107-6) затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум на дітей віком до 6 років: з 01 січня-526 грн., з 01 квітня - 538 грн., з 01 липня - 540 грн., а згідно пункту 23 цього Закону, підпункт 8 пункту 8 з розділу VIII «Прикінцеві положення»Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»викладено у такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01 січня 2008 року - 50%, з 01 січня 2009 року - 75%, з 01 січня 2010 року - 100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Саме тому у 2008 році допомога нараховувалась та виплачувалась відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»та положень Закону України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання які спричинили втрату працездатності»№ 1105-14 від 28.12.2007 року, яким визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн., і дане положення Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 року не було визнано неконституційним.
Колегія суддів також вважає за необхідне зазначити про те, що відсутність бюджетного фінансування на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, визначеному ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»не може бути причиною невиконання відповідним суб'єктом владних повноважень покладених на нього зобов'язань, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України»).
З врахуванням викладеного вище, судом першої інстанції прийнято незаконне рішення, ухвалене без дотриманням норм матеріального та процесуального права. Рішення ухвалене не на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин справи, підтверджених тими доказами, які були наявними у матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198 ч.1 п.3, 202, 205 ч. 2; 207, 254 КАС України, колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту Хмельницької міської ради задовольнити, постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 06 липня 2009 року по справі № 2а-1478/09/2218 скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції в порядку цивільного судочинства.
Головуючий суддя І.О.Яворський
Судді І.М. Обрізко
ОСОБА_3