ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
|
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 червня 2010 р. | Справа № 91230/09/9104 |
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді Улицького В.З.
Суддів Шавеля Р.М. , Ліщинського А.М.
при секретарі судового засідання Когутич Ю.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Золочівському районі Львівської області на постанову господарського суду Львівської області від 05.11.2009 року у справі за позовом управління Пенсійного фонду України в Золочівському районі Львівської області до відділу виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Золочівському районі Львівської області про включення до акту звірки суми,–
встановила:
Управління Пенсійного фонду України в Золочівському районі Львівської області звернулося з позовом до відділу виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Золочівському районі Львівської області про включення до акту звірки суми з виплати пенсії у розмірі 6688,22 грн. та виплати з витрати по доставці пенсій на суму 53 грн.
Позовні вимоги управління Пенсійного фонду обґрунтовано тим, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України зобов’язаний відшкодовувати витрати Пенсійного фонду України пов’язані із виплатою щомісячної адресної допомоги, оскільки таке відшкодування прямо передбачене Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України витрат, пов’язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання затвердженим спільною постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 5-4/4 від 04 березня 2003 року та постановою Кабінету Міністрів України № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» від 26 березня 2008 року. Крім того, дії відповідача порушують ст. ст. 21, 24, 25 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання», які спричинили втрату працездатності.
Постановою господарського суду Львівської області від 05.11.2009 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятою постановою, позивачем, подано апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій висловлено прохання скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою позов задоволити.
Заслухавши суддю-доповідача, проаналізувавши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.
У п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справу адміністративної юрисдикції (адміністративну справу) визначено як переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Суб'єкт владних повноважень, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України – це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори між суб’єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів.
Зі змісту п. 3 ч. 1 ст. 17 КАС України вбачається, що компетенція адміністративних судів поширюється на спір, який виникає із правовідносин публічного характеру, а сторонами такого спору повинні бути суб’єкти владних повноважень, які виконують владні управлінські функції.
В силу ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналізуючи зміст п. 3 ч. 1 ст. 17 КАС України колегія суддів вважає, що суб’єкт владних повноважень – Управління Пенсійного фонду України в Золочівському районі, в даному випадку був зобов’язаний вказати конкретну норму нормативного-правового акту, якою передбачено право на звернення до суду з позовом про зобов’язання відповідача включити в Акт щомісячної звірки певні суми коштів.
На переконання колегії суддів, як і Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України витрат, пов’язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання затвердженим спільною постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 5-4/4 від 04 березня 2003 року так і Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим указом Президента України № 121 від 01 березня 2001 року, не передбачено право органів Пенсійного фонду України звертатись в суд із такого роду позовними вимогами.
За таких підстав рішення суду відповідає зібраним доказам, вимогам ст.ст.21,28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», доводи скарги не спростовують висновків суду.
Колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст. 160 ч. 3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів -
ухвалила:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Золочівському районі залишити без задоволення, а постанову господарського суду Львівської області від 05.11.2009 року – без змін
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
На ухвалу протягом одного місяця може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Улицький В.З.
Судді Шавель Р.М. , Ліщинський А.М.
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 04.06.2010 року